Swędzenie odbytu u dorosłych i dzieci – objawy, leczenie dolegliwości

Swędzenie odbytu to jedna z dolegliwości, którą pacjenci często bagatelizują. Poza tym bywa to dla nich krępująca przypadłość, a przed wizytą u specjalisty powstrzymuje ich wstyd. Tymczasem należy ją zdiagnozować, gdyż świąd odbytu może mieć przykre następstwa.

swędzenie odbytu

Pacjenci, którym dokucza swędzenie odbytu, muszą zmagać się z wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami. Towarzyszące dolegliwości bywają niezwykle intensywne, często pojawia się przymus drapania. Jest to bardzo krępujące i stanowi wstydliwy problem, którym trudno podzielić się nawet ze specjalistą. W wielu przypadkach te objawy towarzyszą niewystarczającej higienie osobistej po wypróżnieniu. Jeżeli jednak świąd odbytu utrzymuje się przez dłuższy czas, konieczne jest postawienie diagnozy.

Swędzenie odbytu – co to jest?

Swędzenie odbytu to nieprzyjemne uczucie świądu, które dla pacjentów bywa powodem do frustracji. Jeśli jest uporczywe, potrafi utrudnić życie – chory nie może się skupić, pojawia się też rozdrażnienie, a także pieczenie i ból w newralgicznej okolicy. Jednak najbardziej wstydliwym następstwem jest przymus drapania, przed którym trudno się powstrzymać. Ta czynność jest niehigieniczna, a dodatkowo może prowadzić do naruszenia tkanki, a w konsekwencji do zakażenia. Pacjenci często zauważają najbardziej nasilone objawy świądu odbytu po wypróżnieniu (szczególnie jeśli wystąpiła biegunka lub wolny stolec), a także w nocy. W przypadku utrzymujących się dolegliwości koniecznie trzeba pokonać skrępowanie i porozmawiać ze specjalistą. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest konsultacja lekarska online, ponieważ pacjent nie będzie musiał wychodzić z domu, co pozwoli uniknąć skrępowania wśród innych osób.

Objawy swędzenia odbytu

Świąd w okolicy odbytu może mieć zróżnicowane objawy. Niekiedy to delikatne uczucie łaskotania, jednak bywa, że pojawia się uporczywe swędzenie, które utrudnia wykonywanie codziennych czynności. W skrajnych przypadkach osoby, które są dotknięte tą przypadłością, izolują się od otoczenia i przestają utrzymywać kontakty z innymi ludźmi. Warto pamiętać, że może to prowadzić do rozwinięcia się depresji, dlatego nie należy rezygnować z pomocy specjalisty. Warto zgłosić się do niego, jeśli pojawią się objawy takie jak:

  • pieczenie odbytu;
  • uczucie swędzenia w odbycie;
  • ból;
  • zmiany skórne, które zostały wywołane drapaniem;
  • stan zapalny okolicy odbytu;
  • podwyższona temperatura.
Zobacz też  Ile trwa kac? Objawy nadmiernego spożywania alkoholu

Przyczyny świądu odbytu u dziecka

Od rozpoznania przyczyny świądu zależy dalsze leczenie przypadłości. Należy pamiętać, że nie zawsze jest to możliwe. W takich sytuacjach mówi się o świądzie idiopatycznym. Natomiast w przypadku gdy powód dolegliwości został zdiagnozowany i wyeliminowany, występuje wtórny świąd odbytu. U dzieci przyczyną swędzenia odbytu bywają najczęściej choroby pasożytnicze.

Świąd odbytu wywołany owsikami

Powodem nieprzyjemnych odczuć w okolicy odbytu może być choroba nazywana owsicą. Wywołują ją owsiki, które później bytują w przewodzie pokarmowym. Nocą samica składa jaja w skórze krocza oraz fałdach odbytu, powodując świąd okolic. Dzieci, które zapadły na owsicę są rozdrażnione i niespokojne, nocą często zgrzytają zębami. Pojawia się osłabienie, nudności oraz ból brzucha. Jeśli nie zostanie wdrożone leczenie, może dojść do zahamowania wzrostu chorego dziecka. Leki, które mogą pomóc w tego typu infekcji pasożytniczej układu pokarmowego to:

Świąd odbytu wywołany świerzbem

Inną przypadłością, która może wywoływać swędzenie odbytu, jest zarażenie się świerzbowcem ludzkim. W tym przypadku uporczywy świąd odbytu pojawia się przede wszystkim w nocy, a także po kąpieli. Najlepszą metodą walki z chorobą jest zachowywanie prawidłowej higieny, a także częsta wymiana bielizny pościelowej i osobistej.

Najczęstsze przyczyny swędzenia u odbytu u dorosłych

Dorośli również mogą zarazić się pasożytami. W takim wypadku zawsze należy skontaktować z lekarzem. E-recepta przez internet pomaga wdrożyć odpowiednie leczenie, które pozwoli pokonać krępującą przypadłość. Należy pamiętać, że świąd skóry może być wywołany również innymi czynnikami.

Grzybica odbytu

Grzybica odbytu, a także zakażenie bakteryjne i wirusowe – to wszystko nasila uczucie świądu. Tego rodzaju przypadłość najczęściej charakteryzuje się wyraźnymi ogniskami zapalnymi. Na ich obrzeżach powstają grudki oraz pęcherzyki. Jeśli przyczyną jest zakażenie grzybicze, wtedy wystarczy punktowe stosowanie maści, kremów lub innych zalecanych przez lekarza preparatów. Natomiast kiedy świąd spowodowany został przez bakterie, zazwyczaj wdrażana jest antybiotykoterapia.

Choroby odbytu (proktologiczne)

Świąd odbytu może zostać wywołany przez choroby, które są charakterystyczne dla tej okolicy. Mówimy tu przede wszystkim o hemoroidach, wypadaniu odbytu czy szczelinie odbytu. To również objaw początkowego stadium choroby nowotworowej odbytnicy czy jelita grubego. Jak widać, silne swędzenie odbytu może zapowiadać groźne choroby, stąd tak ważne jest pilne rozpoznanie przyczyn tego stanu.

Zobacz też  Drgawki po alkoholu

Zaburzenia psychiczne

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że swędzenie odbytu mogą wywoływać zaburzenia psychiczne. Należą do nich między innymi depresja, a także zaburzenia lękowe oraz nerwicowe. Zdarza się, że osoby z tego rodzaju przypadłościami drapią się w sposób niekontrolowany. Silne tarcie powoduje powstawanie ranek, a to z kolei prowadzi do zakażeń. Chorzy często miewają problemy z dbaniem o higienę osobistą, co może przekładać się na nasilenie dolegliwości. Tworzy się błędne koło, ponieważ świąd wywołuje chęć drapania, co z kolei pogłębia nieprzyjemne odczucia.

Świąd odbytu – pozostałe przyczyny

Lista czynników, które mogą wywołać świąd odbytu, jest naprawdę długa. To nie tylko zaniedbania w dziedzinie higieny, choroby takie jak hemoroidy czy zaburzenia psychiczne. Wśród częstych przyczyn świądu odbytu można wymienić również:

  • żylaki odbytu;
  • infekcje przenoszone drogą płciową (na przykład rzeżączka, chlamydia, kłykciny kończyste);
  • cukrzycę;
  • żółtaczkę;
  • przewlekłe choroby nerek oraz wątroby;
  • zaburzenia hormonalne;
  • niektóre choroby krwi (na przykład białaczka);
  • nadmierne pocenie się;
  • alergie pokarmowe;
  • alergie na detergenty stosowane do prania;

Jak zdiagnozować swędzenie odbytu?

Jeżeli świąd się nasila albo trwa od dłuższego czasu, trzeba umówić się na konsultację lekarską. Diagnoza zazwyczaj opiera się na wywiadzie, gdyż uczucie swędzenia odbytu trudno jest stwierdzić w inny sposób. Jeśli jednak pojawiają się na przykład zmiany skórne, wtedy lekarz może zlecić konsultację dermatologiczną lub ginekologiczną. W przypadku podejrzenia groźniejszych chorób wykonywana bywa również biopsja. Natomiast kiedy występuje prawdopodobieństwo zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego, również zlecane są odpowiednie testy. Warto poprosić lekarza o e-zwolnienie online, by pacjent mógł odpocząć, zregenerować się i wrócić do pełni sił.

Leczenie swędzenia odbytu

Kuracja zależy od przyczyny problemu. Specjalista może zastosować odpowiednie leczenie farmakologiczne, jednak jeśli pacjent nie zmieni nawyków, może nie przynieść ono oczekiwanego rezultatu. Wyleczyć świąd odbytu można także dzięki trosce o prawidłową higienę. Przede wszystkim po wypróżnieniu lepiej zrezygnować z używania papieru toaletowego. Zamiast tego należy umyć okolice odbytu wodą (bez użycia mydła), a następnie delikatnie osuszyć je na przykład bawełnianym ręcznikiem. Można użyć też chłodnego nawiewu suszarki. Warto nosić również przewiewną bieliznę, którą trzeba codziennie zmieniać. Jeśli powodem swędzenia odbytu były owsiki, chory oraz cała jego rodzina musi przejść kurację. Poza tym należy zdezynfekować mieszkanie oraz pozbyć się jaj pasożytów z ubrań i pościeli. Najskuteczniejszym sposobem jest ich wygotowanie.

Zobacz też  Choroba Dühringa

Leczenie świądu odbytu – domowe sposoby

Co można zrobić, by pozbyć się świądu wokół odbytu? Na pewno warto zmienić swoje nawyki w toalecie. Przede wszystkim warto zadbać o dietę bogatą w błonnik, która ustabilizuje pracę układu trawiennego. Zarówno zaparcia, jak i biegunki mogą nasilać nieprzyjemne objawy i powodować swędzenie. Nie należy stosować leków na własną rękę, a oprócz tego również talku, który miałby wysuszać zmiany. Można sięgnąć po bardziej naturalne sposoby przynoszące ulgę. Wśród nich są między innymi kojące nasiadówki z rumianku oraz kąpiele z dodatkiem sody oczyszczonej. Przede wszystkim należy powstrzymywać się przed drapaniem, które tylko zaognia zmiany i pogarsza nieprzyjemne odczucia. Dodatkowo może prowadzić do pogorszenia stanu chorego.

Swędzenie odbytu bardzo często bywa spowodowane nieodpowiednią higieną, ale może świadczyć także o wielu groźniejszych chorobach. Z tego powodu nie należy odwlekać wizyty u lekarza w celu poznania przyczyny takiego stanu. Niestety wielu pacjentów rezygnuje z konsultacji, traktują bowiem świąd odbytu jako bardzo wstydliwą przypadłość. Wolą w samotności zmagać się z nieprzyjemnymi objawami, stopniowo izolując od ludzi. Warto pamiętać, że może prowadzić to do takich chorób jak depresja. Fakt występowania świądu można dość szybko zdiagnozować i wyleczyć, a tym samym poprawić jakość życia.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.