» Strona główna » e-Recepta » Recepta » Recepta na tlen medyczny
65.00 zł
Bezpiecznie bez rejestracji
-25% na kolejną e-konsultację medyczną
Recepta na tlen medyczny to dokument wydawany jedynie w określonych przypadkach. Jest zalecana w sytuacji zaplanowanej tlenoterapii. Kuracja ta, polegająca na regulacji utlenienia krwi, a tym samym komórek oraz tkanek. Jest ona wskazana nie tylko u osób cierpiących na niedotlenienie, ale także, co ciekawe, u osób pozornie zdrowych. Odpowiednie dotlenienie organizmu wpływa na całościowe zdrowie, a tym samym samopoczucie. W dzisiejszym artykule odpowiadamy w jakich sytuacjach i w jaki sposób można otrzymać receptę na ten preparat, przedstawiamy objawy wskazujące na zasadność rozważenia tlenoterapii, a także poruszamy kwestię przeciwskazań, jakie uniemożliwiają rozpoczęcie kuracji tlenem medycznym.
Recepta na tlen medyczny może zostać wygenerowana jedynie przez uprawnionego do tego lekarza. Wystawia się ją jedynie w określonych przypadkach, po zaobserwowaniu szczególnych objawów i dolegliwości. Przed wystawieniem recepty lekarz jest zobowiązany do sprawdzenia czy stan zdrowia pacjenta pozwala na rozpoczęcie kuracji tym preparatem. Tlen medyczny jest wykorzystywany w leczeniu wszystkich postaci niedotlenienia. Tego typu kuracja nazywa się tlenoterapią. Polega ona na zwiększeniu stężenia tlenu w powietrzu wdychanym przez chorego. Regularnie i odpowiednio przeprowadzane leczenie może przynieść zadziwiające rezultaty. Kuracja tlenem medycznym powinna zostać zlecona również osobom, które oddychają prawidłowe, jednak prężność tlenu doprowadzanego do ich organizmu znacznie się zmniejsza po kontakcie z krwią żylną. Najczęściej sprzedawane produkty z tlenem medycznym posiadają minimum 99,5% tego składnika, będącego pod ciśnieniem 150 lub nawet 200 barów.
Pacjenci zgłaszający się do lekarza z podejrzeniem niewydolności oddechowej zwykle obserwują u siebie podobne i charakterystyczne objawy. Przede wszystkim zauważalne są duszności oraz problemy z podjęciem nawet najmniejszego wysiłku. Chorzy skarżą się na szybkie pojawianie się zadyszki, a także uczucie utraty powietrza. Wraz z niewydolnością pojawia się niedotlenienie poszczególnych narządów, które przestają pracować na pełnych obrotach. Osoby z niedotlenionym organizmem mogą często tracić przytomność i mdleć. Widoczne stają się również problemy z koncentracją, a także z zasypianiem. Chorzy skarżą się często również na utratę apetytu i brak chęci do działania. Wśród fizycznych objawów niedotlenienia można wymienić sinicę spowodowaną nieprawidłowym krążeniem i utratą tlenu. Jak widać, objawy te są dość charakterystyczne, dlatego kiedy tylko zostanie zaobserwowany któryś z nich należy szybko działać.
Recepta na tlen medyczny można uzyskać na kilka sposobów. Pacjenci mają możliwość wyboru najbardziej dogodnego dla siebie. Tradycyjnym sposobem na uzyskanie tego dokumentu jest odwiedzenie gabinetu wybranego lekarza i przedstawienie mu swoich dolegliwości oraz zaobserwowanych objawów. Aby zweryfikować te informacje, lekarz może przeprowadzić niezbędne badania. Jeśli problem okaże się realny i nie będą istnieć żadne przeciwskazania do rozpoczęcia kuracji tym preparatem, lekarz przepisze odpowiednią receptę. Dokument ten można również uzyskać bez potrzeby wychodzenia z domu. Aby skorzystać z takiej możliwości należy odbyć konsultację telefoniczną lub online z wybranym lekarzem. W trakcie rozmowy medyk uzyska wszystkie niezbędne informacje dotyczące stanu zdrowia pacjenta, a następnie wygeneruje i prześle odpowiednią receptę. Coraz częściej wybieranym sposobem na uzyskanie recepty jest również skorzystanie z usług dedykowanych stron internetowych. Oferują one szybkie, niemal natychmiastowe generowanie tych dokumentów. Jedyne co należy zrobić to wypełnić formularz znajdujący się na stronie głównej, a następnie uiścić płatność za zamówienie.
Tlen medyczny ma postać aerozolu, który jest podawany do powietrza wdychanego przez chorego pacjenta. W tym celu można skorzystać ze specjalnego urządzenia, które podaje odpowiednią porcję tlenu, a także pilnuje, aby pacjent nie wdychał wydychanego powietrza. Ogólnym celem każdej tlenoterapii jest zapewnienie takiego ciśnienia w krwi tętniczej, aby nie było ono niższe nić 8,0 kPa. Wszystko odbywa się za pomocą manewrowania stężeniem tlenu we wdychanym przez pacjenta powietrzu. Podczas przeprowadzania tlenoterapii ważne jest monitorowanie stężenia tlenu we krwi. Pozwala to na ocenę utlenowania poszczególnych komórek i tkanek. Terapia może być przeprowadzana nie tylko u dorosłych, ale nawet u noworodków. W takim przypadku można podawać maksymalnie 100% tlenu, jednak zaleca się nie przekraczać wartości 40%. Pozwala to na bezpieczniejszą terapię.
Zobacz również:
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.