» Strona główna » Recepty » Jak otrzymać e-receptę?
Musisz szybko uzupełnić swój zapas leków i nie wiesz, jak otrzymać e-receptę? Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu – wystarczy dostęp do internetu. Niżej wyjaśniamy, na czym polega ta […]
Musisz szybko uzupełnić swój zapas leków i nie wiesz, jak otrzymać e-receptę? Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu – wystarczy dostęp do internetu. Niżej wyjaśniamy, na czym polega ta procedura.
Zdarzają się sytuacje, kiedy pacjenci za późno orientują się, że nie mają już leków, które przyjmują z uwagi na przewlekłe choroby. Dotyczy to również tabletek antykoncepcyjnych, gdzie istotne jest zachowanie ciągłości, a także antykoncepcji awaryjnej. Aby uzyskać dostęp do tych leków, konieczne jest wystawienie recepty przez lekarza. Zastanawiasz się, jak otrzymać e-receptę, umożliwiającą szybkie uzupełnienie braków? Wyjaśniamy to niżej!
Jak otrzymać e-receptę? Zasady są dokładnie takie same jak podczas wizyty stacjonarnej w przychodni. Różnica polega na tym, że pacjent umawia się na konsultacje lekarskie online, które polegają na wypełnieniu formularza dostępnego na stronie internetowej. Następnie informacje trafiają do specjalisty, zajmującego się wystawianiem recept online. Odpowiedzi na pytania z kwestionariusza stanowią odpowiednik wywiadu medycznego i pomagają określić między innymi, jakiej dawki leku potrzebuje pacjent.
Co dokładnie znajduje się w kwestionariuszu? To standardowe pytania, jakie lekarz zadaje w trakcie stacjonarnej wizyty. Dotyczą na przykład:
Oprócz tego pacjent musi wpisać, o jaki lek wnioskuje oraz podać swoje dane osobowe (w tym numer PESEL) i kontaktowe. Tylko dokładne wypełnienie formularza gwarantuje szybką i bezproblemową realizację usługi, jaką jest recepta online.
Warto wiedzieć, nie tylko jak otrzymać e-receptę, ale również, w jaki sposób ona działa. W przeciwieństwie do recepty wystawianej w gabinecie podczas stacjonarnej wizyty jest ona dostępna przez całą dobę – nie tylko w dni powszednie, ale również w weekendy. Dobrze wypełniony formularz zazwyczaj wystarczy lekarzowi, by wystawić receptę. Procedura trwa od kilku do kilkunastu minut, później pacjent otrzymuje wiadomość SMS z kodem, który umożliwia wykupienie leków w aptece. Przypominamy, że od 2020 roku recepty są dokumentami elektronicznymi, więc do ich uzyskania przestała być niezbędna wizyta w przychodni i w zupełności wystarczy wirtualna konsultacja.
Po otrzymaniu e-recepty należy ją zrealizować w ściśle określonym terminie, który zależy od rodzaju leku. Standardowo pacjent ma na to 30 dni, jednak jeśli recepta została wypisana na antybiotyki, ten czas skraca się do tygodnia. W aptece należy podać kod z SMS-a otrzymanego podczas konsultacji oraz numer PESEL pacjenta, na którego wystawiono receptę online.
Osoby, które zastanawiają się, jak otrzymać e-receptę, nie powinny obawiać się niepotrzebnych formalności. Zajmują one niewiele czasu, a dzięki temu można szybko dostać niezbędną pomoc.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.