Piekący ból głowy – czego to objaw?

Piekący ból głowy może być bardzo uciążliwym objawem. Najczęściej związane jest to z klasterowym bólem głowy. Współczesna medycyna nie zna przyczyny powstawania tego schorzenia. Dowiedz się więcej! Piekący ból głowy […]

Piekący ból głowy

Piekący ból głowy może być bardzo uciążliwym objawem. Najczęściej związane jest to z klasterowym bólem głowy. Współczesna medycyna nie zna przyczyny powstawania tego schorzenia. Dowiedz się więcej!

Piekący ból głowy najczęściej jest związany ze schorzeniem nazywanym klasterowym bólem głowy. Przyczyna powstawania tej dolegliwości nie jest obecnie znana. Specjaliści twierdzą, że może mieć ona podłoże genetyczne. Odczuwasz piekący ból głowy? Dowiedz się, co może być tego przyczyną!

Czym jest klasterowy ból głowy?

Klasterowy ból głowy objawia się między innymi piekącym bólem głowy. Jest to ból jednostronny, przy którym pojawiają się objawy wegetatywne po stronie bólu. Te objawy to łzawienie oraz zaczerwienienie oka i potliwość. Przy klasterowym bólu głowy widoczne może być również zaczerwienienie twarzy oraz wydzielanie wodnistej wydzieliny z nosa. Dzisiejsza medycyna nie zna przyczyny powstawania tej dolegliwości, ale eksperci twierdzą, że może mieć ona podłoże genetyczne. Jeżeli odczuwasz taki ból, to powinieneś udać się do specjalisty. Konsultacje lekarskie online to najszybszy sposób na spotkanie z lekarzem!

Klasterowy ból głowy – przyczyny powstawania

Co może być przyczyna powstawania klasterowego bólu głowy? Nie ma co do tego pewności, ale wymienić można dwie teorie:

  • przyczyną tego piekącego bólu głowy może być zapalenie spowodowane przez bakterie, grzyby, wirusy i inne patogeny. To zapalenie odnosi się do struktury kostnej, w której miejscu przechodzi nerw trójdzielny z tętnicą. Zapalenie powoduje zwolnienie przepływu krwi, obrzęk i poszerzenie tkanek, co prowadzi do ucisku na nerw trójdzielny;
  • kolejna teoria związana jest z podwzgórzem, które reguluje biologiczne rytmy człowieka. Podczas napadów klasterowych bólów głowy podwzgórze jest najbardziej aktywną częścią mózgu.
Zobacz też  Chwilowe zaburzenia widzenia i ból głowy – co to oznacza?

Jak często pojawiają się klasterowe bóle głowy?

Choroba występuje najczęściej u mężczyzn. To schorzenie jest dosyć rzadkie, ocenia się, że dotyczy ono od 0,1% do 0,4% populacji. Klasterowe bóle głowy są zdecydowanie rzadsze niż migrena i stanowi zaledwie 0,1% wszystkich występujących bólów głowy. Najczęściej ten rodzaj bólu pojawia się pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. U kobiet schorzenie może pojawiać się później, nawet po 40. roku życia.

Klasterowy ból głowy – objawy

Głównym objawem klasterowego bólu głowy jest piekący ból głowy. Zwykle jednak nie jest to jednak jedyny objaw, wystąpić mogą również:

  • potliwość twarzy;
  • zaczerwienienie spojówek;
  • łzawienie;
  • opuchnięcie powiek;
  • wyciek z nosa;
  • opadanie powieki;
  • zawężanie źrenicy.

Ból pojawia się zawsze o podobnej porze roku oraz dnia. Może promieniować do szczęki. Klasterowe bóle głowy mogą mieć charakter epizodyczny lub przewlekły. Czasami chorzy muszą zmagać się z chorobą przez wiele lat. Ból jest zawsze jednostronny. Pacjenci twierdzą, że jest on kłujący oraz palący. Najbardziej odczuwalny jest on w okolicy ciemieniowej i gałki ocznej. Pacjent w czasie ataku jest pobudzony ruchowo i bardzo często uciska bolące miejsca. Ból może być wywołany przez:

  • alkohol;
  • leki rozszerzające naczynia krwionośne;
  • sen.

Rzadziej pojawiającymi się objawami są:

  • wymioty;
  • mdłości;
  • zaczerwienie twarzy;
  • osłabiony odruch rogówkowy;
  • pobudzenie psychoruchowe.

Klasterowe bóle głowy – leczenie

Leczenie tego schorzenia może być trudne ze względu na gwałtownie pojawiające się objawy oraz krótki czas ich trwania. Ból najczęściej ustępuje zaledwie po kilkudziesięciu minutach. Najczęściej stosowanymi lekami są tryptany oraz aerozole wprowadzane do nosa. Często stosuje się również leczenie przy pomocy 100% tlenu. Leki doustne działają zbyt wolno, aby mogły uśmierzyć ból. 

Piekący ból głowy może być bardzo nieprzyjemny. Jeżeli odczuwasz go często, to powinieneś udać się do specjalisty.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.