Jak wystawić e-receptę? Co należy wiedzieć?

E-recepta zastąpiła jakiś czas temu tradycyjne papierowe recepty. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla pacjentów oraz farmaceutów. Wystawienie jej zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Jak wystawić e-receptę? Tego dowiesz się z […]

Jak wystawić e-receptę

E-recepta zastąpiła jakiś czas temu tradycyjne papierowe recepty. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla pacjentów oraz farmaceutów. Wystawienie jej zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Jak wystawić e-receptę? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

E-recepta to bardzo wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Pacjenci od teraz nie muszą już pilnować papierowej recepty, wystarczy im pesel oraz specjalny 4-cyfrowy kod, który otrzymują oni na adres e-mail lub poprzez SMS-a. Dowiedz się więcej o tym, jak wystawić e-receptę!

Co należy wiedzieć o e-receptach?

Wszystkie informacje o e-receptach są zapisywane w Internetowym Koncie Pacjenta. Dostęp ma do nich pacjent, lekarz oraz farmaceuta. Informacje są również przekazywane do NFZ. Na koncie znajdują się również informacje o tym, jaki lekarz wystawił receptę. Dla pacjentów szczególnie pomocna może być informacja o dawkowaniu wypisanych leków. 

Jakie są zalety e-recept?

E-recepty znacznie przyspieszają proces otrzymywania leków apteki. Oto, jakie jeszcze mają zalety:

  • pewność, że recepta zostanie prawidłowo wystawiona;
  • koniec z pacjentami, którzy muszą wracać po receptę, bo ją zgubili;
  • lekarz ma dostęp do historii wypisywanych recept;
  • ograniczenie kolejek w gabinetach;
  • ograniczenie błędów;
  • brak problemów z odczytaniem recepty przez farmaceutę;
  • lekarze mają więcej czasu dla pacjentów.

Jak wystawić e-receptę?

E-recepta może być wystawiona na trzy sposoby:

  • SMS z 4-cyfrowym kodem na telefon;
  • e-mail z załączonym PDF-em;
  • papierowy wydruk informacyjny.

E-recepty wystawiane są w gabinecie pacjenta. Po przeprowadzonym wywiadzie lekarz stworzy e-receptę w systemie. Do pacjenta przyjdzie kod lub dokument, który pozwoli na wykupienie leków. Ważność recepty jest zależna od wystawionych leków. Może to być 7, 30, 180 lub 365 dni.

Zobacz też  Jak zrealizować e-receptę w aptece? Co pacjent musi wiedzieć?

Jak wykupić e-receptę?

Aby wykupić e-receptę, pacjent musi udać się do apteki lub skorzystać z jednej z aptek online. Będzie on musiał podać czterocyfrowy kod oraz numer PESEL. Farmaceuta sprawdzi poprawność recepty i wyda lekarstwa. Odebranie recepty jest więc szybkie i bezproblemowe, poradzi sobie z tym każdy pacjent.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
CM
CM

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.