Poty po alkoholu – skąd się biorą?

Poty po alkoholu pojawiają się dosyć często. Są związane ze wzrostem ciśnienia i jednoczesnym spadkiem stężenia glukozy we krwi. Co powoduje nadmierną potliwość? Wpływ na ich występowanie ma również osłabienie organizmu w wyniku przyjęcia dawki etanolu.

poty po alkoholu

Poty po alkoholu nie są czymś niespotykanym. Objaw ten występuje stosunkowo często. Główną przyczyną jest niedocukrzenie oraz wzrost ciśnienia. Do pocenia się może dojść także z powodu nieprawidłowej pracy wątroby. Zbyt duża potliwość pojawia się u osób uzależnionych, które po długim czasie odstawiły napoje alkoholowe.

Poty po alkoholu – przyczyny

Poty po alkoholu są związane z wpływem tej substancji na organizm. Po jej spożyciu przyspiesza krążenie krwi, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Wszystko to powoduje uczucie gorąca. Organizm zaczyna więc uruchamiać mechanizm termoregulacji. Za ten proces odpowiedzialna jest część mózgu nazywana podwzgórzem, to dzięki niej ciało zachowuje stałą temperaturę. Organizm próbuje się schłodzić poprzez pocenie.

Wątroba to bardzo istotny organ dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Niektórzy pacjenci, którzy trwają w abstynencji, muszą regularnie przyjmować leki, aby ich wątroba pracowała normalnie. Pamiętaj, że jeśli zależy ci na szybkim wykupieniu leków, e-recepta to najwygodniejszy sposób.

Nocne poty po alkoholu – czego to objaw?

Poty po alkoholu występują także w nocy. Są wtedy efektem zatrucia. Etanol jest traktowany przez ciało jako toksyna, którą należy jak najprędzej usunąć. Metabolizowaniem tej substancji zajmuje się wątroba. Organ ten jest tak bardzo zajęty alkoholem, że osłabieniu ulegają inne jego funkcje. Dochodzi więc między innymi do zaburzenia procesu pokarmowego. Większość alkoholu zostaje rozłożona i wydalona wraz z moczem. Niewielka ilość może zostać usunięta wraz z potem, dlatego po alkoholu wydzielina ta ma czasem bardzo nieprzyjemny zapach.

Zobacz też  Ból w lewym boku po alkoholu

Pocenie się po alkoholu w nocy nie jest uzależnione od wieku lub płci. Jeżeli alkohol został spożyty w godzinach wieczornych, to niektóre konsekwencje tego widoczne będą dopiero w nocy. Dodatkowym aspektem, który wpływa na występowanie potów, jest higiena snu. Jeżeli po wypiciu alkoholu pójdzie się spać w ubraniu dziennym, to można doprowadzić do przegrzania organizmu. Warto też wspomnieć, że to, co zostało zjedzone wieczorem, ma duży wpływ na nocne napady potliwości. Szczególnie dania smażone mogą sprzyjać poceniu się. Wydzielaniu wilgoci z ciała sprzyjają także wyroby tytoniowe, które podnoszą ciśnienie, czym wzmagają uczucie gorąca. Wszystkie powyższe czynniki wpływają na to, że nocą po alkoholu człowiek bardzo często budzi się spocony.

Nadmierne pocenie się nie jest objawem, w związku z którym można otrzymać zwolnienie lekarskie. Jednak pamiętaj, że w przypadku dolegliwości zdrowotnych niezwiązanych ze spożyciem alkoholu możesz otrzymać L4 online.

Zimne poty – czym są?

Zimne poty to stan obfitego pocenia się, który połączony jest z dreszczami oraz uczuciem chłodu. Przyczyna takiego stanu jest dosyć łatwa do określenia. W wyniku picia napojów alkoholowych dochodzi do hipoglikemii, czyli niedocukrzenia. Wątroba jest bowiem zaangażowana w usuwanie toksyn z organizmu, a w efekcie zmniejsza się poziom wydzielania glikogenu, który odpowiedzialny jest za ilość glukozy. Dochodzi do niedoboru cukru, który objawia się:

  • bladością skóry;
  • dreszczami;
  • poczuciem zimna;
  • poceniem się.

Alkoholizm a pocenie się

W przypadku alkoholików pocenie się nie jest jedynie incydentalne. Picie alkoholu ma duży wpływ na wartość ciśnienia tętniczego. U osób stale pijących duże ilości alkoholu może wystąpić nadciśnienie, czyli stały stan chorobowy, który charakteryzuje się między innymi zwiększoną ciepłotą organizmu i poceniem się. Potliwość u alkoholików ma również związek z innymi uszkodzeniami, które mogą być związane z nadużywaniem alkoholu. Szczególnie uszkodzenie wątroby może mieć bardzo negatywny wpływ na cały organizm.

Zobacz też  Ból serca po alkoholu – co to za objaw?

Odstawienie alkoholu a pocenie się

Osoby, które były długotrwale uzależnione od alkoholu i nagle go odstawią, są narażone na nadpotliwość. Występuje u nich tzw. zespół abstynencyjny (inaczej nazywany zespołem odstawiennym). Organizm reaguje w ten sposób ze względu na brak czynnika, do którego został przyzwyczajony. Do objawów odstawienia alkoholu należą:

  • dreszcze;
  • zimne poty;
  • gorączka;
  • wzrost ciśnienia;
  • przyspieszony oddech;
  • wymioty i ból brzucha;
  • silne obniżenie nastroju;
  • drżenie mięśni;
  • bezsenność.

W wyniku odstawienia alkoholu może dojść do stanu delirium tremens, który charakteryzuje się między innymi majaczeniem, omamami i halucynacjami. Nadmierne picie i nagłe odstawienie alkoholu może więc doprowadzić do niebezpiecznych konsekwencji, dlatego detoks powinien być przeprowadzany w wyspecjalizowanych ośrodkach.

Jeżeli jesteś abstynentem, a mimo to występuje u ciebie nadmierne pocenie, powinieneś skorzystać z konsultacji lekarskiej. Dla osób, które nie mogą osobiście udać się do lekarza, rozwiązaniem będzie konsultacja lekarska przez internet. W razie konieczności pacjent otrzyma zwolnienie lekarskie online.

Poty po alkoholu to dosyć częsta przypadłość. Nie są groźne, ale warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, aby nie doprowadzić do poważniejszych problemów.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.