Płukanie zatok – na czym polega? Czy irygacja zatok jest bezpieczna?

Płukanie zatok bardzo często wykonuje się w przypadku zapalenia, problemów z katarem alergicznym i przy innych infekcjach. Zabieg ten jest skuteczny i bezpieczny. Należy do niefarmakologicznych metod walki z katarem i pomaga zachować drożność przewodów nosowych oraz zatok.

płukanie zatok

Zapchane zatoki to uciążliwy problem, który zazwyczaj jest konsekwencją przeziębienia, zapalenia zatok lub kataru alergicznego. Nadmiar wydzieliny może spowodować ból. Płukanie zatok to bardzo dobry sposób na pozbycie się tego, co w nich zalega. Zabieg irygacji zatok można wykonać zarówno w gabinecie lekarskim, jak i w warunkach domowych. Jak to zrobić i w jakich przypadkach takie przeciwdziałanie problemowi jest wykluczone?

Czym jest irygacja zatok?

Płukanie zatok bywa również nazywane irygacją. To skuteczna metoda, która pozwala na pozbycie się wydzieliny zalegającej w zatokach. Irygacje można stosować nie tylko w ramach walki z zapaleniem zatok, lecz także jako uzupełnienie leczenia przy przeziębieniu. Specjalny roztwór do płukania zatok działa łagodząco oraz przeciwobrzękowo. W wyniku irygacji nawilżona zostaje śluzówka nosa. Zdarza się, że przy niektórych infekcjach laryngolog zaleca stosowanie specjalnego antybiotyku, którym należy co jakiś czas przepłukać zatoki.

Płukanie zatok – wskazania

Płukanie zatok może być działaniem, które przyniesie pacjentowi bardzo dużą ulgę i pomoże pozbyć się objawów choroby zatok i innych infekcji. Irygację można wykonywać również w przypadku problemów katarem alergicznym oraz nieżytem powstałym w wyniku infekcji. Osoby walczące z przeziębieniem i mające zatkany nos mogą umożliwić sobie normalne oddychanie. Irygacje są szczególnie skutecznym sposobem na zapalenie zatok przynosowych.

Należy również zaznaczyć, że płukanie zatok może bardzo skutecznie usunąć zanieczyszczenia, które dostają się do nosa wraz z wdychanym powietrzem. Jeżeli chcesz zachować higienę nosa i zatok, a jednocześnie należysz do osób pracujących w zakurzonych i zapylonych pomieszczeniach, warto skorzystać z tej procedury. Kolejnym wskazaniem do płukania zatok są niektóre zabiegi chirurgiczne zatok i nosa. Wymaga to jednak wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Irygację można też wykonywać profilaktycznie, bo zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób górnych dróg oddechowych. W ramach walki z infekcją skuteczne będą również leki. Jeśli lekarz przepisze farmaceutyki, będzie je można wykupić z apteki dzięki rozwiązaniu, jakim jest e-recepta online.

Zobacz też  Zapalenie zatok sitowych – rozpoznanie i sposoby leczenia chorych zatok

Płukanie zatok – przeciwwskazania

Nie każdy, kto boryka się z opisanymi wyżej problemami, może pozwolić sobie na wykonanie zabiegu płukania zatok. Pierwszym przeciwwskazaniem jest zablokowana przegroda nosowa, ponieważ płyn do płukania nie przedostanie się przez barierę. W przypadku osób, które jeszcze niedawno przebyły zabiegi ingerujące w nos, czyli między innymi prostowanie przegrody, powinny wykonywać irygację bardzo ostrożnie i zgodnie z zaleceniami lekarza. Być może specjalista znajdzie dla nich lepsze rozwiązanie niż irygacja.

Kolejnymi przeciwwskazaniami są:

  • infekcja ucha;
  • uczulenie na płukanki do irygacji zatok (między innymi chlorek sodu);
  • częste krwawienia z nosa;
  • uszkodzona śluzówka nosa;
  • zdiagnozowane zaburzenia równowagi (zmiana ciśnień w obrębie jamy nosowej może doprowadzić do silnego bólu głowy).

W przypadku powyższych dolegliwości należy skontaktować się z lekarzem. Wstępna wizyta może odbyć się przez internet. W razie konieczności otrzymasz L4 online.

Płukanie zatok – co jest potrzebne? Czym płukać zatoki?

Proces płukania zatok nie jest trudny i może zostać wykonany w warunkach domowych. Należy jednak wcześniej przygotować kilka rzeczy. Przede wszystkim potrzebna będzie mała butelka (możesz wykorzystać buteleczkę po wodzie mineralnej). Kolejnym niezbędnym przedmiotem jest aspirator do nosa lub gruszka do nosa. W niektórych sklepach medycznych znajdziesz specjalne zestawy do irygacji, w których są wszystkie niezbędne narzędzia. Zwykle zawierają one butelkę lub irygator oraz saszetki ze specjalnym proszkiem, w którego składzie znajduje się głównie chlorek sodu, dodatkowymi składnikami są ksylitol, chlorek wapnia, chlorek potasu oraz chlorek magnezu.

Dzięki znajdującemu się w zestawie proszkowi można przygotować specjalny roztwór. Występują dwa rodzaje roztworów:

  • izotoniczny;
  • hipertoniczny;

Różnica tkwi głównie w stężeniu i właściwościach. Roztwory izotoniczne nadają się do oczyszczania zatok alergenów, kurzu i pyłu. Roztwory hipertoniczne mają zaś zwiększone stężenie chlorku sodu, więc lepiej udrażniają nos i redukują obrzęk błony śluzowej.

Zobacz też  Alergiczne zapalenie zatok – przyczyny, objawy, leczenie

Jak poprawnie płukać zatoki w domu?

Płukanie zatok można również wykonać w domu. Jeżeli jednak nigdy nie go przeprowadzałeś, możesz udać się do laryngologa. Prawidłowo wykonany zabieg jest bezbolesny i ma wyjątkowo dużą skuteczność.

  1. Pierwszym krokiem do jego przeprowadzenia jest stworzenie roztworu do płukania zatok. Płyn powinien mieć temperaturę jak najbardziej zbliżoną do temperatury ciała ludzkiego.
  2. Zanim przejdziesz do procesu płukania zatok, należy dokładnie wydmuchać nos, aby pozbyć się części wydzielin.
  3. Irygacja powinna zostać wykonana na siedząco lub na stojąco z pochyloną do przodu głową.
  4. Pojemnik z roztworem do irygacji trzeba przyłożyć do jednego z otworów nosowych i nacisnąć.
  5. Płyn powinien wypłynąć drugim nozdrzem. Proces ten należy powtórzyć dla drugiego nozdrza. W czasie czynności należy oddychać przez usta.
  6. Jeżeli roztwór przedostanie się do gardła, wówczas należy go wypluć.
  7. Po irygacji zatok należy jeszcze wydmuchać nos.

Jest jeszcze kilka ważnych informacji. Sprzęt trzeba będzie umyć pod bieżącą wodą. Pacjent po zabiegu nie powinien przyjmować pozycji leżącej przynajmniej przez godzinę. Nie należy wykonywać irygacji bezpośrednio przed zaśnięciem.

Płukanie zatok to bezpieczny proces, który każdy może wykonać w domu. Jeżeli jednak w trakcie zabiegu dojdzie do krwawienia z nosa, szczypania lub uczucia pełności w uszach, należy go przerwać. Jeżeli odczujesz ból głowy w czasie irygacji, to nie jest to niepokojący objaw, ponieważ zatoki się udrażniają. Strzykanie w uszach to również normalna reakcja, ponieważ podczas zabiegu zmienia się ciśnienie w trąbce Eustachiusza.

Czy irygacja zatok jest bezpieczna?

Płukanie zatok to zabieg bezpieczny, należy jednak przeprowadzać go zgodnie z zasadami, które opisaliśmy powyżej. Jeżeli występują u ciebie przeciwwskazania, w takiej sytuacji powinieneś zrezygnować z irygacji i zastosować alternatywne sposoby, które przedstawi laryngolog.

Przed płukaniem należy z uwagą przejść do przygotowania roztworu. Pamiętaj także, by zachować umiar. Nie wykonuj zabiegu zbyt często, bo może to doprowadzić do upośledzenia ruchomości rzęsek odpowiedzialnych za czyszczenie nosa.

Zobacz też  Ból zatok bez kataru – objawy zapalenia zatok. Infekcja wirusowa i bakteryjna

Jeżeli wciąż masz wątpliwości co do płukania zatok, skontaktuj się z lekarzem. Bardzo szybkim rozwiązaniem może być konsultacja przez internet. Jeśli problem uniemożliwi ci wykonywanie obowiązków zawodowych, zwolnienie lekarskie online pozwoli dać czas na powrót do pełni sił.

Płukanie zatok to bezpieczna i skuteczna metoda na złagodzenie objawów zapalenia zatok i innych infekcji. Jest to zabieg na tyle nieskomplikowany, że można go bez problemu wykonać w domu. Należy oczywiście mieć na uwadze przeciwwskazania, ponieważ czasem trzeba szukać alternatywnych metod.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.