Wybierz swoją dolegliwość i dowiedz się jakie leki będą najskuteczniejsze

BAZA LEKÓW:

Opryszczka

Szybka i profesjonalna konsultacja bez wychodzenia z domu? Wypełnij formularz i zamów wizytę lekarską online w kilka minut!

Opryszczka to infekcja wirusowa, z którą zmaga się wiele osób, bez względu na wiek i płeć. Ma postać wykwitu skórnego (pęcherza, owrzodzenia), który pojawia się najczęściej w obrębie czerwieni wargowej, ale może również dotyczyć okolic intymnych. Wiąże się z nieprzyjemnymi doznaniami, takimi jak: mrowienie, świąd, pieczenie, zaczerwienienie i ból. Opryszczka ma podłoże wirusowe i jest dolegliwością nawracającą, choć nie zawsze może przejawiać widoczne objawy. Jak leczy się tę uciążliwą przypadłość? Czy jej występowanie w miejscach intymnych może być alarmujące dla zdrowia? Czy można skutecznie zapobiec nawrotom opryszczki?


Spis treści

Opryszczka – co ją wywołuje? Jak dochodzi do zakażenia?
Jak rozwija się opryszczka?
Sposoby na rozpoznanie opryszczki
Opryszczka – jak leczyć i zapobiegać nawrotom?
Do jakich powikłań może doprowadzić opryszczka?

Opryszczka – co ją wywołuje? Jak dochodzi do zakażenia?

Powstanie opryszczki jest związane z zakażeniem spowodowanym przez 2 odmiany wirusa Herpes Simplex – HSV1, która odpowiada za występowanie infekcji na twarzy, a konkretnie w błonach śluzowych jamy ustnej lub w okolicach warg oraz HSV2, która przyczynia się do powstania wstydliwych zmian ewolucyjnych w obrębie narządów płciowych. Do zakażenia pierwszym rodzajem wirusa zazwyczaj dochodzi już w okresie dziecięcym na skutek bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną. Statystyki podają, że prawdopodobnie każda osoba na świecie funkcjonuje jako nosiciel wirusa opryszczki, ale nie każda doświadczyła jego widocznych objawów. Można z całą pewnością stwierdzić, że osoba, która przynajmniej raz zmagała się z dolegliwościami związanymi z tą chorobą infekcyjną, jest nosicielem wirusa, który ją powoduje. Dotyczy to w równym stopniu mężczyzn, jak i kobiet. Zakażenie drugim rodzajem wirusa ma miejsce w trakcie stosunków seksualnych (waginalnych, analnych lub oralnych) z osobą zakażoną. Opryszczka występująca w okolicach genitaliów lub krocza wiąże się przede wszystkim z bolesnymi i swędzącymi zmianami skórnymi, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Powodem zakażenia może być osłabienie układu immunologicznego, niedobór konkretnych witamin, zmiany hormonalne, niedostateczna higiena lub zmienność temperatury ciała. U niektórych kobiet wirus może rozwinąć się podczas ciąży, co jest groźne dla jej przebiegu.

Jak rozwija się opryszczka?

Opryszczka wargowa, popularnie nazywana "zimnem", rozwija się jako zakażenie pierwotne, które na początku nie wykazuje żadnych objawów lub jako postać cyklicznie nawracająca. Dolegliwości związane z tą infekcją zazwyczaj ujawniają się w sposób etapowy – od delikatnego pieczenia ust do powstania nadżerki, która zamienia się w strup. Opryszczka wargowa nie jest schorzeniem długoterminowym, jednak od jej pojawienia się do całkowitego wygojenia może minąć nawet 14 dni. Opryszczka narządów płciowych również może występować w sposób utajony lub dając charakterystyczne dla siebie objawy, do których można zaliczyć: świąd, pieczenie oraz bolesne wykwity w postaci pęcherzy, które w przypadku pęknięcia, tworzą nieprzyjemne owrzodzenia. Ponadto występowanie choroby infekcyjnej w okolicach intymnych niejednokrotnie wiąże się z bólami pęcherza, powiększeniem się węzłów chłonnych, zlokalizowanych w obrębie pachwin, wysoką temperaturą ciała i ogólnym złym samopoczuciem. W obu przypadkach opryszczki od momentu zakażenia do pojawienia się pierwszych objawów, może minąć bardzo dużo czasu – nawet kilka lat. Badania tego schorzenia nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego u niektórych osób choroba ta przebiega bezobjawowo, a u innych daje rozpoznawalne i uciążliwe dolegliwości. Według niektórych ekspertów wpływ na to może mieć układ immunologiczny człowieka.

Sposoby na rozpoznanie opryszczki

Zazwyczaj opryszczkę wargową diagnozuje się na podstawie stwierdzenia obecności jej charakterystycznych objawów. Natomiast opryszczkę narządów płciowych można rozpoznać w oparciu o badania ginekologiczne lub urologiczne. W przypadku wątpliwości istnienie opryszczki mogą potwierdzić specjalistyczne analizy: metoda PCR, wyizolowanie wirusa HSV lub badanie serologiczne. Jest to bardzo ważne, ponieważ infekcja związana z występowaniem opryszczki w okolicy ust jest często mylona np. z występowaniem aft, a opryszczka okolic intymnych – z kiłą lub innymi chorobami wenerycznymi. Precyzyjne określenie postaci zakażenia pozwala lekarzowi na wdrożenie skutecznego leczenia, wycelowanego w obszar zmiany chorobowej i jej przyczynę.

Opryszczka – jak leczyć i zapobiegać nawrotom?

Ponieważ wirusa opryszczki nie można wyeliminować raz na zawsze, leczenie opryszczki wargowej jest leczeniem wyłącznie objawowym. W aptekach dostępne są różne preparaty na tę infekcję – kremy i maści z acyklowirem w składzie, która to substancja skutecznie i szybko goi zmiany skórne, wywołane wirusem HSV1. Warto zainteresować się również plastrami na opryszczkę. Pomagają one nie tylko ukryć nieestetyczne pęcherze, ale również chronią przed wydostaniem się z nich płynu surowiczego, który może spowodować rozsianie się infekcji na inne miejsca na twarzy. W przypadku opryszczki miejsc intymnych również przeciwdziała się wyłącznie objawom tego schorzenia. Aby uniknąć zaawansowanej postaci choroby, wskazane jest jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem i rozpoczęcie terapii farmakologicznej, w której zastosowanie mają głównie leki doustne oraz preparaty do stosowania miejscowego o działaniu przeciwwirusowym. Osoby zmagające się z nawracającymi dolegliwościami związanymi z opryszczką narządów płciowych, powinny nosić na co dzień przewiewną, bawełnianą bieliznę i szczególną uwagę przykładać do higieny intymnej. Ponadto powinny wzbogacić swoją dietę o produkty zawierające cynk oraz witaminę B i C.

Do jakich powikłań może doprowadzić opryszczka?

Chociaż wirus opryszczki cechuje się niską szkodliwością dla zdrowia, nie wolno lekceważyć jego objawów. Może on bowiem przenosić się na inne części ciała, np. do oka, powodując dokuczliwe zapalenie rogówki, a nawet owrzodzenie, które może doprowadzić w konsekwencji do utraty wzroku. Choć na pierwszy rzut oka niepozorna, nieleczona lub niewłaściwie leczona opryszczka może stanowić źródło poważnych chorób, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub układu nerwowego. Jej występowanie może również wiązać się z zakażeniami bakteryjnymi i grzybiczymi, które mogą infekować inne narządy, np. płuca albo stawy. Są to rzadko występujące powikłania, ale nadal bardzo możliwe. Dolegliwości opryszczkowe są szczególnie niebezpieczne dla kobiet ciężarnych, ponieważ mogą doprowadzić do uszkodzenia płodu lub poronienia. Z tego powodu kobiety w ciąży nie powinny współżyć z partnerami – nosicielami. Wirus opryszczki może bowiem przemieścić się na narządy intymne i stanowić zagrożenie dla dziecka w łonie przyszłej matki. Podczas porodu naturalnego może dojść do zakażenia dziecka. Konsekwencją tego może być wystąpienie problemów skórnych, wzrokowych, zapalenia obejmującego opony mózgowo-rdzeniowe, a nawet śmierci nowonarodzonego dziecka.

Szybka i profesjonalna konsultacja bez wychodzenia z domu? Wypełnij formularz i zamów wizytę lekarską online w kilka minut!