Zatrucie alkoholowe – przyczyny, objawy, leczenie

Zatrucie alkoholowe wiąże się ze spożyciem zbyt dużej ilości alkoholu. Organizm ma ograniczone możliwości przyswajania tego związku. W związku z zatruciem pojawiają się charakterystyczne objawy, czyli mdłości, ból głowy, osłabienie i wymioty.

zatrucie alkoholowe

Zatrucie alkoholowe to stan, gdy organizm nie może poradzić sobie z dawką przyjętego alkoholu. Taka sytuacja jest naprawdę poważna – zagraża zdrowiu i życiu. Zatrucie bywa mylone z nietrzeźwością lub kacem. Jednak jest o wiele groźniejszą dolegliwością, chociaż objawy mogą być podobne, jak w przypadku powyższych stanów. U chorego występują wymioty, nudności, przyspieszone bicie serca oraz zaburzenia świadomości. Co robić, gdy rozpoznasz objawy zatrucia alkoholowego u siebie lub innej osoby?

Czym jest zatrucie alkoholowe?

Zatrucie alkoholem może być bardzo niebezpieczne. Wbrew pozorom ten stan nie jest równoznaczny z kacem. W przypadku zatrucia występują jeszcze dodatkowe objawy, które mogą nawet zagrażać życiu. Jest tak, ponieważ objawy pojawiają się bardzo szybko. Różni to tę sytuację od kaca, którego efekty widoczne są dopiero następnego dnia po spożyciu alkoholu. Na poziom zatrucia organizmu wpływają następujące czynniki:

  • wiek;
  • płeć;
  • masa ciała;
  • szybkość przyjmowania alkoholu;
  • ilość zjedzonego pożywienia w trakcie picia;
  • choroby współistniejące.

Objawy zatrucia alkoholem etylowym

Zatrucie alkoholem etylowym jest bardzo częste. Ten organiczny związek chemiczny jest głównym składnikiem wódki oraz czystego spirytusu. Bardzo szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, a więc jego skutki są widoczne w chwilę po spożyciu. Etanol w znacznym stopniu wpływa na działanie organizmu człowieka, między innymi zwiększa szansę na wystąpienie nowotworów. Do zatrucia etanolem dochodzi najczęściej u młodych ludzi. Pojawiają się wtedy drgawki, dreszcze oraz wymioty.

Efektem nadużycia alkoholu etylowego jest zwykle kac. Jeżeli jednak ilość spożytego alkoholu wykracza poza możliwości przerobowe organizmu, to dochodzi właśnie do zatrucia. W przypadku alkoholu etylowego wyróżnia się 4 stopnie zatrucia:

  • stopień pierwszy – występuje przy stężeniu od 0,3 do 0,4 promila. Osoba odczuwa pobudzenie, jest nadpobudliwa, wesoła, ma problemy z mówieniem oraz zaburzenia równowagi;
  • stopień drugi – występuje przy stężeniu od 0,5 do 0,6 promila. Pojawiają się senność, duże problemy z mową, słowotok, znaczne trudności z utrzymaniem równowagi;
  • stopień trzeci – występuje przy stężeniu od 0,7 do 2 promili. Osoba zaczyna czuć zamroczenie oraz objawy związane z wysokim ciśnieniem tętniczym, może dojść do utraty świadomości oraz problemów z kontrolowaniem zachowania i własnej fizjologii. Zwiększa się wrażliwość na ból. Osoba może zostać łatwo sprowokowana;
  • stopień czwarty – występuje przy stężeniu od 2 do 3 promili. Ten stan cechuje zamartwica. Wyróżniają go też problemy z utrzymaniem równowagi. Może dojść do hipotermii lub śpiączki. Pojawiają się kłopoty z oddychaniem oraz brak reakcji na bodźce. Jest to moment, w którym można mówić o tym, że doszło do zatrucia alkoholowego;
  • stopień piąty – występuje, gdy stężenie alkoholu w organizmie jest większe niż 3 promile. Spada temperatura ciała oraz częstość oddechów. Zmniejszone jest również ciśnienie krwi;
  • stopień szósty – występuje powyżej 4 promili. W tym momencie dochodzi do zagrożenia życia.
Zobacz też  Zatrucie pokarmowe – objawy, przyczyny, leczenie

Jeżeli czujesz, że z twoim organizmem dzieje się coś złego, warto skorzystać z porady lekarskiej. Gdy nie masz możliwości dotrzeć szybko do lekarza, dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja lekarska online.

Postępowanie w przypadku zatrucia alkoholem etylowym

W przypadku podejrzenia, że nastąpiło zatrucie alkoholem etylowym, konieczne będzie zbadanie jego stężenia we krwi pacjenta. Wykluczyć należy również uraz głowy, który może dawać bardzo zbliżone objawy. Chory musi mieć zapewnioną podstawową opiekę. Trzeba zadbać o temperaturę jego ciała oraz nawodnienie. Zabezpieczone muszą zostać czynności życiowe. Gdy pacjent ma objawy stopnia trzeciego lub czwartego, wówczas należy pilnie powiadomić lekarza.

Pacjent musi zostać ułożony w pozycji bocznej ustalonej, aby nie doszło do zachłyśnięcia wymiocinami i uduszenia. Na chorym należy skupić całą swoją uwagę i monitorować jego stan poprzez sprawdzanie oddechu. W przypadku zatrucia konieczne jest szybkie udzielenie pierwszej pomocy, aby stan pacjenta nie uległ pogorszeniu. Jeżeli konieczna jest hospitalizacja, w szpitalu podane zostaną elektrolity, glukoza i witaminy. Może wystąpić również konieczność płukania żołądka oraz podania fizostygminy, czyli odtrutki. W ciężkich przypadkach chorego będzie trzeba zaintubować i przeprowadzić sztuczną wentylację.

Zatrucie alkoholem metylowym

Alkohol metylowy jest bardzo silnie działającą trucizną. Spożycie nawet niewielkiej dawki może doprowadzić do trwałego kalectwa. Początkowe objawy bardzo przypominają zatrucie alkoholem etylowym, dlatego diagnostyka może być utrudniona. W szczególnym niebezpieczeństwie są osoby, które sięgają po alkohol z niepewnego źródła. Do zatrucia może jednak dojść w wyniku wdychania oparów przez osoby, które mają kontakt z metanole podczas wykonywania obowiązków służbowych. Odtrutką na metanol może być etanol.

Niewielka dawka alkoholu metylowego może doprowadzić do trwałych problemów ze wzrokiem. W skrajnych przypadkach nastąpić może zgon pacjenta. W przypadku spożycia alkoholu metylowego dużo zależy od indywidualnych cech danej osoby.

Zobacz też  Zatrucie metalami ciężkimi – kiedy do niego dochodzi, jak je leczyć?

Zatrucie alkoholem izopropylowym

Spożycie alkoholu izopropylowego również może zagrozić zdrowiu człowieka. Sam kontakt z jego oparami prowadzi do podrażnienia górnych dróg oddechowych i oczu. Uszkodzony może zostać także układ nerwowy. Objawami spożycia są wymioty, stan upojenia, senność oraz zawroty głowy.

Ile trwa zatrucie alkoholowe?

Przy zatruciu alkoholowym potrzeba czasami trochę czasu, aby pacjent doszedł do siebie. Zwykle jest to kilka dni, kiedy pacjent odczuwa negatywne skutki spożycia. W tym czasie dochodzi do regeneracji żołądka oraz innych organów. Jeżeli symptomy nie mijają, konieczne jest leczenie szpitalne, które trwa najczęściej około 10 dni. Warto zaznaczyć, że regularne doprowadzanie się do upojenia może doprowadzić do przewlekłego zatrucia alkoholowego. Ten stan może wywołać uszkodzenie mózgu i śpiączkę. W skrajnych przypadkach jest śmiertelny.

Jeżeli potrzebujesz leków na receptę, ale nie możesz udać się do lekarza, skorzystaj z internetu! E-recepta online to bardzo wygodny sposób, by otrzymać dokument uprawniający do wykupienia leków z apteki.

Jak pomóc osobie zatrutej alkoholem?

Jeżeli twój stan wskazuje na zatrucie alkoholem etylowym, poproś o pomoc trzeźwą osobę. Jeżeli ktoś z tobą będzie, konsekwencje utraty przytomności będą znacznie mniejsze. Przy łagodnych objawach możesz sam sobie pomóc. Przede wszystkim musisz udać się do bezpiecznego i spokojnego pomieszczenia. Musi być ono również ciepłe. Cały czas staraj się nawadniać swój organizm, by objawy były mniej dotkliwe. Warto też wypić wodę z łyżeczką cukru, aby uzupełnić glukozę we krwi. Nie pij kawy i unikaj posiłków, które mogą obciążyć wątrobę. Jeżeli odczuwasz jeszcze objawy zatrucia, warto wziąć L4. Najszybszym sposobem będzie zwolnienie lekarskie online.

Zatrucie alkoholowe może być bardzo niebezpieczne. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do śmierci pacjenta. Pamiętaj, żeby nie ignorować objawów i możliwie szybko zadzwonić na pogotowie, gdy masz podejrzenie zatrucia u siebie lub innej osoby!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.