Ile trwa kac? Objawy nadmiernego spożywania alkoholu

Kiedy impreza okazuje się zbyt udana, uczestnicy chcieliby się dowiedzieć, ile trwa kac. Odpowiedź na takie pytanie nigdy nie będzie precyzyjna. Dowiedz się, co wpływa na ból głowy i inne dolegliwości po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu!

ile trwa kac

Kac jest naturalną reakcją organizmu w stanie upojenia. Złe samopoczucie i inne symptomy powstają w wyniku zatrucia matabolitami etanolu – głównie aldehydu octowego – oraz odwodnienia. Duże znaczenie ma także tempo metabolizmu alkoholu, które jest zdecydowanie wolniejsze od wchłaniania. Uciążliwe objawy to sygnał, że ciało zaczyna trzeźwieć i broni się przed działaniem toksycznych substancji, na jakie został rozłożony alkohol. Nie da się jednoznacznie określić, ile trwa kac – czasami dolegliwości trwają parę godzin, a w innych przypadkach syndrom dnia poprzedniego/następnego będzie dokuczać ponad dobę. Liczy się m.in. intensywność spożywania alkoholu, jego rodzaj, sposób picia oraz indywidualne cechy osoby. Zarówno stan wątroby, jak i predyspozycje genetyczne.

To, jak długo trwa kac, zależy nie tylko od ilości wypitego alkoholu etylowego

Im bardziej zakrapiana impreza, tym dłuższy kac – pozornie prosta zależność, która wymaga jednak szerszych objaśnień. Dawka spożytego alkoholu zależy nie tylko od objętości i mocy napojów wyskokowych, ale też ich dokładnego składu. W alkoholach znajduje się nie tylko metanol. O tym, ile będzie trwać kac, decyduje również zawartość takich substancji, jak:

  • metanol, alkohol metylowy;
  • inne alkoholowe związki organiczne;
  • aldehydy;
  • estry;
  • glikole;
  • ketony;
  • kwasy.

Bogatszy skład szlachetniejszych trunków – m.in. czerwonego wina, koniaku, rumu, whisky, w mniejszym stopniu białego wina, ginu czy wódki – może zwiększać nasilenie dolegliwości i syndrom dnia poprzedniego będzie trwać dłużej. W takich przypadkach czasami lepiej złożyć wniosek o L4 online (i pogodzić się z brakiem świadczeń chorobowych) niż iść do pracy, na uczelnię czy do szkoły w zupełnej niedyspozycji.

Zobacz też  Agresja po alkoholu – dlaczego alkoholik jest agresywny i zdolny do przemocy?

Wydłużeniu kaca sprzyja także mieszanie różnych rodzajów alkoholu. Na czas trwania oraz intensywność symptomów wpływają także:

  • płeć;
  • wiek;
  • waga;
  • stosunek masy ciała do wzrostu;
  • stan zdrowia;
  • poziom nawodnienia organizmu;
  • genetyczne zdolności do metabolizmu alkoholu przez wątrobę.

Ile trwa kac – jak powstaje syndrom dnia następnego i co sprzyja jego przedłużeniu?

Mechanizmy powstawania kaca nie są jeszcze do końca poznane i potwierdzone. Istnieją dwie podstawowe hipotezy – pierwsza wiąże się z obecnością aldehydu octowego, druga ze stężeniem metanolu. Aldehyd octowy powstaje w organizmie w wyniku rozkładu alkoholu etylowego przez wątrobę. Jest ok. 10 razy bardziej toksyczny od etanolu. Natomiast alkohol metylowy to kolejna silna trucizna – wchłonięcie do krwi 8–10 g czystego metanolu powoduje ślepotę. Śmiertelna dawka to 12–20 g. Dobrze destylowane trunki zawierają jedynie niewielkie ilości, które mogą wywoływać reakcję obronną. Kac świadczy o tym, że organizm ze wszystkich sił broni się przed zatruciem.

To, ile trwa kac, zależy nie tylko od indywidualnych predyspozycji, składników w napojach wyskokowych czy intensywności imprezowania i picia na umór. Głównymi czynnikami, które przedłużają syndrom dnia następnego, są palenie papierosów oraz otyłość. Substancje smoliste, jakie wdychają palacze podczas palenia tytoniu, znacznie obciążają organizm. Z kolei osoby z chorobliwą nadwagą mają wysoką zawartość tkanki tłuszczowej, którą można porównać do gąbki. Komórki tłuszczu wchłaniają i przetrzymują alkohol, by wątroba mogła odtruwać organizm w optymalnym tempie. Otyłość nieco redukuje ryzyko poważnego zatrucia alkoholem, ale kosztem większej podatności na syndrom dnia poprzedniego.

Inne czynniki, które powodują długiego kaca

Wydłużeniu kaca sprzyjają również:

  • zaawansowany wiek i spowolniony metabolizm;
  • picie na pusty żołądek;
  • spożywanie tłustych i słonych potraw tuż przed i podczas spożycia alkoholu;
  • niedobór glukozy, witaminy B12 i innych składników odżywczych;
  • odwodnienie organizmu;
  • choroby przewlekłe i przyjmowanie leków moczopędnych (nawet przy unikaniu łączenia alkoholu z farmaceutykami).

Objawy kaca. Złe samopoczucie, ból głowy, mdłości i wymioty po nadmiernym spożyciu alkoholu

Kwestia tego, ile trwa kac, zdecydowanie nie wyczerpuje tematu. Warto wiedzieć, jakie oznaki wskazują na zbytnie przeciążenie naszej wątroby. Najczęstszymi objawami kaca są bóle głowy, nudności oraz torsje. Na tym jednak nie koniec. Syndrom dnia poprzedniego niejednokrotnie wiąże się z suchością w ustach, wzmożonym pragnieniem, zaburzeniami równowagi i koncentracji, nadwrażliwością na bodźce (głównie światło i dźwięk) przemęczeniem, kłopotami ze snem oraz problemami z apetytem. Niektóre symptomy mogą wskazywać na poważniejsze zatrucie alkoholem.

Zobacz też  Polineuropatia – jak ją rozpoznać i leczyć?

Najgroźniejsze objawy kaca to:

  • drgawki;
  • zaburzenia świadomości;
  • utrata przytomności;
  • płytki oddech, problemy z oddychaniem;
  • kłopoty z pamięcią;
  • intensywne wymioty i silna biegunka.

W przypadku wystąpienia silniejszych oznak zatrucia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Informacje o rodzaju, nasileniu objawów oraz o tym, jak długo trwa kac, są równie istotne dla diagnozy, jak precyzyjny opis przebiegu imprezy – co się piło, w jakich ilościach etc. Nie zawsze wystarczy zwolnienie lekarskie online i kilka dni odpoczynku. Czasami konieczny jest detoks i dłuższe, specjalistyczne leczenie szkód wyrządzonych w ciele przez alkohol.

Ile trwa kac i jak skrócić męki po mocno zakrapianej imprezie? Sprawdzone sposoby na kaca

Wiesz już, że dokładny czas trwania kaca jest uzależniony od wielu czynników. Czasami dolegliwości ustępują w ciągu kilku godzin, czasami dokuczają przez parę dni. Warto spróbować skrócić syndrom dnia następnego. Podstawowe składniki, jakie trzeba uzupełnić na kacu, to elektrolity, glukoza, potas oraz witaminy C i B. Można je dostarczyć w jedzeniu lub przez suplementację. Wielu specjalistów poleca zażycie preparatu z kwasem fumarowym. Suplementy diety, które mają pomagać na kaca, najczęściej są dostępne w formie tabletek musujących i powlekanych. Warto też odbudować florę bakteryjną układu pokarmowego probiotykami.

Domowe sposoby na kaca

Aby szybko pozbyć się syndromu dnia poprzedniego, nie zawsze trzeba iść do lekarza czy apteki. Czasami wystarczą prostsze metody. W walce z kacem można wykorzystać domowe sposoby, które wspomagają organizm różnymi drogami:

  • picie dużych ilości wody;
  • jedzenie kefirów i jogurtów, które przyspieszają wchłanianie węglowodanów;
  • spożywanie pełnowartościowych posiłków – zwłaszcza ciemnego pieczywa, owoców, warzyw – pomimo braku apetytu;
  • picie soku pomidorowego (bez przypraw) oczyszcza organizm z toksyn i uzupełnia witaminy, magnez oraz potas;
  • relaks w przewietrzonym pokoju, unikanie hałasu, światła i innych bodźców, które nasilają objawy.
Zobacz też  Jakie witaminy po odstawieniu alkoholu? Niedobór witamin i minerałów a detoks alkoholowy

Zapobieganie powstawaniu kaca. Co przed piciem wpływa na to, ile trwa syndrom dnia poprzedniego?

Wiele środków na kaca można przyjmować jeszcze przed spożywaniem alkoholu. Przed piciem dobrze zjeść coś, co nie obciąży zbytnio żołądka, a w trakcie imprezy sięgać po przekąski z dużą zawartością witaminy C, np. cytrusy, kiszonki czy paprykę. Warto też sięgać po wodę i dbać o nawodnienie. Nie zaszkodzi zadbać o całościowy, zdrowy styl życia i odżywiania, np. uzupełnić braki w diecie pokarmami lub suplementami. Część preparatów jest dostępna jedynie w aptece na zlecenie lekarskie. Najszybsza będzie e-recepta – przykładowo na niedobór witamin z grupy B pomagają:

Najprostszym sposobem na uniknięcie kaca jest umiarkowanie w piciu albo całkowita rezygnacja alkoholu. Czasami nawet niewielka ilość trunku wystarczy, by wywołać uciążliwe objawy. Nie chcesz chorować i zastanawiać się po imprezie, ile trwa kac? Postaw kieliszek dnem do góry i pij wodę, soki lub inne napoje zamiast picia z procentami!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.