Alergia na białko mleka krowiego – objawy, leczenie

Alergia na białko mleka krowiego najczęściej dotyczy niemowląt i małych dzieci. W wyniku nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego pojawiają się niecharakterystyczne objawy ze strony układu oddechowego, pokarmowego, a także problemy skórne.

alergia na białko mleka krowiego
  • Alergia na białko mleka krowiego dotyczy niemowląt i dzieci.
  • Większość dzieci wyrasta z alergii na białko mleka.
  • Leczenie polega na wprowadzeniu odpowiedniej diety.
  • W diagnostyce wykorzystuje się próby prowokacyjne.
  • Dorośli częściej zmagają się z nietolerancją laktozy.
  • Alergia może prowadzić do rozwoju AZS, astmy.
  • Objawy nie są charakterystyczne i mogą być bardzo zróżnicowane.
  • Podejrzenie alergii wymaga konsultacji z lekarzem!

Alergia na białko mleka krowiego – czym jest?

Alergia na białko mleka krowiego to niewłaściwa reakcja układu immunologicznego na obecność białek mleka krowiego – głównie kazeiny, która stanowi aż 80% wszystkich białek mleka. Objawy uczulenia mogą pojawić się natychmiast po spożyciu pokarmu lub dopiero po kilku godzinach. Jest to najczęstsza alergia pokarmowa rozwijająca się u niemowląt i dzieci do 3. roku życia. Prawdopodobieństwo wystąpienia alergii jest większe u dziecka, którego rodzice również byli uczuleni na białko mleka krowiego. Mechanizm wyzwalający reakcję alergiczną może być różny:

  • reakcja IgE zależna – objawy występują natychmiast po spożyciu produktu. Przeciwciała IgE łączą się z białkiem mleka krowiego, co skutkuje wydzielaniem histaminy odpowiedzialnej za rozwój stanu zapalnego oraz reakcji alergicznej;
  • reakcja IgE niezależna – czas wystąpienia objawów jest wydłużony, mogą pojawić się dopiero po kilku dniach (do 72 godzin). Za reakcję alergiczną w tym przypadku jest odpowiedzialny bezpośrednio układ odpornościowy. 

Obraz kliniczny tej alergii pokarmowej jest różny. Mogą pojawić się problemy skórne, a także objawy ze strony przewodu pokarmowego oraz oddechowego. 

Objawy alergii na mleko krowie

U około 30-50% dzieci rozwija się atopowe zapalenie skóry, pojawiają się objawy skórne jak pokrzywka, wysypka, rumień, uporczywy świąd skóry. W okresie dojrzewania osoby uczulone na mleko mogą mieć problemy z leczeniem trądziku. Alergia zaostrza symptomy tej choroby. W przypadku alergii na białka mleka krowiego często występują objawy ze strony układu pokarmowego:

  • kolkowe bóle brzucha;
  • nudności;
  • wymioty;
  • zaparcia;
  • biegunki.
Zobacz też  Uczulenie na proszek do prania – objawy, leczenie alergii

Po spożyciu mleka i produktów mlecznych niektóre uczulone osoby mogą skarżyć się na problemy ze strony układu oddechowego. Pojawia się kaszel, wodnisty katar, uczucie duszności i ucisku w klatce piersiowej. Alergika męczy chrypka. U niemowląt obserwuje się tzw. sapkę – to trudności z oddychaniem przez nos, który jest zatkany. U osób z alergią na białko mleka krowiego może dojść do rozwoju astmy.

Jeśli podejrzewasz, że ty lub twoje dziecko możecie być uczuleni na mleko, konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Możesz skorzystać z telekonsultacji, podczas której specjalista zbierze wywiad i zadecyduje o dalszym postępowaniu. W trakcie rozmowy może również wystawić skierowanie na badania, wypisać L4 online i wystawić receptę (e-recepta). Nie ignoruj objawów choroby, ponieważ nieleczona alergia prowadzi do poważniejszych komplikacji. 

Objawy alergii na białka mleka a diagnostyka

Jak zdiagnozować alergię na białka mleka krowiego? Najważniejszy jest wywiad lekarski – już na podstawie opisu dolegliwości, objawów, okoliczności ich pojawiania się można podejrzewać alergię pokarmową. W dalszej kolejności zlecane są punktowe testy skórne, a także oznaczenie poziomu przeciwciał IgE. Niekiedy zaleca się wykonanie prób prowokacji. Zazwyczaj lekarz sugeruje okresowe odstawienie produktów potencjalnie uczulających, a następnie, po okresie stosowania diety eliminacyjnej, ponowne podanie alergizującego pokarmu. W niektórych przypadkach próby prowokacyjne muszą być przeprowadzane w specjalistycznych ośrodkach pod okiem lekarza (zwaszcza jeśli chodzi o dzieci). 

Alergia na białko mleka krowiego – leczenie, dieta

Potwierdzenie alergii wymaga zastosowania diety eliminacyjnej, czyli wykluczenia z jadłospisu mleka i jego przetworów (ser, jogurty, śmietana, kefir, masło itd.). W przypadku niemowląt, które nie są karmione piersią, podaje się preparaty mlekozastępcze o wysokim stopniu hydrolizy. Dorośli mogą zastąpić mleko krowie, roślinnym (m.in. ryżowym, owsianym). Ponieważ przygotowywanie posiłków w diecie bezmlecznej nie jest proste, warto skorzystać z pomocy dietetyka. Trzeba pamiętać, że podstawą leczenia tej alergii jest właśnie dieta.

Zobacz też  Uczulenie na tatuaż. Jak objawia się alergia na tatuaż, co uczula?

Co jeszcze możesz zrobić?

Warto skonsultować się z alergologiem i wykonać kompleksowe badania, ponieważ osoby uczulone na białka mleka mogą zmagać się również z alergią krzyżową. Białka mleka wykazują podobieństwa do białek soi, jajek, orzeszków ziemnych, dlatego alergicy powinni unikać również tych produktów. W leczeniu dietetycznym warto kierować się tabelą alergenów krzyżowych. 

W przypadku cięższych alergii stosuje się również farmakoterapię – podawane są kortykosteroidy oraz leki przeciwhistaminowe:

W terapii stosowane są leki doustne, krople do nosa i oczu. 

Alergia na białko mleka krowiego u niemowląt

Alergia na białko mleka krowiego należy do najczęstszych alergii pokarmowych u niemowląt i małych dzieci. Rozpoznanie alergii polega na przeprowadzeniu próby prowokacyjnej po okresie eliminacji potencjalnego alergenu. U wielu dzieci objawy alergii ustępują w okolicach 1. roku życia, jednak u niektórych objawy utrzymują się – dzieci te wymagają opieki alergologa. Alergia na białko mleka krowiego to tzw. skaza białkowa. Właściwym postępowaniem jest wprowadzenie diety eliminacyjnej. Zdecydowana większość dzieci z alergią na białko mleka krowiego rozwija tolerancję przed ukończeniem 5. roku życia (około 80%). Co istotne, rozszerzanie diety alergików powinno przebiegać w taki sam sposób, jak w przypadku dzieci zdrowych (z wyłączeniem produktów zawierających białko mleka krowiego). 

Trzeba pamiętać, aby dieta eliminacyjna została tak ułożona, by nie zakłócała prawidłowego rozwoju dziecka. Warto skonsultować sposób żywienia z lekarzem, dietetykiem. 

Skaza białkowa a nietolerancja laktozy

Skaza białkowa i nietolerancja laktozy to dwa różne zaburzenia dotyczące trawienia i metabolizowania mleka. Nietolerancja laktozy spowodowana jest brakiem lub niedoborem laktazy, enzymu umożliwiającego trawienie laktozy. Zaburzenie to dotyczy najczęściej osób dorosłych, a objawia się bólem brzucha, wzdęciami, biegunkami. Skaza białkowa występuje najczęściej wśród niemowląt i dzieci do 3. roku życia i związana jest z niedojrzałością układu pokarmowego – organizm nie jest w stanie strawić białek mleka krowiego. W obu przypadkach należy wyeliminować mleko z diety. 

Zobacz też  Uczulenie na pot – co to za przypadłość?

W przypadku nietolerancji laktozy konieczne jest zastosowanie diety bezlaktozowej, niekiedy lekarz może zalecić przyjmowanie laktazy w tabletkach. Jeśli podejrzewasz u siebie nietolerancję, skontaktuj się z lekarzem, który zleci badania, wystawi receptę, a jeśli to konieczne, również zwolnienie lekarskie online.

Alergia na białko mleka krowiego wymaga zdiagnozowania i zastosowania odpowiedniego sposobu żywienia. Trzeba pamiętać, że ta przypadłość dotyczy raczej dzieci, podczas gdy dorośli częściej zmagają się z nietolerancją laktozy. W każdym z tych przypadków kluczowa jest rezygnacja ze spożywania mleka oraz produktów mlecznych.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Urszula Witkowska
Urszula Witkowska
Posiada bogate doświadczenie zawodowe oraz wiedzę zdobytą Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jej specjalizacją jest optymalizacja żywienia w różnych dziedzinach. Dzięki praktycznym poradom i rzetelnym informacjom, czytelnicy bloga mogą poprawić swoje zdrowie i sylwetkę, korzystając z wiedzy eksperta w dziedzinie żywienia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.