Niski puls – przyczyny i objawy niskiego tętna

Niski puls, czyli zbyt wolne bicie serca, objawia się najczęściej zawrotami głowy i ogólnym osłabieniem organizmu. Niskie tętno świadczy o stanie bradykardii. Jest to stan, w którym serce kurczy się wolniej niż 60 razy na minutę. Czy obniżony puls może być niebezpieczny?

niski puls

Mięsień sercowy ma ogromne znaczenie dla zdrowia całego organizmu. Jeżeli dochodzi do zaburzeń w jego pracy, organizm może być w niebezpieczeństwie. Zbyt wysoki lub niski puls może nawet doprowadzić do zagrożenia życia. Regularne pomiary tętna powinna wykonywać nawet osoba zdrowa. Puls można zmierzyć samemu, wystarczy jedynie przyłożyć palce do skroni lub nadgarstka. Do badania tętna służą również specjalne urządzenia. Jeżeli przez pewien okres pomiar odbiega od prawidłowego zakresu, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Kiedy pomoc kardiologa może okazać się niezbędna?

Niski puls – co to oznacza?

Regularne monitorowanie pulsu pozwala bardzo wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości związane z pracą serca. Puls to częstotliwość, z jaką następuje ruch ścian naczyń tętniczych. Zależy od tempa, w jakim bije serce oraz od elastyczności samych ścian naczyń. Badanie wykonuje się na tętnicach powierzchniowych, czyli:

  • tętnicy promieniowej;
  • tętnicy ramiennej;
  • tętnicy skroniowej;
  • tętnicy podkolanowej;
  • tętnicy ramiennej;
  • tętnicy szyjnej zewnętrznej.

Dzięki temu, że naczynia te są umieszczone dosyć płytko, jest możliwość wyczucia tętna przez skórę.

Prawidłowy puls a wiek

Dorosły człowiek, który nie cierpi na żadne choroby przewlekłe, powinien mieć tętno wynoszące około 70 uderzeń na minutę. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że tętno spoczynkowe zmienia się wraz z wiekiem. W tym przypadku normy wyglądają następująco:

  • niemowlęta – 130 BPM;
  • dzieci – 100 BPM;
  • młodzież – 85 BPM;
  • seniorzy – 60 BPM.

Tętno wraz z wiekiem maleje. O niskim pulsie można mówić, gdy u danej osoby badanie kilkukrotnie pokazuje zmniejszoną liczbę uderzeń na minutę. Bywa, że stan ten jest przejściowy, ale może on być również przewlekły.

Zobacz też  Powiększona śledziona. Splenomegalia – przyczyny, objawy, skutki

Niski puls to problem, którego w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Czasami, aby przywrócić prawidłową pracę układu krążeniowego i sercowego, wystarczy jedynie zmiana stylu życia. W niektórych przypadkach konieczne będzie jednak zastosowanie środków farmakologicznych. Część pacjentów będzie musiała przyjmować leki przez całe życie. Jeżeli masz problem z normami, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Konsultacje lekarskie online to dobry sposób, by otrzymać wstępną diagnozę.

Niski puls – przyczyny

Niski puls może mieć naprawdę wiele przyczyn. Oto te najczęstsze:

  • zaburzenia metaboliczne;
  • artymie serca;
  • zażywanie niektórych leków;
  • niedoczynność tarczycy;
  • zaburzenia elektrolitowe;
  • bloki zatokowo-komorowe oraz przedsionkowo-komorowe;
  • chory węzeł zatokowy, czyli bradykardia zatokowa.

Tak duża liczba możliwych przyczyn sprawia, że niski puls musi być zdiagnozowany przez lekarza.

Bradykardia a niski puls

Bradykardią nazywany jest stan, w którym pacjent ma niski puls. U dorosłego człowieka tętno w spoczynku to od 60 do 100 uderzeń na minutę, a u osób z bradykardią spada poniżej 60 uderzeń na minutę. Czasami taki stan nie daje żadnych objawów i nie prowadzi do powikłań. Mowa wtedy o bradykardii fizjologicznej, która często występuje u zdrowych osób i sportowców. Układ krwionośny tych osób jest na tyle wydajny, że nie potrzebuje większej liczby uderzeń na minutę, aby zaspokoić potrzeby organizmu w stanie spoczynku. Niebezpieczna może być jednak bradykardia patologiczna, gdy organizm potrzebuje tlenu, ale serce nie z jakiegoś powodu nie jest w stanie osiągnąć odpowiedniego rytmu.

Jak objawia się bradykardia?

Wśród objawów bradykardii można wymienić:

  • omdlenia;
  • osłabienie;
  • zmęczenie;
  • problemy z oddychaniem;
  • zawroty głowy;
  • bóle w klatce piersiowej;
  • zaburzenia snu;
  • problemy z pamięcią.

Do przyczyn bradykardii należą:

  • zwiększone ciśnienie tętnicze;
  • degeneracja tkanki serca związana z procesem starzenia;
  • uszkodzenie tkanki serca związane z zawałem lub chorobami serca;
  • wada serca wrodzona;
  • zapalenie mięśnia sercowego;
  • zespół bezdechu śródsennego;
  • powikłania po operacji serca.
Zobacz też  Hashimoto – przyczyny, objawy, leczenie

W jaki sposób mierzyć puls?

Puls należy mierzyć w odpowiedni sposób. Tylko w ten sposób można mieć pewność, że nie jest on zbyt niski. Pomiarów trzeba dokonywać w spoczynku, wyjątkiem są jednak sytuacje, gdy celowo chce się sprawdzić, jakie jest tętno podczas aktywności fizycznej. Najczęściej puls bada się na tętnicy przedramienia, ale można to również zrobić przez dotknięcie tętnicy szyjnej. Po delikatnym dotknięciu palcem i wyczuciu tętna należy zacząć mierzenie czasu i policzyć uderzenia serca. Aby pomiar był miarodajny, wystarczy jedynie 15 sekund (wtedy należy oczywiście pomnożyć wynik razy cztery).

Należy wziąć pod uwagę, że puls może różnić się u niektórych osób. Na wynik ma wpływ wiele czynników, między innymi wiek, płeć i kondycja fizyczna. Wartość znacznie będzie się różnić, gdy pomiar zostanie przeprowadzony po wysiłku fizycznym.

Niski puls – co z tym zrobić?

W przypadku problemów z niskim pulsem konieczna będzie diagnostyka lekarska. Lekarz podczas wizyty dokładnie oceni tętno pacjenta i wykona również badanie EKG. Aby wykluczyć groźne dla życia zaburzenia kardiologiczne, wykonuje się przedłużoną rejestrację EKG metodą Holtera. W przypadkach skrajnych, gdy wcześniej wymienione metody nie nie potwierdzą rozpoznania, lekarz może zalecić wszczepienie podskórnego rejestratora. Ten może przez okres kilku miesięcy rejestrować arytmię. Niektórzy pacjenci będą musieli mieć przeprowadzone specjalne badania elektrofizjologiczne, które polega na wprowadzeniu elektrod do serca. Dzięki niemu można bardzo dokładnie sprawdzić, czy prawidłowo funkcjonuje układ bodźcoprzewodzący.

Niskie tętno – leczenie

Jeżeli u pacjenta zostanie wykryta bradykardia z ryzykiem asystolii lub mocno nasilonymi objawami, wówczas konieczne będzie leczenie przy użyciu środków farmakologicznych. Do tego celu wykorzystuje się atropinę podawaną dożylnie oraz dopaminę. Jeśli okaże się, że środki nie przyniosą rezultatu, lekarz może zdecydować o stymulacji przezżylnej, która polega na wprowadzeniu do serca specjalnych elektrod. Arytmia, która nie zagraża bezpośrednio pacjentowi, w części przypadków wymaga zastosowania układu stymulującego. W tym przypadku stymulacja może działać tylko czasowo, czyli na przykład w momencie, gdy układ wykryje niski puls.

Zobacz też  Kac – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Niskiego pulsu nie należy leczyć samodzielnie. Jeśli masz zbyt wysokie ciśnienie krwi albo poważniejsze objawy bradykardii, nie lekceważ tego stanu.

Z powodów zdrowotnych nie jesteś w stanie udać się do pracy? W takiej sytuacji powinieneś wziąć L4. Zwolnienie lekarskie online to bardzo szybki i wygodny sposób na otrzymanie kilku dni na regenerację z powodu choroby.

Niskiego tętna w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Prawidłowe tętno u osoby dorosłej wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę, u dzieci wynik może się różnić, podobnie u osób starszych. Jeżeli puls jest mniejszy niż 60, to taki stan nazywany jest bradykardią. Jeżeli domowy pomiar wykaże, że twoje tętno jest zbyt niskie, udaj się do lekarza!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.