Przedwczesny wytrysk
Skończyły Ci się leki, które przyjmujesz codziennie? Wykup konsultację i otrzymaj e-receptę na nową dawkę w kilka minut na swój telefon!
Spis treści
Przedwczesny wytrysk – podział na rodzaje
Dlaczego dochodzi do przedwczesnego wytrysku?
Jakie mogą być skutki przedwczesnego wytrysku?
Jak diagnozuje się przedwczesny wytrysk u pacjenta?
Leczenie przedwczesnego wytrysku przy pomocy leków na receptę
Tabletki na zaburzenia seksualne i ich skutki uboczne
Psychoterapia w leczeniu przedwczesnego wytrysku
Przedwczesny wytrysk – podział na rodzaje
Specjaliści dzielą zjawisko przedwczesnego wytrysku na 2 rodzaje: pierwotny i wtórny. Z pierwotnym przedwczesnym wytryskiem mężczyzna zmaga się przez całe swoje życie, a zaburzenie to może nawet nasilać się wraz z wiekiem. Wtórny przedwczesny wytrysk pojawia się natomiast po pewnym czasie. Przed wystąpieniem przypadłości zazwyczaj współżycie jest prawidłowe, a partnerzy nie skarżą się na problemy z tym związane. Podłożem tego rodzaju przedwczesnego wytrysku są choroby, zaburzenia wzwodu lub problemy psychiczne. W obu przypadkach wytrysk następuje na samym początku penetracji lub jeszcze przed penetracją, co uniemożliwia czerpanie satysfakcji i przyjemności z seksu.Dlaczego dochodzi do przedwczesnego wytrysku?
Przedwczesny wytrysk to często występujące zaburzenie seksualne, wiążące się z niekontrolowaną ejakulacją, na którą wpływ ma minimalny stopień pobudzenia i stymulacji seksualnej. Niejednokrotnie prowadzi to do irytacji i złego samopoczucia u mężczyzny, dotkniętego tym problemem. Przedwczesny wytrysk może być związany z niedużym doświadczeniem seksualnym młodych mężczyzn, ale dotyka również panów w wieku dojrzałym, którzy do tej pory byli bardzo aktywni i usatysfakcjonowani pożyciem intymnym. Dysfunkcja seksualna w postaci przedwczesnego wytrysku może mieć podłoże somatyczne i być związana z zaburzeniami erekcji, dolegliwościami prostaty, ale również z chorobami narządów płciowych (np. stanów zapalnych układu moczowo-płciowego) lub chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca lub nadczynność tarczycy. Brak możliwości odbycia stosunku seksualnego sprawiającego satysfakcję, może również wynikać z problemów psychicznych, związanych ze stresem w życiu prywatnym, depresji, dłuższej abstynencji seksualnej, ale również częstej zmiany partnerek i problemów w związku. W przypadku, kiedy mężczyzna chce skorzystać ze specjalnych preparatów na przedwczesny wytrysk, zamiast korzystać z produktów dostępnych w aptece bez recepty, powinien zgłosić się do specjalisty – seksuologa lub urologa, który zdiagnozuje przyczynę przypadłości i zaproponuje odpowiednie leczenie. W przypadku kiedy pacjent podejrzewa, że na problemy z wytryskiem może mieć wpływ zidentyfikowana bądź niezidentyfikowana choroba, wówczas może zgłosić się do lekarza rodzinnego, który rozpocznie leczenie w tym kierunku lub skieruje go do odpowiedniego specjalisty.Jakie mogą być skutki przedwczesnego wytrysku?
Choć problemy seksualne nie są zaburzeniami ryzykownymi dla zdrowia lub życia, potrafią oddziaływać niekorzystnie na psychikę i samopoczucie mężczyzny. Powtarzające się zaburzenia nie tylko negatywnie wpływają na satysfakcję z pożycia pary i problemy w związku, ale generują również stres, niepokój, obniżają samoocenę mężczyzny, wpływają niekorzystnie na poziom libido, prowadzą do pojawienia się wtórnego zaburzenia wzwodu, a nawet do wystąpienia stanów depresyjnych. Dlatego nie wolno lekceważyć zaburzeń seksualnych i w przypadku kiedy utrzymują się przynajmniej przez 6 miesięcy, należy je skonsultować z lekarzem.Jak diagnozuje się przedwczesny wytrysk u pacjenta?
Diagnozowanie przedwczesnego wytrysku u pacjenta opiera się na przeprowadzeniu wywiadu medycznego oraz na wiedzy i praktyce lekarskiej. We współczesnej medycynie nie istnieją bowiem inne, bardziej obiektywne metody diagnostyczne, które pozwalają na prawidłowe rozpoznanie tego typu przypadłości. Jeśli lekarz podejrzewa, że przedwczesny wytrysk jest skutkiem choroby przewlekłej, zaburzeń metabolicznych, endokrynologicznych lub schorzeń neurologicznych, wówczas badanie powinno być ukierunkowane na wykrycie tych dolegliwości, a leczenie – na przeciwdziałanie im. Natomiast jeśli przyczyn zaburzeń seksualnych upatruje się w problemach natury psychicznej lub mentalnej – wtedy w wywiadzie należy uwzględnić pytania, dające odpowiedź na to, czy tak rzeczywiście jest.Leczenie przedwczesnego wytrysku przy pomocy leków na receptę
Leczenie przedwczesnego wytrysku łączy się z przyczyną pojawiania się tego zaburzenia. Dlatego konieczne jest jej prawidłowe zdiagnozowanie. W tym celu lekarz przeprowadza wywiad medyczny i rozmowę z pacjentem. Czasem wystarczy usunąć czynnik, który jest powodem występowania problemów na tle seksualnym, np. zażegnać kryzys w związku. Jednak czasem wskazane jest wdrożenie leczenia specjalistycznymi preparatami, wydłużającymi stosunek płciowy poprzez opóźnienie wytrysku. Wówczas lekarz decyduje o przepisaniu odpowiedniego leku na receptę i jego dawkowaniu. Zazwyczaj w leczeniu zaburzeń wytrysku u mężczyzn zastosowanie mają leki, zawierające w swoim składzie sertralinę, dapoksetynę lub paroksetynę – substancje doraźnie blokujące wychwyt serotoniny. Ponieważ są to leki na receptę, powinny być one przyjmowane pod ścisłą kontrolą lekarską. Skutecznym preparatem, który przeciwdziała zaburzeniom erekcji, przyczyniającym się do problemów z przedwczesnym wytryskiem, jest Priligy. Należy jednak pamiętać, że ten i inne leki o podobnym działaniu nie są preparatami do stosowania długoterminowego.Tabletki na zaburzenia seksualne i ich skutki uboczne
Stosowanie preparatów na opóźnienie wytrysku może doprowadzić do wystąpienia skutków ubocznych. Dlatego należy je przyjmować, pozostając w stałym kontakcie ze specjalistą. Najczęściej lekarze przepisują środki z dapoksetyną w składzie, które w większości przypadków są bezpieczne dla pacjenta, ale czasami mogą powodować bóle i zawroty głowy lub problemy z ciśnieniem. Wystąpienie ewentualnych działań niepożądanych podczas farmakoterapii należy zgłosić lekarzowi.Psychoterapia w leczeniu przedwczesnego wytrysku
Ponieważ duży wpływ na czas trwania stosunku mają czynniki psychogenne, takie jak: lęk, stres, zły nastrój, problemy partnerskie, a nawet nerwica, jedną z metod skutecznego leczenia zaburzenia związanego z przedwczesnym wytryskiem może być psychoterapia – zarówno indywidualna, jak i w formie spotkań dla par. Terapia u psychoterapeuty może być wskazana, jako dopełnienie leczenia farmakologicznego lub w celu zredukowania dawki stosowanych leków.Zobacz również: