» Strona główna » Recepty » Jak zrealizować e-receptę w aptece? Co pacjent musi wiedzieć?
E-recepta to coraz popularniejszy sposób na zdobycie leków od lekarza. Taką receptę bez większych przeszkód można wykupić w każdej aptece. Wiele osób wciąż jednak nie wie, jak zrealizować e-receptę, dlatego […]
E-recepta to coraz popularniejszy sposób na zdobycie leków od lekarza. Taką receptę bez większych przeszkód można wykupić w każdej aptece. Wiele osób wciąż jednak nie wie, jak zrealizować e-receptę, dlatego stworzyliśmy poradnik, który pomoże sobie z tym poradzić. Dowiedz się więcej!
E-recepta jest elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnej recepty papierowej. Od 8 stycznia 2020 r. lekarze nie mogą już wystawiać recept papierowych, a jedynie elektroniczne. Aby odebrać leki, konieczne jest podanie w aptece 4-cyfrowego kodu otrzymanego za pośrednictwem poczty e-mail lub SMS-em. Recepty papierowe wystawiane są obecnie jedynie w określonych przypadkach. Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak zrealizować e-receptę? Zapoznaj się z naszym artykułem!
Informacje o e-receptach zapisywane są na specjalnym Internetowym Koncie Pacjenta. Dostęp do informacji tam zawartych ma farmaceuta. Informacja jest również przekazywana do Narodowego Funduszu Zdrowia, który zajmuje się między innymi refundacjami leków. W Internetowym Koncie Pacjenta znajduje się również informacja o tym, który lekarz wydał receptę, o dawkowaniu leku oraz jego cenie. Obecnie lekarze mogą wystawiać tradycyjne recepty tylko w wyznaczonych sytuacjach. Recepta online jest wypisywana z konkretna datą ważności, zwróć na nią uwagę, inaczej przepadnie!
Dzięki elektronicznej e-recepcie informacje są zdecydowanie bardziej czytelne dla pacjentów oraz farmaceutów. Znikają problemy związane z błędnymi danymi, niewyraźnym pismem lekarzy lub brakiem pieczątki. Jest minimalne ryzyko, że recepta zostanie przez farmaceutę odrzucona i nie będzie można wykupić przepisanych leków. E-receptę można zrealizować w każdej aptece, również takich, które działają przez internet. Jeżeli pacjent zgubi 4-cyfrowy kod, to zawsze jest możliwość odzyskania go poprzez konto na portalu IKP. E-recepta online umożliwia również wykupienie jedynie części przepisanych leków bez konieczności wykonywania specjalnego odpisu. Na stronie internetowej IKP pacjent ma stały dostęp do historii wszystkich swoich recept oraz informacji o dawkowaniu leków.
Proces wydawania e-recepty jest taki sam w przypadku lekarza prywatnego i na NFZ. Nie ma również znaczenia to, jaki lekarz specjalista wystawia daną e-receptę. Jeżeli lekarz chce wystawić pacjentowi receptę, to wpisuje on dane do systemu. Na telefon lub adres e-mail pacjenta przychodzi 4-cyfrowy kod dostępu. Należy udać się z kodem do apteki i tam podaje się go razem z numerem PESEL pacjenta. Farmaceuta weryfikuje informacje i wydaje leki. W przypadku recepty wysyłanej na e-mail pacjent otrzyma specjalny wydruk informacyjny PDF, na którym będzie znajdował się kod kreskowy, który farmaceuta będzie musiał zeskanować.
Wydruk informacyjny jest trochę inny niż klasyczna e-recepta. Wydawany jest on na specjalne życzenie pacjenta. Nie znajdują się na nim żadne informacje o danych lekarza, nie ma tam również pieczątek. Znajduje się tam jednak kod, który należy pokazać w aptece, na jego podstawie wypisane zostaną lekarstwa.
E-recepty ważne są przez 7 dni, 30 dni, 120 dni lub 365 dni. Wszystko zależy tutaj od tego, jaki jest termin ważności niektórych leków. Ważna jest również adnotacja lekarza na e-recepcie. 7 dni mają pacjenci, którzy otrzymali receptę na antybiotyki. Jeżeli lekarz nie wypisał na recepcie żadnych konkretów, to realizacja e-recepty to 30 dni od daty wystawienia. Czas na wykupienie preparatów immunologicznych to 120 dni. W niektórych przypadkach pacjenci mają 365 dni na wykupienie opakowań leków. Odnosi się to do pacjentów, którzy stale przyjmują określone leki. Na e-recepcie musi znajdować się jednak informacja o tym, że termin ważności to rok.
E-recepta pozwala w wygodny sposób wykupić leki. Jest to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić pacjentowi sporo czasu. Wiesz już, jak zrealizować e-receptę w aptece!
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.