Zapalenie zatok czołowych. Objawy, przyczyny i leczenie

Zapalenie zatok czołowych to choroba, która nie zawsze jest traktowana z należytą powagą. Jeśli zapalenie nie będzie leczone, może powodować groźne skutki uboczne. Wyjaśniamy, jak postępować, by poradzić sobie z tą przypadłością.

zapalenie zatok czołowych

Zapalenie zatok czołowych to choroba, która może przydarzyć się właściwie każdemu. Jednak najbardziej narażone na nią są osoby z krzywą przegrodą nosową lub cierpiące na polipy. Odczuwając pierwsze symptomy sugerujące tę dolegliwość, warto skontaktować się z lekarzem. Prawidłowa diagnostyka oraz terapia pomogą skutecznie zwalczyć przypadłość.

Zatoki czołowe – najważniejsze informacje

Wraz z sitkowymi, szczękowymi oraz klinowymi zatoki czołowe tworzą grupę zatok przynosowych. Są zlokalizowane ponad nosem, blisko łuków brwiowych, w dolnej części czoła. Sąsiadują bezpośrednio ze strukturami mózgu, dlatego zapalenie zatok czołowych zawsze należy leczyć. Zatoki są przestrzeniami w kościach twarzoczaszki, które wypełnia powietrze. Ich wnętrze wyścieła błona śluzowa, która produkuje wydzielinę oczyszczającą i nawilżającą powietrze wdychane przez nos. Jeśli dojdzie do infekcji, w wyniku której zostaną zablokowane ujścia zatok, wówczas mówimy o zapaleniu. W zależności od przyczyny choroba trwa do 4 tygodni (ostre zapalenie), od 4 do 12 tygodni (podostre zapalenie) lub powyżej 12 tygodni (przewlekłe zapalenie). Zawsze należy wdrożyć leczenie, a jego najszybsze rozpoczęcie ułatwi e-recepta.

Zapalenie zatok czołowych – przyczyny

Zapalenie zatok czołowych może mieć różne przyczyny. Czasami powodem jest alergia, jednak najczęściej choroba ma podłoże wirusowe, bakteryjne lub grzybicze. Patogeny atakują organizm na wiele sposobów, a do nosa i zatok mogą dostać się wraz z wdychanym powietrzem. Poza tym wśród częstych powodów trzeba wymienić także:

  • anomalie anatomiczne;
  • czynniki drażniące;
  • nieżyt nosa, który nie jest związany z alergią.
Zobacz też  Czy zapalenie zatok jest zaraźliwe? Objawy infekcji wirusowej i bakteryjnej, leczenie

Zapalenie zatok czołowych – objawy dolegliwości

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia zatok czołowych jest ból głowy, skupiający się głównie na okolicy czoła. Odczucie powoduje bardzo duży dyskomfort i nasila się zwłaszcza przy schylaniu. Oprócz tego występuje sącząca się wydzielina z nosa, która przy zakażeniu wirusowym jest rzadka (wodnista) i bezbarwna, a przy bakteryjnym żółta oraz gęsta – przypominająca nieco ropę. Tego typu symptomy stanowią duże utrudnienie w codziennym życiu. Dlatego warto skontaktować się z lekarzem, który może wystawić L4 online. Inne typowe objawy, jakie daje zapalenie zatok czołowych, to między innymi:

  • zatkany nos, który powoduje trudności w oddychaniu;
  • wydzielina ściekająca po tylnej ścianie gardła, wywołująca uporczywy kaszel, ból, a nawet stan zapalny;
  • gorączka;
  • ból mięśni.

Jak przebiega diagnostyka problemu?

W przypadku stanu zapalnego w okolicy zatok leczenie często opiera się na wywiadzie lekarskim. Jeśli specjalista uzna, że konieczne są dodatkowe badania, może zlecić na przykład badania obrazowe. Zazwyczaj jest to RTG zatok czołowych, tomografia komputerowa okolic zatok czołowych, a także punkcja zatok. Ta ostatnia polega na wprowadzeniu igły do zatoki i pobraniu próbki zalegającej wydzieliny. Pozwala to na zbadanie, jaki czynnik wywołał zapalenie zatok oraz jakie podłoże ma choroba.

Zapalenie zatok czołowych – leczenie

Leczenie zapalenia zatok czołowych zazwyczaj koncentruje się na przyczynie. Inaczej podchodzi do zakażeń bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych. Jednak zanim dolegliwości nie ustąpią, warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest zwolnienie lekarskie online. Leczenie zazwyczaj zaczyna się od stosowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jeśli istnieje ryzyko zakażenia bakteryjnego, wówczas należy włączyć antybiotyk. Natomiast by wyleczyć przewlekłe zapalenie zatok czołowych, konieczna będzie wizyta u specjalisty, który przeprowadzi operacyjne udrażnianie zatok.

Leki, które mogą pomóc na zapalenie zatok czołowych

Podstawę terapii zapalenia zatok czołowych stanowią odpowiednie leki. Przy ich doborze należy kierować się przede wszystkim źródłem dolegliwości. Jeśli pojawią się skutki uboczne, trzeba zgłosić je lekarzowi. Przydatne farmaceutyki to między innymi:

Zobacz też  Zapalenie zatok szczękowych – przyczyny, objawy, leczenie

Domowe sposoby na zapalenie zatok czołowych

Nie należy leczyć chorych zatok wyłącznie domowymi sposobami. Takie metody mogą jednak stanowić wsparcie zalecanej terapii. Skuteczne są m.in. inhalacje, płukanie zatok wodą morską lub roztworem soli fizjologicznej, a pomaga także uzupełnianie poziomu płynów. Można położyć na czoło podgrzany woreczek z solą jodowo-bromową, która jest do kupienia w aptece. Dzięki miejscowemu okładowi zatoki szybciej się oczyszczą.

Powikłania po zapaleniu zatok czołowych

Powikłania po zapaleniu zatok czołowych nie zdarzają się często. Jednak jeśli do nich dochodzi, prowadzą na przykład do przypadłości niebezpiecznych dla zdrowia i życia, takich jak zakażenia w obrębie mózgoczaszki. W ich wyniku może powstać ropień mózgu, zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Zapalenie zatok czołowych może mieć różne podłoże. Od tego zależy też czas trwania choroby. Związanych z nią dolegliwości nie można bagatelizować i trzeba udać się do lekarza. W ten sposób chory zabezpiecza się przed ewentualnymi groźnymi powikłaniami.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.