Condyline
Condyline - opis i informacje o leku
Kłykciny kończyste (brodawki płciowe) to jedna z najczęściej występujących chorób narządów płciowych, która przenoszona jest w drodze stosunku seksualnego lub oralnego. Każdy, kto zmagał się z jej objawami wie, jak ważne jest szybkie i skuteczne leczenie uciążliwych wykwitów skórnych, które potrafią uprzykrzyć życie. Dlatego warto pamiętać, że jednym ze sprawdzonych preparatów na tę chorobę jest Condyline – lek w postaci roztworu podawanego na skórę. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym leku? Umów się na e-wizytę u specjalisty, na której uzyskasz e-receptę do zrealizowania w każdej aptece.Działanie leku Condyline na kłykciny kończyste
Działanie roztworu do stosowania zewnętrznego Condyline opiera się na formule zawierającej substancję czynną w postaci podofilotoksyny, która doprowadza do martwicy zmiany nienowotworowej zwanej kłykciną kończystą. Ponieważ ocenia się, że podofilotoksyna ma większą skuteczność niż podofilina, występująca w lekach o podobnym działaniu, Condyline jest często zalecany przez lekarzy i farmaceutów jako preparat wyróżniający się wysoką efektywnością i szybkością działania. Można go uzyskać wyłącznie w drodze okazania ważnej recepty wystawionej przez specjalistę.Na jakie objawy stosuje się roztwór Condyline?
Przyczyną powstania kłykcin kończystych, czyli charakterystycznych grudkowatych zmian skórnych w kolorze rumianym, jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), który przenoszony jest drogą płciową – przez stosunek seksualny lub oralny. W momencie kiedy wirus ten rozwija się w organizmie człowieka, dochodzi do przerostu naskórka i pojawienia się pojedynczych lub mnogich wykwitów w okolicach intymnych (zewnętrza część pochwy, prącie, moszna, odbyt), ale również w jamie ustnej i na języku. Badania dowodzą, że nawet 50% osób aktywnych seksualnie może mieć kontakt z wirusem HPV. Co ciekawe, nie oznacza to, że na pewno chorują na kłykciny kończyste. Rozwinięty układ odpornościowy może skutecznie osłabić rozwój tej choroby. Od momentu styczności z wirusem schorzenie może aktywować się nawet przez 12 miesięcy, a początkowe objawy mogą dać znać o sobie dopiero po 2 miesiącach. Istnieje możliwość, że w tym czasie nosiciel zakaża inne osoby. Nieleczone kłykciny kończyste, pod postacią kalafiorowatych kształtów, mogą rozproszyć się na dużej powierzchni skóry, co może być trudne do wyleczenia. W niektórych, bardziej skomplikowanych przypadkach, konieczny jest nawet zabieg chirurgiczny. Dlatego lepiej rozpocząć leczenie choroby w jej początkowym stadium. W tym celu stosuje się specjalne roztwory podawane bezpośrednio na skórę chorobowo zmienioną. Do takich preparatów można zaliczyć właśnie Condyline.Czy Condyline można uzyskać wyłącznie na receptę?
Ponieważ roztwór Condyline charakteryzuje się silnym działaniem toksycznym, nie każdy może z niego korzystać i dlatego jest dostępny wyłącznie na receptę. Powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami i pod ścisłą kontrolą lekarza.Jak długo trwa leczenie kłykcin kończystych przy użyciu leku Condyline?
Okres trwania kuracji lekiem Condyline zależy od stopnia rozwinięcia się objawów chorobowych. Zazwyczaj decyduje o tym lekarz wystawiający receptę. Kuracja w podstawowym zakresie na ogół trwa 3 dni, podczas których płyn nanosi się na zmienione chorobowo miejsca 2 razy dziennie. Nie należy używać leku dłużej niż przez 5 tygodni.Condyline – działanie leku
Ponieważ substancja czynna zawarta w leku Condyline działa toksycznie, ważne jest, aby preparat stosować wyłącznie na zmiany skórne w postaci grudek, brodawek, itp. Dzięki temu lek jest w stanie zahamować dalszy podział komórek chorobowych i spowodować ich obumarcie.Jak należy aplikować roztwór Condyline, aby był skuteczny?
Condyline stosuje się w przypadku zaistnienia zmian skórnych zdiagnozowanych przez specjalistę jako kłykciny kończyste wywołane wirusem HPV. Jego właściwa aplikacja polega na naniesieniu płynu na zmienione chorobowo miejsca przy pomocy specjalnego aplikatora. Przed zaaplikowaniem preparatu poleca się zabezpieczyć skórę w okolicach kłykcin kremem lub wazeliną, ponieważ jego kontakt ze zdrową skórą może doprowadzić do powstania podrażnień i innych skutków ubocznych. Preparat powinien samoistnie wyschnąć. O ile lekarz nie zaleci inaczej, Condyline powinno stosować się 2 razy na dobę. Leczenie tym specyfikiem powinno trwać 3 dni, chyba, że specjalista zaleci, by powtarzać to co tydzień. Wówczas należy pamiętać, że można to robić tylko przez 5 tygodni.Czy można leczyć kłykciny kończyste preparatem Condyline będąc w ciąży?
Ze względu na toksyczne działanie leku, nie powinien on być używany ani przez kobiety w ciąży, ani przez kobiety karmiące piersią. Substancja czynna zawarta w preparacie może niekorzystnie wpłynąć na przebieg ciąży i rozwój płodu. Udowodniono również, że przenika do mleka matki. Może więc negatywnie wpływać na organizm dziecka karmionego w sposób naturalny. Dlatego w przypadku wystąpienia objawów kłykciny kończystej u kobiety w ciąży lub karmiącej piersią należy omówić schemat leczenia dolegliwości z lekarzem.Condyline (roztwór na skórę, lek na receptę) – podstawowe informacje: Kategoria: leczenie kłykcin kończystych Substancja czynna: podofilotoksyna Dawka: 5 mg / ml Opakowanie: 3,5 ml
Zobacz również: