Wybierz swoją dolegliwość i dowiedz się jakie leki będą najskuteczniejsze

BAZA LEKÓW:

Niedobory witamin z grupy B (B1, B6, B12)

Recepta elektroniczna na Twoim telefonie w kilka minut? Wypełnij formularz i ciesz się szybką i wygodną usługą medyczną!

Niedobory witamin z grupy B (B1, B6, B12) z uwagi na to, że witaminy te odgrywają znaczącą rolę w organizmie człowieka, mogą skutkować poważnymi konsekwencjami dla jego prawidłowego funkcjonowania. Przede wszystkim są one odpowiedzialne za szereg procesów, np. tworzenie czerwonych krwinek, odpowiednie działanie układu nerwowego oraz utrzymanie skóry i błon śluzowych w dobrej kondycji. Niedobór może więc doprowadzić do poważnych i czasem nieodwracalnych konsekwencji dla zdrowia człowieka – w tym do powstania wielu schorzeń. Jaki inny wpływ na organizm mogą mieć braki tych substancji w organizmie? W jaki sposób można je uzupełnić? Czy istnieją naturalne sposoby na zapobieganie niedoborom witamin z grupy B?


Spis treści

Niedobory witamin z grupy B (B1, B6, B12) – co mogą powodować?
Charakterystyka witamin z grupy B
Kogo mogą dotyczyć niedobory witamin B?
Niedobory witamin z grupy B (B1, B6, B12) – jak sprawdza się ich poziom w organizmie?
Jak leczyć niedobory witamin z grupy B (B1, B6, B12)?
Jak zapobiegać niedoborom witamin z grupy B?

Niedobory witamin z grupy B (B1, B6, B12) – co mogą powodować?

Niedobory witamin z grupy B (B1, B6, B12) są przyczyną poważnych, negatywnych skutków dla ludzkiego organizmu. Każda z tych witamin odgrywa ważną rolę, a brak chociaż jednej może doprowadzić do komplikacji w jego funkcjonowaniu. Aby organizm działał w sposób optymalny, potrzebuje codziennej dawki witamin z grupy B albo w postaci składników pokarmowych, albo w formie suplementów diety. W przypadkach niedoboru witamin tego rodzaju specjaliści zalecają przyjmowanie leków, które nie tylko uzupełniają te braki, ale również zwalczają negatywne skutki zdrowotne, których są przyczyną. Ponieważ witamina B1 (tiamina) odpowiada za stymulację przemiany białek i węglowodanów, a także wspomaga funkcjonowanie całego układu nerwowego i sprawuje kontrolę nad właściwym rozrostem kości, jej brak w organizmie jest bardzo odczuwalny dla pacjenta. Przede wszystkim staje się źródłem senności, problemów z koncentracją i notorycznego zmęczenia. Wpływa również na ryzyko uszkodzenia osłonek mielinowych neuronów, co może powodować zmniejszenie sprawności czuciowej i ruchowej. Witamina B6 (pochodne pirydyny) wpływa na układ immunologiczny, syntezę hemoglobiny i prostaglandyny, które działają np. w układzie krążenia, a także bierze udział w przemianach metabolicznych. Jej brak w organizmie człowieka może skutkować m.in. zmniejszeniem odporności, zmianami łojotokowymi skóry, ale również objawami depresji, bezsennością i znacznym obniżeniem nastroju. Pacjent z niedoborem witaminy B6 narażony jest również na częstsze występowanie infekcji w organizmie. Za współudział w syntezie czerwonych krwinek oraz prawidłowe działanie układu nerwowego odpowiedzialna jest witamina B12 (kobalamina). Jej brak może przyczynić się do wystąpienia stanów zagrażających życiu człowieka, takich jak anemia, udar czy zawał.

Charakterystyka witamin z grupy B

Witaminy z grupy B (B1, B6, B12) to substancje rozpuszczalne w wodzie, które spełniają istotne funkcje w procesach i przemianach, zachodzących w ludzkim organizmie. Innymi słowy, odpowiadają za jego prawidłowe funkcjonowanie na wielu polach. Przede wszystkim jako składniki wielu enzymów, usprawniają ich pracę, która polega na pobudzeniu reakcji chemicznych w organizmie żywym. Są bardzo ważne dla jego działania, a niedobór którejkolwiek z nich zakłóca jego właściwą pracę i wpływa na deficyt innych ważnych witamin. Witaminy z grupy B to substancje, które muszą być na bieżąco dostarczane do organizmu, ponieważ nie są w nim kumulowane. Ich nadmiar usuwany jest wraz z moczem. Dlatego witamin z grupy B nie można przedawkować.

Kogo mogą dotyczyć niedobory witamin B?

Niedobory witamin z grupy B mogą wynikać z różnych przyczyn. Przede wszystkim wiążą się z niedostatecznym spożyciem pokarmów zawierających te witaminy. Bywa również, że organizm pacjenta zwiększa zapotrzebowanie na te substancje, np. w wyniku ciąży. Niektóre osoby w związku z chorobami (np. schorzeniem jelita krętego, nieżytem zanikowym błony śluzowej żołądka, chorobą alkoholową) lub przyjmowanymi na stałe lekami, cierpią na zaburzenia wchłaniania witamin z grupy B z przewodu pokarmowego. Na niski poziom witamin B6 i B12 ma np. wpływ stosowanie aspiryny i długiej antybiotykoterapii. Na niedobory witamin z grupy B narażone są również osoby praktykujące dietę wegetariańską lub wegańską, pacjenci powyżej 50 roku życia, nowonarodzone dzieci, których matki są wegetariankami lub wegankami, a także osoby zmagające się z celiakią i uzależnione od nikotyny. Optymalny poziom tych substancji w organizmie może nie być osiągalny z powodu obecności chorób przewlekłych lub w związku z uwarunkowaniami genetycznymi. Osoby zmagające się z tymi problemami powinny znajdować się pod stałą opieką lekarską i uzupełniać niedobory zaleconymi przez specjalistów środkami farmakologicznymi.

Niedobory witamin z grupy B (B1, B6, B12) – jak sprawdza się ich poziom w organizmie?

W przypadku podejrzenia znacznych niedoborów witamin z grupy B (B1, B6, B12), spowodowanego występowaniem charakterystycznych objawów, warto rozważyć skorzystanie z diagnostyki laboratoryjnej, a konkretnie z badań przesiewowych. Status witamin z grupy B w organizmie sprawdza się, pobierając na czczo próbkę krwi i próbkę moczu. Wyniki badania interpretuje się na podstawie wartości referencyjnych w odniesieniu do poziomu i oznaczenia kreatyniny. Dzięki takim badaniom można sprawdzić poziom witamin z grupy B w organizmie i na tej podstawie orzec np. o występowaniu anemii i innych objawów związanych z niedoborem substancji. Wówczas można wdrożyć odpowiednią suplementację witaminową lub leczenie łagodzące stany zapalne, spowodowane wspomnianym niedoborem.

Jak leczyć niedobory witamin z grupy B (B1, B6, B12)?

W przypadku diagnostycznego stwierdzenia braku witamin z grupy B w organizmie, należy rozpocząć leczenie, polegające na uzupełnianiu brakujących substancji. Można to robić przy pomocy leków z witaminami B, które można otrzymać w aptece bez recepty, a także suplementować jedną, konkretną witaminę B, która nie występuje lub rzadko występuje w spożywanym jedzeniu. Są to np. witaminy B6 i B12. W przypadku kiedy pojawiające się objawy, schorzenia i przeprowadzone badania laboratoryjne wskazują na niedobory witamin, wówczas konieczna jest terapia przy użyciu specjalistycznych leków na receptę.

Jak zapobiegać niedoborom witamin z grupy B?

Ponieważ skutki braku witamin z grupy B są odczuwalne dla całego organizmu, warto zadbać o prawidłową dietę, bogatą w te substancje lub o suplementację witamin B1, B6 i B12. Produkty zawierające witaminy z grupy B to przede wszystkim: drób, ryby i owoce morza, płatki owsiane, orzechy, nasiona słonecznika i dyni, soja i mleko sojowe, szpinak, fasola, itd. Wyrównanie poziomu witamin z grupy B przy pomocy suplementów oferowanych w aptekach, a także leków na receptę, powinno wiązać się z ostrymi przypadkami niedoborów, połączonych z poważnymi dolegliwościami i schorzeniami.

Recepta elektroniczna na Twoim telefonie w kilka minut? Wypełnij formularz i ciesz się szybką i wygodną usługą medyczną!