Kilkudniowe złe samopoczucie po alkoholu – czy to kac, czy zatrucie alkoholem?

Po wypiciu większej ilości alkoholu pojawia się tzw. kac. Stan ten charakteryzuje się gorszym samopoczuciem, osłabieniem, dolegliwościami bólowymi. O czym może świadczyć kilkudniowe złe samopoczucie po alkoholu? Czy to wciąż kac, czy może już coś więcej?

kilkudniowe złe samopoczucie po alkoholu

Kac jest naturalnym efektem spożycia alkoholu – nieprzyjemne symptomy pojawiają się na skutek ustania działania alkoholu etylowego na układ nerwowy. Do objawów kaca zalicza się zaburzenia psychiczne, ruchowe i somatyczne. Mogą nimi być ból brzucha, głowy, nudności, wymioty, biegunka, zaburzenia koncentracji, nadwrażliwość i zwiększona drażliwość. Na pojawienie się kaca wpływają również odwodnienie organizmu, zaburzenia biochemiczne, zachwianie gospodarki wodno-elektrolitowej. Zatrucie alkoholowe jest znacznie poważniejszym stanem, który może doprowadzić nawet do zgonu. Sprawdź, co może oznaczać kilkudniowe złe samopoczucie po alkoholu i dowiedz się, czy jest powodem do niepokoju.

Czym jest kac?

Kac to zjawisko doskonale znane wszystkim, którzy choć raz wypili za dużo alkoholu. Przykre dolegliwości pojawiają się zazwyczaj około 10 godzin po zaprzestaniu spożywania alkoholu. Mogą utrzymywać się kilka godzin, jednak niekiedy towarzyszą nam przez dobę lub dłużej – zdarza się, że jest to nawet kilkudniowe złe samopoczucie po alkoholu. To, jak organizm zareaguje na większą dawkę alkoholu zależy od wielu czynników płci, wieku, masy ciała, kondycji zdrowotnej, indywidualnych uwarunkowań, rodzaju trunków i ich ilości. Jednego dnia zaszkodzi wypity kieliszek wina, innym razem przykre symptomy wywoła dopiero większa ilość napojów wyskokowych. Trudno wskazać uniwersalną regułę.

Skąd się bierze kac? Cały proces jego powstawania związany jest z metabolizmem alkoholu (alkohol etylowy rozkładany jest do aldehydu octowego, a następnie do kwasu octowego). Jedynie część spożytego alkoholu zostanie wydalona z moczem, potem czy wydychanym powietrzem. Większość zostanie zmetabolizowana w wątrobie. Bezpośrednio po wypiciu alkohol wchłania się z przewodu pokarmowego do krwiobiegu, jest też dość szybko resorbowany przez tkankę mózgową. Alkohol etylowy jest odpowiedzialny za zaburzenia biochemiczne, przede wszystkim obniżenie poziomu potasu, wapnia, magnezu, fosforu. Etanol powoduje zmniejszenie ich wchłaniania, a zwiększenie wydalania. Jednocześnie dość często dochodzi do obniżenia poziomu glukozy we krwi, czego przyczyną jest upośledzenie syntezy cukru w wątrobie.

Objawy kaca

Do najczęstszych objawów kaca zalicza się przede wszystkim dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Należą do nich uczucie nudności, wymioty, ale także ból żołądka, wątroby i jelit, niestrawność, nadmierne gazy, zgaga. Alkohol podrażnia błonę śluzową żołądka i prowadzi do zwiększenia produkcji kwasu żołądkowego. Złe samopoczucie po wypiciu nadmiernej ilości alkoholu jest skutkiem jego działania na przysadkę mózgową, która odpowiada za produkcję hormonu zapobiegającego odwodnieniu organizmu. Pod wpływem alkoholu ilość produkowanej wazopresyny zmniejsza się, dochodzi do zachwiania równowagi między wchłanianiem a wydalaniem płynów. Odwodnienie organizmu oraz obecność aldehydu octowego przyczynia się do rozwoju nieprzyjemnych symptomów nadużycia napojów wyskokowych. Reakcje organizmu na alkohol to:

  • silny ból głowy;
  • nadwrażliwość na dźwięki, światło;
  • suchość w ustach i wzmożone pragnienie;
  • ból brzucha;
  • nudności, wymioty;
  • biegunka;
  • dreszcze;
  • nadmierna potliwość;
  • uczucie rozbicia;
  • trudności z koncentracją;
  • apatia;
  • ogólne osłabienie
  • drżenie rąk;
  • trudności z utrzymaniem równowagi;
  • upośledzona ostrość widzenia.
Zobacz też  Posocznica – charakterystyka reakcji zapalnej. Jak ją rozpoznać i leczyć?

Kilkudniowe złe samopoczucie po alkoholu to przede wszystkim efekt odwodnienia i wypłukania z organizmu cennych składników.

Czym jest zatrucie alkoholem? Objawy zatrucia alkoholowego

Czym innym jest stan upojenia alkoholowego, po którym najczęściej pojawia się kac, a czym innym – zatrucie alkoholowe. Trzeba pamiętać, że alkohol etylowy to substancja psychoaktywna, która w bardzo dużych dawkach prowadzi do porażenia ośrodka oddechowego, naczynioruchowego, a nawet może być przyczyną śmierci. Zgon następuje najczęściej na skutek niewydolności oddechowej i krążeniowej. Wyróżnia się kilka stopni zatrucia alkoholem – każdy z nich objawia się coraz poważniejszymi zaburzeniami:

  • I stopień – nadpobudliwość ruchowa, zaburzenia równowagi i problemy z mową;
  • II stopień – osłabienie organizmu, senność, przyspieszona akcja serca, zaburzenia świadomości;
  • III stopień – zamroczenie, utrata świadomości, brak kontroli nad zachowaniem, fizjologią;
  • IV stopień – hipotermia, śpiączka, problemy z oddychaniem, brak reakcji na bodźce, w najcięższych przypadkach śmierć.

Śmiertelna dawka alkoholu to około 300 ml czystego alkoholu etylowego spożytego w ciągu godziny.

Sposoby na kaca

Picie alkoholu może prowadzić do odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych, dlatego najważniejszym działaniem jest nawadnianie organizmu. Aby uzupełnić niedobór pierwiastków i złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, należy przyjmować dużą ilość płynów (np. dostarczać organizmowi wysokozmineralizowanej wody mineralnej). Czym jeszcze można nawodnić organizm? Skuteczne w przypadku kaca będą napary ziołowe lub gotowe preparaty dostępne w aptekach. Warto też sięgnąć po napoje słodkie (wodę z miodem, słodzoną herbatę z dodatkiem cytryny, zieloną herbatę z miodem, soki), dzięki którym uzupełnisz poziom glukozy. Osoby zmagające się z kacem powinny zrezygnować z picia napojów gazowanych.

W celu poprawy samopoczucia zaleca się również chłodny prysznic, spacer, a nawet umiarkowany wysiłek fizyczny. Jeśli to możliwe, warto spożyć wartościowy posiłek – jajecznicę, rosół itp.

Co zrobić, żeby kac się nie pojawił?

Czy można zapobiec pojawieniu się kaca? Oczywiście podstawą jest spożywanie alkoholu z umiarem i rozsądkiem oraz niemieszanie różnych gatunków alkoholi. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest picie tego samego rodzaju napoju wyskokowego. Warto też robić dłuższe przerwy pomiędzy kolejnymi drinkami i zrezygnować z picia przez słomkę. Konieczne jest nawadnianie organizmu już podczas imprezy – mogą temu służyć woda, soki owocowe. Niekorzystne jest picie alkoholu na pusty żołądek, dlatego zarówno przed imprezą, jak i w trakcie dobrze jest coś zjeść. Bardzo niebezpieczną praktyką jest mieszanie alkoholu z napojami energetycznymi – kac może być jeszcze silniejszy, a objawy bardziej uciążliwe.

Zobacz też  Padaczka

Kilkudniowe złe samopoczucie po alkoholu

Skąd bierze się dwudniowy kac po mocno zakrapianej imprezie? Zdarza się, że złe samopoczucie trwa dłużej niż kilka godzin. O intensywności i czasie trwania kaca decyduje przede wszystkim ilość spożytego alkoholu. Odwodnienie i zaburzona równowaga elektrolitowa spowalnia tempo, w jakim organizm się odtruwa. Alkohol zaburza również sen, który jest słabej jakości i nie pozwala się zregenerować. Udowodniono również, że na intensywność kaca wpływa rodzaj spożytych trunków – gorsze pod tym względem są ciemne alkohole (czerwone wino, rum, whisky). Po spożyciu ich w nadmiarze możesz się męczyć z kacem nawet dwa dni. Jeśli nie chcesz, aby towarzyszyło ci kilkudniowe złe samopoczucie po alkoholu, wybierz białe trunki – wódkę, gin lub białe wino. Oczywiście są jeszcze inne czynniki, które wpływają na czas trwania kaca, istotne są również:

  • wiek – w miarę upływu lat zmniejsza się zdolność organizmu do radzenia sobie z alkoholem;
  • uczulenie lub nadwrażliwość na składniki spożywcze, np. chmiel, zboża, owoce;
  • picie podczas menstruacji;
  • spożywanie alkoholu na pusty żołądek – gwałtownie podnosi się, a następnie spada poziom cukru we krwi;
  • przyjmowanie niektórych leków – przeciwbólowych, przeciwdepresyjnych, regulujących ciśnienie tętnicze, antybiotyków, leków na wątrobę i nerki.

Jak łatwo zauważyć, przyczyny dwudniowego kaca są różne. Aby skutki picia nie były zbyt uciążliwe i długotrwałe, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Co zrobić, gdy niepokojące objawy utrzymują się dłużej?

Nawet przyjęcie niewielkiej dawki alkoholu może spowodować dolegliwości, m.in. ze strony układu pokarmowego. Kac jest skutkiem nadmiernego picia, jednak zazwyczaj mija po jednym dniu. Trzeba jednak mieć świadomość, że alkohol może wyniszczyć organizm, doprowadzić do rozwoju wielu poważnych schorzeń. Skutkiem nadużywania alkoholu może być:

  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy;
  • stłuszczenie wątroby;
  • marskość wątroby;
  • rak przełyku, jamy ustnej, żołądka, trzustki;
  • nadciśnienie;
  • udar;
  • zaburzenia pracy serca (arytmia);
  • zaburzenia układu oddechowego.
Zobacz też  Jak uspokoić serce po alkoholu?

Alkohol wpływa niekorzystnie na układ nerwowy (utarta pamięci, problemy z koncentracją, trudności ze skupieniem się i uczeniem, zmniejszenie materii szarej i białej w mózgu). W przypadku niepokojących objawów utrzymujących się dłużej lub pojawiających się w trakcie spożywania alkoholu warto skontaktować się z lekarzem. Być może konieczna będzie szersza diagnostyka. Na początek możesz skorzystać z opcji, jaką jest konsultacja online. Pamiętaj, że w trakcie rozmowy lekarz wypisze L4 online, a jeśli to konieczne, również receptę online.

Kilkudniowe złe samopoczucie po alkoholu – czy jest niebezpieczne?

Kilkudniowe złe samopoczucie po alkoholu może oznaczać poważniejsze kłopoty zdrowotne (przyda się wtedy zwolnienie lekarskie online) lub być po prostu przyczyną przedawkowania alkoholu. Alkohol działa niekorzystnie na cały organizm. Jego spożycie prowadzi do utraty elektrolitów, niedoboru witamin, odwodnienia. Najgorsze spustoszenie sieje, gdy jest spożywany w nadmiarze i zbyt często. Trzeba także pamiętać, że od regularnego picia do rozwoju choroby alkoholowej dzieli jedynie mały krok. Alkoholizm, czyli uzależnienie, jest schorzeniem, które bardzo trudno wyleczyć. Niestety, skutkiem jest nie tylko pogorszenie stanu zdrowia, kondycji, lecz także zaburzenie relacji społecznych i rodzinnych.

Jak się ustrzec przed negatywnymi konsekwencjami picia alkoholu? Przede wszystkim zachować umiar i kierować się zdrowym rozsądkiem. Czasem warto zrezygnować z kolejnego kieliszka lub drinka, aby kolejnego dnia nie cierpieć z powodu nieprzyjemnych objawów.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.