Klacid

Klacid - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Klacid to jeden ze sprawdzonych leków, który jest w stanie skutecznie przeciwdziałać zakażeniu górnych i dolnych dróg oddechowych. Jeśli więc szukasz antybiotyku, który efektywnie pomoże w leczeniu wielu różnych dolegliwości bakteryjnych, Klacid jest odpowiednim wyborem. By dowiedzieć się więcej o jego działaniu, odpowiednim dawkowaniu i możliwych skutkach ubocznych, które mogą dotknąć przyjmującego je pacjenta, przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania bądź poniższy opis. Umów się na wizytę już dziś i dowiedz się, czy lek ten przeznaczony jest na twoje dolegliwości.

Czym jest lek Klacid? Jakie ma właściwości?

Klacid to antybiotyk makrolidowy. Jego głównym zastosowaniem jest hamowanie rozwoju bakterii powodujących zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażeń skory i tkanek miękkich oraz rozsianych zakażeń wywołanych przez mykobakterie. Lek ten można przyjmować także wraz z innymi preparatami hamującymi wydzielanie soku żołądkowego oraz z antybiotykami, w szczególności tymi stosowanymi w leczeniu owrzodzenia dwunastnicy. Medykament ten można stosować w przypadku wirusa HIV, by przeciwdziałać rozwojowi zakażenia bakteryjnego.

Kto może stosować lek? Kto nie może go przyjmować?

Lek ten przeznaczony jest do stosowania doustnego zarówno przez osoby dorosłe, jak i młodzież oraz dzieci powyżej 12. roku życia. Przyjmuje się go w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie, które wrażliwe są na substancję czynną znajdującą się w leku. Przeciwwskazany jest z kolei dla tych, którzy uczuleni są na którykolwiek ze składników tworzących otoczkę i rdzeń Klacid. Nie mogą go także stosować pacjenci przyjmujący medykamenty oparte na alkaloidach sporyszu czy midazolamie doustnym, chorujący na choroby serca, ciężką niewydolność wątroby ze współistniejącą niewydolnością nerek. Nie można także przyjmować Klacid z niektórymi lekami, m.in. tymi stosowanymi w alergii, lekami nasercowymi, na hipoglikemie, dnę moczanową czy tym zmniejszającym poziom cholesterolu we krwi. Należy także podjąć wszelkie środki ostrożności, jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek, wątroby, choroba wieńcowa czy niewydolność serca. Możliwym przeciwskazaniem do dalszego stosowania leku może być także przedłużająca się biegunka, nadwrażliwość w postaci pokrzywki czy wysypki, żółtaczka, bolesność brzucha czy nadkażenie bakteriami. Wszelkie przeciwwskazania i środki ostrożności znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania leku Klacid.

Klacid – prawidłowe dawkowanie leku. Jak go stosować?

Klacid to lek doustny, przyjmowany w całości i popijany wodą. Tabelek tych nie należy dzielić, rozgryzać ani rozdrabniać. Wyjątek stanowi stosowanie leku przez dzieci poniżej 12. roku życia, ponieważ można go spożywać wtedy także w postaci zawiesiny doustnej. Klacid można przyjmować zarówno poza posiłkami, jak i razem z nimi. Jeśli chodzi o dawkowanie leku, należy stosować go zgodnie z zaleceniami lekarskimi. W przypadku osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży powyżej 12. roku życia zalecane jest przyjmowanie 500 mg leku co 12 godzin, a tym samym 2 razy dziennie. Kuracja lekiem Klacid trwa od 5 dni do 2 tygodni. Wyjątek stanowi zapalenie płuc i zatok, w przypadku którego minimalny czas leczenia przedłużony jest do 6 dni. W przypadku pacjentów z niewydolnością nerek i zakażeń wywołanych przez mykobakterie dawkowanie Klacid może się różnić. Szczegółowe instrukcje dotyczące minimalnej i maksymalnej ilości leku, który pacjent musi przyjąć w ciągu doby, znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania. W przypadku przedawkowania leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem bądź farmaceutą, ponieważ może to prowadzić do skutków ubocznych związanych z przewodem pokarmowym. Z kolei pominięcie dawki powinno skutkować przyjęciem brakującej tabletki najszybciej po przypomnieniu sobie o tym fakcie. Kolejną kapsułkę należy wtedy zastosować o zwyczajowej formie. Nie wolno jednak spożywać podwójnej dawki Klacid.

Klacid a ciąża – czy można go wtedy przyjmować?

W przypadku planowania ciąży bądź podejrzeń do zajścia w nią, pacjentka przed dalszym przyjmowaniem bądź rozpoczęciem leczenia Klacid powinna skontaktować się w tej sprawie ze specjalistą. Nie ma wystarczających informacji dotyczących bezpieczeństwa przyjmowania leku przez kobiety w ciąży bądź obecnie karmiące piersią. Zazwyczaj w tej sytuacji lekarz zleca stosowanie leku jedynie, jeśli korzyści są większe w stosunku do zagrożeń wynikających ze spożywania leku Klacid. W przypadku kobiet karmiących piersią powinno się zaprzestać jego stosowania tabletek bądź podjąć środki ostrożności przez wzgląd na to, że substancja czynna znajdująca się w leku przenika do mleka matki.

Skład i zawartość opakowania leku Klacid

Lek Klacid zawiera substancję czynną – klarytromycynę. Jedna tabletka ma w sobie jej 500 mg. Rdzeń i otoczka tabletki tworzone są między innymi przez celulozę mikrokrystaliczną, dwutlenek tytanu, glikol propylenowy, hypromelozę, kwas sorbowy, wanilinę czy glikol propylenowy. Pełna lista składników pomocniczych znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.


Klacid– podstawowe informacje
Kategoria: lek przeciwbakteryjny, antybiotyk makrolidowy
Substancja czynna: klarytromycyna (Clarithromycinum)
Dawka: 250 mg, 500 mg (tabletki powlekane), 125 mg/5 ml, 250 mg/5 ml (granulat do sporządzania zawiesiny doustnej)
Opakowanie: 14, 20 lub 42 tabletki



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Inne leki o podobnym działaniu