OTRZYMANĄ E-RECEPTĘ MOŻNA ZREALIZOWAĆ W KAŻDEJ APTECE W POLSCE
- ellaOne tabletka "dzień po" e-Recepta Online
- Czym jest tabletka „dzień po” ellaOne?
- W jaki sposób stosować tabletkę „dzień po” ellaOne?
- Postawowe informacje o tabletce „dzień po” ellaOne
- Wskazania do stosowania tabletki „dzień po” ellaOne
- Przeciwwskazania do stosowania tabletki „dzień po” ellaOne
- Skuteczność „tabletki dzień po” ellaOne
- ellaOne „tabletka po” - skutki uboczne
- Kiedy zastosować „tabletkę po” ellaOne?
- Czy można kupić tabletkę „dzień po” ellaOne bez recepty?
- e-Recepta na „tabletkę po” ellaOne - korzyści takiego rozwiązania
- Tabletka "dzień po” ellaOne a antykoncepcja hormonalna
- Tabletka "dzień po” ellaOne a alkohol
- Tabletka "dzień po” ellaOne a owulacja
- Tabletka "dzień po” ellaOne w trakcie ciąży
- Escapelle cena - ile kosztuje tabletka "dzień po" ellaOne?
- Tabletka "dzień po” ellaOne opinie
- Tabletka "dzień po" ellaOne - pytania i odpowiedzi
Jak kupić konsultacje lekarską z e-receptą na tabletkę "dzień po" ellaOne?
Wypełnij formularz
Opłać zamówienie
Odbierz kod
Wskazania do stosowania tabletki „dzień po”
Wskazaniem do zażywania tabletek „dzień po” jest podejrzenie niezamierzonej ciąży. Oczywiście przyczyny zaistnienia takiego podejrzenia mogą być różnorakie – nie tylko stosunek bez zabezpieczenia jest zawsze zagrożony niezamierzoną ciążą, ale sytuacja nie zawsze jest przewidywalna. Wskazania do przyjmowania antykoncepcji awaryjnej obejmują:
- odbycie stosunku płciowego w dni płodne bez stosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji,
- zsunięta lub uszkodzona prezerwatywa
- nakładki lub krążki antykoncepcyjne, które są nieprawidłowo założone, uszkodzone lub nieprawidłowo usunięte,
- pomyłka podczas przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych (pominięcie dawki, wymioty, interakcja z narkotykami lub alkoholem itp.)
Przeciwwskazania do stosowania tabletki „dzień po”
Każda ulotka „pigułki po” zawiera przeciwwskazania do jej stosowania. Oczywiście część przeciwwskazań zależy od substancji czynnej zawartej w preparacie, inne zaś dotyczą zdrowia kobiety i przyjmowanych przez nią leków. Oczywiście głównymi przeciwwskazaniami do zażywania „tabletki po” są alergie na którykolwiek z jej składników oraz podejrzenie, że kobieta może być w ciąży. Oczywistym przeciwwskazaniem do zażywania tabletki „dzień po” jest również niedojrzałość płciowa, a na niektóre choroby i leki należy zwrócić szczególną uwagę. Dlatego tak ważną rolę odgrywa wywiad medyczny, który należy zebrać przed przepisaniem antykoncepcji awaryjnej.
Skuteczność „tabletki dzień po”
Antykoncepcja awaryjna nie jest w 100% niezawodnym sposobem na uniknięcie niechcianej ciąży. Skuteczność jej działania zależy od wielu składników. Przede wszystkim najskuteczniejsze jest przyjmowanie „tabletki po” jak najszybciej po stosunku. Oczywiście producent wskazał w ulotce limit czasowy ewentualnego spożycia leku, ale nie warto odkładać tego na kilka ostatnich godzin, bo każda godzina opóźnienia jest tutaj niekorzystna.
Skuteczność tabletki „dzień po” zależy również od innych czynników – na przykład od prawidłowego jej spożycia. Jeśli jest to tabletka ellaOne, lek należy przyjmować przed owulacją, w przeciwnym razie przestanie działać. Aby „pigułka po” była skuteczna, musi również mieć szansę na wchłonięcie – wszelkie wymioty w ciągu pierwszych kilku godzin po jej zażyciu mogą ją powstrzymać. Niektóre leki i choroby mogą również wpływać na działanie tabletki „dzień po”, dlatego przed zażyciem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta lub skonsultować się z lekarzem.
„Tabletka po” - skutki uboczne
Należy pamiętać, że „tabletki po” to leki hormonalne, które wpływają na organizm kobiety. Nie zawsze chodzi tylko o pożądany efekt, jakim jest zahamowanie owulacji – czasami trzeba brać pod uwagę różne skutki uboczne. Działania niepożądane antykoncepcji awaryjnej mogą się różnić w zależności od zawartych w poszczególnych preparatach substancji czynnych, należy jednak zauważyć, że niektóre skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej mogą być mylone z objawami wczesnej ciąży. Obejmują one m.in. nudności i wymioty, zmęczenie i osłabienie, ból brzucha, zawroty głowy i opóźnioną miesiączkę. Jeśli te objawy wystąpią, należy wykonać test ciążowy w celu potwierdzenia. O niepożądanych skutkach ubocznych poszczególnych leków i ich częstości informuje producent danego leku w swoich ulotkach. Najlepiej przeczytać ulotkę przed zażyciem leku, aby wiedzieć, co się stanie.
Kiedy zastosować „tabletkę po”?
Kiedy kobiety podejrzewają, że niedawny stosunek seksualny z jakiegokolwiek powodu może prowadzić do ciąży, stosują awaryjne środki antykoncepcyjne. Obejmuje to nie tylko niezabezpieczony stosunek seksualny, ale także wiele innych sytuacji, ponieważ okoliczności, w których potrzebujesz tabletki „dzień po” mogą być zupełnie inne. Gdy kobiety podejrzewają, że stosowane metody ochrony mogą nie być w pełni skuteczne, „tabletki po” mogą okazać się ostatnią możliwością do zapobiegnięcia niezamierzonej ciąży. W przypadku antykoncepcji mechanicznej może się zdarzyć, że np. prezerwatywa pęknie lub zsunie się. Ponadto zdarzają się przypadki, gdy nasadka antykoncepcyjna lub prezerwatywa jest niewłaściwie założona, przesunięta lub uszkodzona – wtedy istnieje podejrzenie, że plemniki mogą poruszać się dalej i wchodzić w interakcje z połączeniem jajowym. Czasem również popularna antykoncepcja hormonalna może zawieść – np. w przypadku pominięcia dawki, lub zwymiotowania po zażyciu tabletki hormonalnej. Może się też zdarzyć, że działanie antykoncepcji hormonalnej zostaje osłabione przez inne leki.
e-Recepta na „tabletkę po”
- korzyści takiego rozwiązania
SZYBKOŚĆ
BEZPIECZEŃSTWO
WYGODA
Antykoncepcja awaryjna to rodzaj pigułki, której skuteczność jest ściśle związana z czasem zażywania. Choć mechanizm działania „tabletki po” jest inny niż w przypadku antykoncepcji hormonalnej, jedno się nie zmieni: im szybciej po stosunku zażyjesz „tabletkę po”, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie ona skuteczna. Presja czasu związana z koniecznością przyjmowania leku jest tu dość duża i niestety nie zawsze można liczyć na stosunkowo łatwą i szybką wizytę u lekarza. Wtedy przyda się konsultacja medyczna online, która zwykle nie trwa długo. Po przeprowadzeniu wywiadów lekarze upoważnieni potwierdzają, że nie ma przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji awaryjnej, a następnie przepisują przez internet recepty elektroniczne. Można je następnie w zasadzie natychmiast zrealizować w każdej aptece w Polsce.
„Tabletka dzień po” - kto może wypisać receptę?
Receptę na tabletkę "dzień po" może wystawić wyłącznie lekarz. Niekoniecznie jednak musi to być lekarz-ginekolog. Recetpę na "tabletkę po" można uzyskać u dowolnego lekarza, w dodatku nie musi się to odbyć podczas wizyty stacjonarnej - można skorzystać z e-konsultacji i uzyskać receptę w 100% online, co wielu pacjentkom pozwoli na uniknięcie po pierwsze stresu i skrępowania, po drugie zaś, oszczędzenie tak cennego w sytuacji antykoncepcji awaryjnej, czasu.
„Tabletka dzień po” a antykoncepcja hormonalna
Warto pamiętać, że tabletka „dzień po” jest jak jej nazwa wskazuje, antykoncepcją awaryjną. Nie powinnna więc zastępować tradycyjnych metod antykoncepcji. Antykoncepcja awaryjna nie powinna zastępować prezerwatyw ani pigułek hormonalnych, ale powinna być stosowana tylko wtedy, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że pozostałe metody antykoncepcji zawiodły. Należy również wspomnieć, że niektóre „tabletki po” mogą wchodzić w interakcje z hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi, których używasz. Dlatego podczas stosowania antykoncepcji awaryjnej należy wziąć pod uwagę konieczność tymczasowego zaprzestania stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych i stosowania barierowych środków antykoncepcyjnych w celu dodatkowej ochrony. Producent na pewno poinformuje o możliwym współdziałaniu wybranej „pigułki po” z antykoncepcją hormonalną w dołączonej do preparatu ulotce.
— TABLETKA "DZIEŃ PO" A ALKOHOL
Ulotki niektórych rodzajów antykoncepcji awaryjnej z pewnością opiszą możliwą interakcję „pigułek po” z alkoholem. Należy jednak pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa nie należy mieszać żadnych leków z alkoholem, nawet jeśli nie jest to zaznaczone w ulotce. Dzieje się tak dlatego, że mówimy nie tylko o możliwych interakcjach, ale także o większej możliwości wymiotów, które mogą spowodować wydalenie leku z organizmu jeszcze zanim zacznie działać.
— TABLETKA "DZIEŃ PO" A OWULACJA
Zasada działania antykoncepcji awaryjnej, polega na opóźnieniu wystąpienia owulacji lub całkowitym zahamowaniu owulacji. Oczywiście mechanizm tego działania jest różny, w zależności od substancji czynnej zawartej w wybranej „tabletce po”, ale efekt jest jeden – jajeczko uwalnia się później lub wcale, aby zapobiec zapłodnieniu.
Tabletka "dzień po" w trakcie ciąży
Przy zastosowaniu tabletek „dzień po” w celu uniknięcia niechcianych ciąż mówimy o ciążach, które jeszcze nie istnieją. Jeśli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży, nie powinna zażywać antykoncepcji awaryjnej. Należy też dodać, że zażycie tabletki, gdy już nastąpiło zapłodnienie i implantacja (np. kobieta jeszcze o tym nie wie) nie spowoduje przerwania ciąży.
Ceny „tabletek po”
W Polsce antykoncepcja awaryjna nie jest refundowana – są to tabletki w 100% płatne. Cena „tabletki po” będzie się oczywiście różnić w zależności od producenta i wybranej apteki. Może być w przedziale 35-55 zł za sztukę lub wyższa np. 80-160 zł za sztukę. Jeśli czas na to pozwoli, warto przed zakupem zadzwonić do kilku aptek, aby zapytać o cenę „pigułki po” i aktualne zapasy.
„Tabletka dzień po” opinie
Opinie na temat tabletek „dzień po” bywają rozbieżne i na pewno nie zmieni się to w najbliższym czasie. Wiele osób uważa, że antykoncepcja awaryjna jest metodą aborcji, podczas gdy inni uważają, że stosowanie antykoncepcji awaryjnej pomaga zapobiegać wielu niezamierzonym ciążom i porzucaniu dzieci. Wiąże się to oczywiście ze sposobem wychowania, propagowanymi wartościami religijnymi i własnymi wartościami moralnymi. To również kwestia wiedzy, ponieważ kontrowersje wokół antykoncepcji awaryjnej często wynikają z nieznajomości jej mechanizmu działania.
Tabletka "dzień po" - pytania i odpowiedzi
Antykoncepcja awaryjna wywołała wiele kontrowersji, co w wielu przypadkach wiąże się z niewystarczającą wiedzą. Przed podjęciem decyzji o zażyciu „tabletki po” warto przeczytać jak najwięcej rzetelnych informacji, skonsultować się z lekarzem oraz zapoznać się z ulotkami producenta leku. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania mogą też pomóc rozwiać wątpliwości: