Wymiotowanie żółcią po alkoholu. Wymioty z żółcią – przyczyny i leczenie

Nudności i wymioty to typowe objawy nadużycia napojów wyskokowych. Zwykle zwracana jest treść pokarmowa, jednak zdarzają się również żółte wymioty. Co robić, kiedy następuje wymiotowanie żółcią po alkoholu?

wymiotowanie żółcią po alkoholu

Wymiotowanie żółcią po alkoholu zwykle wiązane jest z kacem, choć tak naprawdę jest to objaw zatrucia alkoholem. Czy jednak stanowi powód do obaw i oznacza konieczność skorzystania z konsultacji lekarskiej? Na pewno warto obserwować swój organizm – jeśli zdarzenie miało charakter jednorazowy, było związane z nadużyciem trunków, jednak jeśli się powtarza, może być symptomem poważniejszej choroby. Warto pamiętać, że alkohol ma destrukcyjny wpływ na cały układ pokarmowy – przełyk, żołądek, dwunastnicę, a nawet jamę ustną. Dlatego ważne jest, by nie traktować picia jako rozrywki, ale raczej jako potencjalne zagrożenie zdrowia i życia.

Wymioty po alkoholu – przyczyny

Na początek warto dowiedzieć się, dlaczego po wypiciu dużej ilości alkoholu ludzie tak często wymiotują. To naturalny mechanizm obronny organizmu, który chce się pozbyć toksyn. Alkohol etylowy jest metabolizowany przez wątrobę, a główny produkt tego procesu stanowi m.in. aldehyd octowy. To substancja niezwykle toksyczna (o wiele bardziej niż czysty etanol), więc jeśli wątroba nie może sobie z nim poradzić, organizm stara się go usunąć wraz z wymiotami. Warto zaznaczyć, że niektórzy wywołują je profilaktycznie, by oczyścić żołądek i złagodzić skutki kaca. To jednak niebezpieczne, ponieważ prowadzi np. do uszkodzenia błony śluzowej przełyku. Poza tym soki żołądkowe niszczą szkliwo zębów. Natomiast naturalna potrzeba zwrócenia treści pokarmowej stanowi zabezpieczenie organizmu przed szkodliwymi skutkami picia. Niekiedy pojawia się również wymiotowanie żółcią po alkoholu. Jaka jest tego przyczyna?

Objawy zatrucia alkoholowego

Wymioty i nudności to najczęstsze objawy zatrucia alkoholowego. Należy zaznaczyć, że to nie są tożsame z kacem, który świadczy o zbyt dużej ilości spożytego alkoholu. Zatrucie to stan zagrażający nawet życiu, a do jego objawów zaliczają się również drgawki, uczucie dezorientacji, przyśpieszone bicie serca czy w skrajnych przypadkach problemy z oddychaniem. Uporczywe wymioty mogą świadczyć także o innych dolegliwościach, co wymaga konsultacji z lekarzem. Specjalista zastosuje odpowiednią terapię – niezbędna może okazać się również recepta online.

Zobacz też  Wymioty i biegunka – przyczyny, diagnostyka i sposoby leczenia

Żółte wymioty – mechanizm

Wymiotowanie polega na pozbyciu się zawartości żołądka przez usta. Jest to sytuacja, która ma nagły i gwałtowny przebieg. Może – ale nie musi – być poprzedzona uczuciem mdłości oraz bólem brzucha. Żółte wymioty występują wtedy, gdy treść wymieszana jest z produkowaną przez wątrobę żółcią lub pojawia się wyłącznie żółć. Substancja bierze udział w trawieniu i wchłanianiu tłuszczów, a także jest odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniego pH dla enzymów trzustkowych oraz jelitowych. Żółć wywołuje wymioty, gdy cofa się z jelit do żołądka, a następnie do przełyku. Przyczyny dolegliwości tego rodzaju należy doszukiwać się w następujących sytuacjach:

  • zaburzeniach unerwienia przewodu pokarmowego;
  • niewłaściwej motoryki jelit;
  • uporczywych wymiotach przy pustym żołądku (pojawiają się po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu).

Wymiotowanie żółcią po alkoholu

O czym może świadczyć wymiotowanie żółcią po alkoholu? W tym przypadku powodem żółtych wymiotów jest pusty żołądek, który dodatkowo został podrażniony przez etanol. W wymiocinach nie ma treści żołądkowej, a jedynie przezroczysta żółto-zielona substancja. Poza tym można zauważyć też wymioty fusowate, w których widać resztki strawionego pokarmu lub skrzepy. Wymiotowanie krwią po alkoholu również się zdarza, jednak jeśli wymiociny wyglądają jak fusy po kawie, koniecznie trzeba udać się do lekarza. Taki symptom kwalifikuje się do bardziej dogłębnej diagnostyki. Chory powinien na jakiś czas zrezygnować z aktywności, więc niezbędne może okazać się L4 online.

Inne przyczyny wymiotowania żółcią

Spożywanie alkoholu to nie jedyne przyczyny wymiotowania żółcią. Należy pamiętać, że częste wymioty mogą prowadzić do metaplazji nabłonka, a nawet tworzenia się zmian nowotworowych. Dzieje się tak, ponieważ wysokie stężenie żółci i kwasu solnego prowadzi do silnych podrażnień, skutkujących uszkodzeniami. Co więc może sugerować pojawienie się żółci w wymiotach? Najczęstsze przyczyny to:

  • refluks jelitowo-żółciowy, który zwykle pojawia się u małych dzieci;
  • niedrożność przewodu pokarmowego;
  • zablokowanie przewodu żółciowego przez kamień żółciowy;
  • żółciowe zapalenie żołądka, które może występować na przykład wskutek usunięcia pęcherzyka żółciowego;
  • zaburzenia motoryki jelit powstałe wskutek rozwinięcia się choroby nowotworowej;
  • grypa żołądkowa;
  • zatrucie pokarmowe;
  • nieprzestrzeganie zaleceń lekarza po operacji żołądka (na przykład operacji bariatrycznej).
Zobacz też  Jak zatrzymać wymioty?

Wymioty żółcią – kiedy do lekarza?

Jeśli symptomy pojawiają się częściej, zarówno wymiotowanie żółcią po alkoholu, jak i z innej przyczyny powinny być skonsultowane z lekarzem. Niepokojące bywa również, kiedy następuje to za każdym razem, gdy pacjent spożywa napoje wysokoprocentowe albo utrzymuje się przed dłuższy czas. W takich sytuacjach warto zaufać specjaliście i wykonać zalecane przez niego badania.

Zalecane badania

Wizyta zwykle rozpoczyna się przeprowadzeniem wywiadu medycznego. Na podstawie zebranych informacji lekarz decyduje o dalszej diagnostyce. Zwykle zlecana jest gastroskopia, czyli badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego za pomocą badania endoskopowego. Dzięki niemu można ocenić zaistniałe tam zmiany. Poza tym można wykonać USG brzucha, RTG jamy brzusznej lub badanie radioizotopowe, które jest pomocne w potwierdzeniu refluksu żółciowego.

Wdrożenie leczenie

Jak w każdej innej sytuacji, leczenie zależy od przyczyny wymiotów. Jeśli było to zatrucie alkoholowe czy pokarmowe, należy uzupełnić poziom elektrolitów. Przewlekłe wymioty mogą prowadzić bowiem do odwodnienia. Alkohol podrażnia żołądek, więc warto przez jakiś czas stosować lekkostrawną dietę, unikać napojów gazowanych, kawy oraz innych używek. Najgorsze samopoczucie warto przeczekać, korzystając z rozwiązania, jakim jest zwolnienie lekarskie online. W przypadku poważniejszych dolegliwości, do czasu rozpoznania przyczyny stosowane jest leczenie objawowe, natomiast później wdrożona bywa właściwa terapia.

Skuteczne sposoby na wymiotowanie po alkoholu

Jeśli dochodzi do wymiotów, należy przede wszystkim zadbać o osobę z tą przypadłością. Gdy straciła przytomność lub kontakt z nią jest utrudniony, trzeba ułożyć ją w pozycji bocznej ustalonej. Stanowi to zabezpieczenie przed zachłyśnięciem treścią żołądkową, co może okazać się niebezpieczne dla zdrowia i życia. W takich sytuacjach konieczne jest też wezwanie pomocy medycznej. Jeżeli wymioty to jedyny symptom, można spróbować domowych sposobów. Warto sięgnąć na przykład po napar z rumianku lub mięty, wodę z cytryną czy zwykłą łyżeczkę miodu. Później należy pamiętać, by po ustaniu wymiotów uzupełnić elektrolity.

Zobacz też  Wymioty – przyczyny choroby, sposoby leczenia

Jak łagodzić skutki zatrucia alkoholem?

Zatrucie, którego symptomem jest między innymi wymiotowanie żółcią po alkoholu, to stan potencjalnie zagrażający życiu. Dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wykonanie telefonu na pogotowie. Wcześniej należy zabezpieczyć osobę będącą pod wpływem – ułożyć w odpowiedniej pozycji, przykryć kocem i w oczekiwaniu na karetkę cały czas monitorować jej stan. Pacjent w szpitalu przejdzie proces odtrucia, otrzyma też kroplówkę z witaminami, glukozą i minerałami.

Wymiotowanie żółcią po alkoholu może być spowodowane pustym żołądkiem. Jeżeli taka sytuacja miała charakter incydentalny, wtedy nie ma powodu do niepokoju. Natomiast w przypadku gdy wymioty są uporczywe albo często się powtarzają, konieczna jest konsultacja lekarska.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.