Nerwica jelit – przyczyny, objawy i leczenie

Nerwica jelit jest wyjątkowo uciążliwym schorzeniem układu pokarmowego. Bywa nazywana także zespołem jelita drażliwego. Jej głównymi objawami są biegunka, ból brzucha oraz nudności. W leczeniu stosuje się leki przeciwbiegunkowe i leki przeciwko zaparciom.

Nerwica jelit

Nerwica jelit to bardzo dokuczliwa dolegliwość. Znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, dlatego chorzy powinni szukać pomocy u specjalistów. Leczenie nerwicy jelit może obejmować zarówno leki, jak i terapię behawioralną lub psychologiczną. Ważne jest, aby pacjenci z nerwicą jelit podejmowali zdrowe nawyki żywieniowe, dbali o regularną aktywność fizyczną i unikali stresu, aby zmniejszyć ryzyko nawrotów choroby.

Czym jest nerwica jelit?

Nerwica jelit to zaburzenie psychiczne, które objawia się problemami z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Dolegliwość ta może być mylona z innymi chorobami fizycznymi, ale różni się od nich tym, że jej podłożem są czynniki psychologiczne i emocjonalne. Dlatego właśnie w leczeniu wykorzystuje się psychoterapię, która ma za zadanie pomóc pacjentowi radzić sobie ze swoimi emocjami. Leki są stosowane jedynie po to, aby ograniczyć objawy.

Przyczyny zespołu jelita drażliwego

Czynniki, które mogą przyczynić się do rozwoju nerwicy jelit, obejmują m.in.:

  • życie w ciągłym stresie – jest to jeden z głównych czynników ryzyka. Stres może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego i nasilać objawy nerwicy jelit.
  • traumy emocjonalne – doświadczenie przeżyć traumatycznych, takich jak wypadek, utrata bliskiej osoby lub inne wydarzenia silnie wpływające na psychikę mogą wywołać chorobę;
  • genetyka – badania wskazują, że u niektórych osób predyspozycje do rozwoju nerwicy jelit mogą być dziedziczone;
  • choroby fizyczne – niektóre choroby fizyczne, takie jak choroby jelit czy choroby układu pokarmowego mogą wywołać nerwicę;
  • nieprawidłowe nawyki żywieniowe – dieta bogata w tłuszcze, cukier i produkty przetworzone może doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego i w efekcie do nerwicy jelit.

Należy pamiętać, że każdy przypadek nerwicy jelit jest indywidualny i przyczyny jej rozwoju mogą być inne u różnych osób. Ważne jest, aby szukać pomocy u specjalisty w celu ustalenia przyczyn i podjęcia odpowiedniego leczenia. Lekarz może przepisać leki, które pacjent będzie musiał przyjmować w przypadku nasilenia się objawów. Jeżeli są to leki na receptę, wówczas dokument pacjent będzie mógł otrzymać przez internet (e-recepta online).

Zobacz też  Nerwica lękowa – objawy, przyczyny, leczenie

Objawy zespołu jelita drażliwego

Objawy nerwicy jelit mogą różnić się w zależności od pacjenta, jednak najczęściej spotykanymi symptomami są:

  • bóle brzucha – mogą mieć one różne nasilenie, lokalizację i nasilać się w stresie oraz przy silnych emocjach;
  • wzdęcia – mogą towarzyszyć bólom brzucha i uczuciu pełności;
  • biegunki lub zaparcia
  • uczucie pełności – pacjenci z nerwicą jelit mogą odczuwać uczucie pełności po niewielkich ilościach pokarmu lub nawet po wypiciu małej ilości płynu;
  • nadmierne gazy – pacjenci z nerwicą jelit mogą mieć problemy z wydalaniem gazów lub odczuwać ich nadmiar;
  • uczucie niepełnego wypróżnienia – pacjenci z nerwicą jelit mogą odczuwać uczucie niepełnego wypróżnienia nawet po oddaniu stolca;
  • lęk i niepokój – pacjenci z nerwicą jelit mogą odczuwać lęk i niepokój związane z objawami choroby lub obawą przed niekontrolowanymi wypróżnieniami.

W przypadku nasilenia się objawów pacjent może poprosić o zwolnienie lekarskie. L4 online nie wymaga od takiej osoby wychodzenia z domu, więc szczególnie wygodne rozwiązanie w trudnej sytuacji.

Leczenie nerwicy żołądka i jelit

Kluczem do poradzenia sobie z objawami nerwicy jelit jest psychoterapia. Dzięki konsultacji z terapeutą pacjent zrozumie swoje emocje i będzie mógł nad nimi zapanować. Najczęściej wykorzystywana jest terapia behawioralna, która polega na nauce nowych, pozytywnych sposobów radzenia sobie z objawami. Obejmuje ona techniki relaksacyjne i trening umiejętności społecznych. Czasami stosowana jest także terapia psychodynamiczna.

Czasami lekarze przepisują pacjentom środki farmakologiczne. Zazwyczaj są to leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, które mają za zadania złagodzić objawy choroby. Zwolnienie lekarskie online może być czasem konieczne ze względu na problemy z uciążliwymi objawami zespołu jelita drażliwego. Jak można je zwalczać oprócz stosowania leków?W leczeniu nerwicy jelit konieczna będzie także zmiana nawyków żywieniowych. Posiłki muszą być urozmaicone, ale w ich składzie nie powinno być produktów przetworzonych. Unikać należy również tłustych potraw. Zaleca się picie dużych ilości płynów. Chory musi także regularnie uprawiać aktywność fizyczną, co poprawi samopoczucie i złagodzi objawy nerwicy jelit.

Zobacz też  Skoki ciśnienia – nerwica wpływa na ciśnienie tętnicze?

Nerwicy żołądka nie można całkowicie wyleczyć, ponieważ nie odnaleziono jeszcze bezpośredniej przyczyny tej choroby. Pacjenci muszą więc nauczyć się żyć ze swoim schorzeniem i łagodzić jego objawy za pomocą psychoterapii i farmakoterapii.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.