Suchy kac. Głód alkoholowy, zespół abstynencyjny alkoholika

Suchy kac to popularne określenie na dolegliwości typowe dla procesu trzeźwienia i odtruwania organizmu, które pojawiają się bez picia alkoholu. Występuje wyłącznie u osób uzależnionych. Zobacz, z czym zmagają się alkoholicy!

Suchy kac

Zespół abstynencyjny pojawia się u pacjentów, którzy podjęli przynajmniej częściową walkę z uzależnieniem. Jednak przez lata nałogu organizm tak mocno przyzwyczaił się do napojów wyskokowych, że zaczyna odczuwać głód alkoholowy. Według specjalistów od uzależnień suchy kac stanowi poważne zagrożenie dla utrzymania życia w trzeźwości. Długa abstynencja często kończy się nawrotem choroby i ponownym spożywaniem dużych ilości alkoholu. Samodzielna rezygnacja z procentów i silna wola zwykle nie wystarczą, by na dobre wygrać z alkoholizmem. Trzeba przepracować problemy, które doprowadziły do wcześniejszego uzależnienia i przystosować się do rzeczywistości, a nie uciekać od niej.

Czym jest suchy kac? Rzekomy i wtórny zespół abstynencyjny, objaw uzależnienia

Suchy kac jest uczuciem kaca bez picia alkoholu w dużych ilościach – to jeden z objawów choroby alkoholowej. W języku specjalistycznym to rzekomy lub wtórny zespół abstynencyjny. Czasami nazywa się go też alkoholowym zespołem odstawiennym. Jeżeli budzisz się z bólem głowy i innymi oznakami syndromu dnia następnego/poprzedniego, pomimo że wczoraj nie było mowy o wypiciu paru kieliszków czegoś mocniejszego, to konieczna będzie szybka reakcja. Jaka? To zależy od okoliczności wystąpienia symptomów choroby.

Suchy kac nie dotyczy osób nieuzależnionych od alkoholu. Osoby, które nie mają problemu z nałogiem, odczuwają takie same dolegliwości na skutek nadmiernego spożywania alkoholu. Jednak są alkoholicy, którzy nie szukali pomocy, nie uczęszczali na spotkania grup AA czy terapię, tylko samodzielnie zdecydowali się na abstynencję. Mogli to zrobić np. z powodu próśb bliskich osób, zauważalnego obniżenia tolerancji na działanie alkoholu czy kwestii finansowych. Pojawienie się suchego kaca świadczy o tym, że organizm zdążył się uzależnić. Czujesz się skacowany, chociaż nie piłeś? Weź zwolnienie lekarskie online i skonsultuj się ze specjalistą w sprawie dalszego postępowania!

Zobacz też  Zapalenie żyły – przyczyny, objawy, leczenie

Uczucie kaca bez picia występuje u alkoholików, którzy odstawili trunki i czują głód alkoholowy

Konsekwencją dolegliwości, których nie mają związku ze spożyciem alkoholu kilka godzin wcześniej, będzie silne pragnienie wypicia czegoś mocniejszego. W konsekwencji może dojść do nadużywania alkoholu przez pacjenta. Pokusa często pojawia się już po ustąpieniu fizycznych objawów suchego kaca, bez żadnego ostrzeżenia. Nie sposób też przewidzieć, jak długo potrwa wzmożona potrzeba sięgnięcia po butelkę. Pełne zdrowienie to długi i trudny proces.

Aby pojawiło się ryzyko nawrotu choroby alkoholowej, najpierw musi pojawić się problem z nadmiernym, niekontrolowanym piciem. Po czym poznać, że alkohol przejmuje alkohol nad czyimś życiem? Specjaliści wyróżniają od 4 do 13 etapów uzależnienia alkoholowego. Podstawowa klasyfikacja autorstwa Elvina Mortona Jellinka to faza wstępna (prealkoholowa), ostrzegawcza, krytyczna oraz przewlekła. Suchy kac najczęściej pojawia się już w drugiej z wymienionych. Obecnie częściej korzysta się z systemu stworzonego przez Roberta Tabusa.

13 faz uzależnienia od alkoholu. Kiedy pojawia się głód alkoholowy i suchy kac?

Głód alkoholowy może pojawiać się wcześniej, przed występowaniem suchego kaca. Przy zespole odstawiennym pragnienie i myśli o alkoholu często jest silniejsze niż we wcześniejszym stadium uzależnienia. Poniżej pełna klasyfikacja R. Tabusa:

  1. etap – picie konwencjonalne, towarzyskie.
  2. etap – alkohol powoduje luki w pamięci („urwany film”).
  3. etap – głód alkoholowy, przymus picia.
  4. etap – upijanie się do nieprzytomności, brak kontroli własnego stanu.
  5. etap – szukanie pretekstów i wymówek do picia, usprawiedliwianie nałogu.
  6. etap – coraz silniejsze i częstsze objawy zespołu abstynencyjnego, w tym suchy kac.
  7. etap – picie w samotności.
  8. etap – zaburzenia układu nerwowego, np. wybuchy agresji.
  9. etap – alkohol staje się priorytetem w życiu, chory zaniedbuje rodzinę, obowiązki zawodowe, ogranicza aktywność towarzyską, sportową i inne hobby.
  10. etap – wyrzuty sumienia, które jednak przegrywają z potrzebą dostarczenia organizmowi alkoholu.
  11. etap – przewlekłe stany lękowe, nerwice.
  12. etap – picie aż do utraty świadomości, fizyczna i psychiczna niemożność oparcia się uzależnieniu.
  13. etap – tylko odwyk może uratować przed poważnymi powikłaniami, w tym śmiercią.
Zobacz też  Astma oskrzelowa - czym jest? Przyczyny i metody leczenia

Suchy kac wywołuje takie same symptomy, jak syndrom dnia następnego/poprzedniego

U alkoholików pomimo abstynencji pojawiają się podobne lub identyczne dolegliwości jak po nadużyciu alkoholu. Suchy kac u osób trzeźwych, ale już uzależnionych objawia się m.in. poprzez:

  • ból i zawroty głowy;
  • suchość w ustach;
  • wzmożone pragnienie wynikające z odwodnienia organizmu;
  • mdłości, nudności i wymioty, torsje;
  • zmęczenie, osłabienie, ból mięśni;
  • zimne poty, nadmierna potliwość;
  • zaburzenia apetytu;
  • nadwrażliwość na światło i dźwięki;
  • złe samopoczucie, rozdrażnienie;
  • biegunka;
  • zaburzenia świadomości, problemy z koncentracją.

Wiesz już, na czym polega suchy kac. Charakterystycznym symptomem zespołu abstynencyjnego jest posmak alkoholu w ustach. Jednak dziwne wrażenia smakowe nie pojawiają się za każdym razem – to samo dotyczy pozostałych oznak nadchodzącego głodu alkoholowego. Zwykły kac po alkoholu też może objawiać się na wiele sposób, nie zawsze identycznie. Na wypadek poważnej niedyspozycji i obniżenia zdolności psychomotorycznych pamiętaj o L4 online – zwłaszcza jeśli wykonywanie obowiązków zawodowych wiąże się z ryzykiem dla zdrowia i życia.

Wiele czynników i sytuacji wywołuje suchego kaca u uzależnionych od alkoholu

Starający się zachować trzeźwość alkoholicy są wystawiani na wiele prób w codziennym życiu. Wszelkie sytuacje, które wywołują skojarzenia z piciem, mogą skończyć się suchym kacem. Przykładowo:

  • wizyta w sklepie monopolowym lub dziale z alkoholami w markecie;
  • kupowanie alkoholu na prezent dla kogoś;
  • uczestnictwo w suto zakrapianej imprezie;
  • marzenia senne z alkoholem w roli głównej;
  • oglądanie filmowej sceny picia.

Motyw alkoholu nie jest niezbędny, by wywołać objawy kaca bez picia – fizyczne i psychiczne zmęczenie również sprzyjają takim dolegliwościom. Skojarzenia z alkoholem u chorego czasami wiążą się z konkretnymi osobami. Tymi, z którymi alkoholik pił lub mają jakiś związek z problemami, od których drinki pozwalały im uciec.

Suchy kac – łagodzenie objawów, leczenie nałogu alkoholowego

W złagodzeniu dolegliwości fizycznych powinny pomóc tradycyjne sposoby na kaca – nawodnienie, elektrolity, witaminy, posiłek, spacer i odpoczynek. Niestety znacznie poważniejszym problemem do rozwiązania pozostanie samo uzależnienie. Pojawiający się po suchym kacu głód alkoholowy jest jedną z oznak poważnych problemów w sferze psychicznej. Aby uwolnić się od alkoholizmu, najpierw trzeba uświadomić sobie powagę problemu. Chorzy często twierdzą, że mają pełną kontrolę nad swoimi zachowaniami. Jednak kiedy masz kaca bez picia, nie ma sensu dłużej udawać. Pierwszym krokiem do udanej walki z uzależnieniem powinny być:

  • detoksykacja organizmu;
  • spotkania AA;
  • spotkania ze specjalistami – psychologami, terapeutami.
Zobacz też  Na czym polega badanie MCV? Jaka jest norma?

Na kolejnych etapach terapii alkoholizmu stosuje się różnorodne metody, dopasowywane indywidualnie do potrzeb i stanu pacjentów. Niektórym osobom najbardziej pomagają zajęcia grupowe, inni najlepiej czują się dzięki treningom umiejętności społecznych. Różne formy psychoterapii często łączy się z leczeniem farmakologicznym. Potrzebujesz kolejnego opakowania przepisanego preparatu? Najszybszym sposobem pozyskania następnego zlecenia lekarskiego będzie recepta online – nie zapomnij o dołączeniu pełnej dokumentacji medycznej!

Suchy kac to wyraźny sygnał, że potrzebujesz profesjonalnej pomocy. Nie ma się czego wstydzić, wiele osób szuka ukojenia w alkoholu. Jednak w ten sposób nie rozwiążesz problemów, przez które zbyt często zdarzało ci się zaglądać do kieliszka.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.