Leki na uczulenie. Jakie leki i preparaty na alergię wybrać?

Leki na uczulenie pozwalają skutecznie łagodzić objawy alergii. Pozostaje jednak pytanie, jak działają takie środki, a także jaką formę wybrać? Alergik stoi przed naprawdę dużym wyborem!

leki na uczulenie

Zapamiętaj!

 • Alergia to choroba polegająca na nadmiernym i nieprawidłowym reagowaniu układu immunologicznego na substancje obce dla organizmu zwane alergenami.
 • Alergie mogą być diagnozowane na podstawie objawów oraz testów skórnych i krwi.
 • W leczeniu alergii stosuje się leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy, immunoterapię oraz eliminację alergenu z otoczenia.
 • Leki na uczulenie mogą mieć postać tabletek, aerozolu, kropli, syropu itp.

Czym jest alergia?

Alergia to nadmierna i nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na substancje obce dla organizmu zwane alergenami. To substancje powszechnie występujące w środowisku, takie jak pyłki, kurz, sierść zwierząt, roztocza, grzyby, produkty spożywcze i wiele innych. Istnieją różne rodzaje alergii, w tym alergia wziewna, pokarmowa i kontaktowa. W radzeniu sobie z nimi mogą pomóc leki na uczulenie dostępne w aptece lub dzięki usłudze e-recepta.

Co wiemy o alergiach?

Alergie są diagnozowane na podstawie objawów oraz testów skórnych i krwi. Istnieją także różne sposoby leczenia alergii, takie jak leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy, immunoterapia oraz eliminacja alergenu z codziennej rutyny. Ważne jest, aby uważać na objawy uczulenia i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem. Alergie są chorobą powszechną, mogą wpłynąć na jakość życia osoby dotkniętej tym schorzeniem, dlatego warto działać szybko i skutecznie:

 • alergie wziewne zwykle objawiają się kichaniem, kaszlem, świądem nosa i oczu, astmą oraz uczuciem duszności;
 • alergie pokarmowe mogą powodować objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, wymioty, ból brzucha oraz objawy skórne, takie jak świąd i pokrzywka
 • alergia kontaktowa występuje, gdy alergen dotyka skóry i powoduje objawy skórne, takie jak świąd, rumień i pęcherze.
Zobacz też  Alergia na trawy, zboża. Objawy uczulenia na pyłki, domowe sposoby

Katar sienny i inne objawy alergii

Najczęściej występujące objawy alergii zależą od rodzaju alergenu i jego sposobu wnikania do organizmu. Wśród najczęstszych symptomów uczulenia mamy między innymi:

 • problemy gastryczne, takiej wymioty, biegunki, zgaga, zaparcia, odbijanie, mdłości, wzdęcia brzucha, bóle brzucha (w tym kolki u dzieci)
 • zespół alergii jamy ustnej, czyli pieczenie i szczypanie w obrębie jamy ustnej, obrzęk warg;
 • alergiczny nieżyt nosa to ostry, alergiczny katar, który występuje głównie wiosną lub latem. Powodują go pyłki niektórych roślin oraz grzyby i ich zarodniki;
 • alergiczne zapalenie spojówek, przy którym występuje łzawienie oraz zaczerwienienie oczu;
 • astma oskrzelowa, której towarzyszy napadowa duszność i świszczący oddech;
 • alergiczne zmiany skórne, które u dorosłych zlokalizowane są najczęściej na twarzy (nos, usta i broda oraz na owłosionej skórze głowy. Objawy alergii u dzieci powyżej 2 roku życia obejmują zmiany alergiczne, które pojawiają się na zgięciowych powierzchniach stawów kolanowych, łokciowych i nadgarstków, a także na skórze karku i grzbietach rąk i stóp;
 • kontaktowe zapalenie skóry, które cechuje alergia kontaktowa wywołana przez alergen, mający bezpośredni kontakt ze skórą.

W jaki sposób działają leki na uczulenie?

Leki na alergię działają na wiele sposobów. Kromony, takie jak krople i aerozole, zawierają substancje czynne, które zapobiegają reakcjom alergicznym poprzez uniemożliwienie uwolnienia histaminy. Leki antyhistaminowe łagodzą objawy alergii, takie jak świąd, katar czy łzawienie oczu. Mogą być stosowane zarówno w przypadku alergii wziewnej, jak i kontaktowej. W przypadku astmy oskrzelowej, leki na alergię pomagają w hamowaniu skurczu oskrzeli i poprawiają wentylację, co przynosi ulgę pacjentom i ułatwia oddychanie. Preparaty przeciwhistaminowe z azelastyną, olopatadyną, ketotifenem i kromoglikanem mogą być stosowane do oczu, aby złagodzić objawy alergii oczu. Symptomy alergii utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego warto wziąć również L4 online.

Skutki uboczne leków na uczulenie

Przedawkowanie leków na alergię może prowadzić do zahamowania czynności nadnerczy, co może spowodować złe samopoczucie, m.in. zmęczenie, bóle stawów, osłabienie mięśni, a nawet depresję. Powszechne jest także wzmożone uczucie senności, apatia i rozdrażnienie. Ważne jest zatem, aby leki na alergię stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty, jeśli stosowane są leki na alergię bez recepty.

Zobacz też  Uczulenie na witaminę C – to mit czy prawda?

Jakie leki przeciwalergiczne stosować?

Na rynku można nabyć nowoczesne leki uczulenie, które nie wykazują wielu szkodliwych działań. Niektóre są dostępne bez recepty, inni potrzebują silniejszych środków leczniczych. W przypadku skórnych reakcji alergicznych skutecznymi lekami są maści z hydrokortyzonem oraz dimetyndenem. Na silniejsze reakcje alergiczne może być konieczne stosowanie leków przeciwhistaminowych takich jak cetyryzyna lub loratadyna. Leki antyalergiczne zawierają loratadynę oraz desloratadynę. Aby dobrać najlepszy zestaw substancji czynnych, skontaktuj się z lekarzem. W przypadku dolegliwości ze strony układu oddechowego i innych symptomów konieczne bywa również zwolnienie lekarskie online.

W jakiej formie przyjmować leki na uczulenie?

Leki na alergię są dostępne w różnych formach, w tym jako tabletki na uczulenie, syrop, krople do nosa, aerozole do nosa, maści czy krople do oczu. Najczęściej stosowanymi lekami są przeciwhistaminowe, które mogą być podawane doustnie lub miejscowo. W przypadku alergii skórnych stosuje się maści z kortykosteroidami. Krople do oczu są pomocne w przypadku alergicznego zapalenia spojówek oraz łzawienia i swędzenia oczu, a krople do nosa pomagają złagodzić kichanie, swędzenie, przekrwienie zatok i katar. Ostatecznie, wybór formy leku zależy od rodzaju i objawów alergii, a najlepiej skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o wyborze leku i formy podania.

Tabletki na alergię bez recepty? Postaw na skuteczne środki!

Reakcja układu odpornościowego na alergen bywa trudna do przewidzenia. Leki bez recepty nie zawsze zdają egzamin, dlatego warto wypróbować takie środki, jak:

Szeroki wybór leków na uczulenie pozwala skutecznie łagodzić objawy alergii. Ważne, aby sprawdzić możliwe skutki uboczne, a przed zastosowaniem skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Urszula Witkowska
Urszula Witkowska
Posiada bogate doświadczenie zawodowe oraz wiedzę zdobytą Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jej specjalizacją jest optymalizacja żywienia w różnych dziedzinach. Dzięki praktycznym poradom i rzetelnym informacjom, czytelnicy bloga mogą poprawić swoje zdrowie i sylwetkę, korzystając z wiedzy eksperta w dziedzinie żywienia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.