18 maja 2023
uczulenie na nikotynę

Uczulenie na nikotynę – co warto wiedzieć? Czy jest niebezpieczne?

Uczulenie na nikotynę to temat, który może wydawać się nieco tajemniczy. Nie jest to bowiem powszechna przypadłość, jednak czasami się zdarza! W artykule wyjaśniamy, z czym wiąże się dolegliwość nazywana […]
16 maja 2023
uczulenie na zimno

Uczulenie na zimno – pokrzywka a niska temperatura

Uczulenie na zimno nie jest terminem z podręczników medycyny, ale to określenie często używane przez pacjentów. Mimo tego, jaką ma charakterystykę, nie należy go traktować jak alergii. Poznaj przyczyny i […]
15 maja 2023
uczulenie na sierść psa

Uczulenie na sierść psa. Przyczyny, objawy, leczenie alergii

Uczulenie na sierść psa to nie tylko problem zdrowotny. Wielu miłośników tych zwierzaków, bywa wręcz zdruzgotanych diagnozą. Zastanawiasz się, jak rozpoznać symptomy, skąd się biorą i jak sobie z nimi […]
10 maja 2023
uczulenie u dziecka

Uczulenie u dziecka – rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Uczulenie u dziecka niejednemu rodzicowi przysporzyło bezsennej nocy. Warto wiedzieć, jak reagować na alergię oraz w jaki sposób przeprowadza się skuteczne leczenie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o […]
9 maja 2023
uczulenie na witaminę c

Uczulenie na witaminę C – to mit czy prawda?

Uczulenie na witaminę C nie jest powszechnym stanem, ale może występować. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej o tej nietypowej reakcji organizmu. Jakie są  jej przyczyny, objawy, a także […]
21 kwietnia 2023
alergia icd 10

Alergia – ICD-10. Czym jest klasyfikacja chorób? Jak oznacza się rozpoznanie?

Czy to alergia? ICD-10 jest międzynarodowym systemem klasyfikacji chorób. Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowsza wersja ICD-11. Jak oznaczone zostały choroby alergiczne? Czym jest alergia nieokreślona? Przeczytaj!
18 kwietnia 2023
Uczulenie na osy

Uczulenie na osy – przyczyny, objawy, leczenie

Uczulenie na osy jest alergią na jad owada. To nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego objawiająca się obrzękiem, zaczerwienieniem w miejscu użądlenia. U niektórych osób mogą wystąpić dodatkowe objawy. W skrajnych przypadkach […]
18 kwietnia 2023
alergia na roztocza

Alergia na roztocza kurzu domowego. Jak leczyć alergię na kurz?

Alergia na roztocza kurzu domowego to jedna z częstszych przyczyn chorób alergicznych. Objawy towarzyszą alergikom przez cały rok i obejmują katar, kaszel, zaczerwienienie i łzawienie oczu. W leczeniu stosuje się leki antyhistaminowe, niekiedy odczulanie.
17 kwietnia 2023
Uczulenie na miód

Uczulenie na miód – skąd się bierze? Leczenie

Uczulenie na miód to reakcja organizmu na alergeny miodowe jak pyłki traw, kwiatów i drzew. Efektem są objawy ze strony układu pokarmowego, oddechowego, a także problemy skórne. Osoby uczulone powinny unikać spożywania miodu.
12 kwietnia 2023
uczulenie na metale

Uczulenie na metale – co warto wiedzieć?

Uczulenie na metale to alergia kontaktowa objawiająca się zmianami skórnymi jak podrażnienie, zaczerwienienie, świąd. Podstawą terapii jest unikanie czynnika drażniącego. Stosuje się również maści sterydowe i leki przeciwhistaminowe. Zapamiętaj! Uczulenie […]
29 marca 2023
uczulenie na wodę

Uczulenie na wodę morską, z kranu… Pokrzywka wodna – rzadka alergia

Uczulenie na wodę, czyli pokrzywkę wodną (łac. Aquagenic urticaria) ma zaledwie kilkadziesiąt osób na całym świecie. Znacznie częściej występują objawy podrażnienia substancjami obecnymi w wodzie, często mylnie utożsamiane z reakcjami alergicznymi. Sprawdź, co mówią lekarze!
22 marca 2023
uczulenie na powiekach i pod oczami

Uczulenie na powiekach i pod oczami

Zmiany skórne na twarzy, wokół narządów wzroku, mogą być objawem uczulenia. Na powiekach i pod oczami pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, zaczyna dokuczać świąd i wodnista wydzielina. Sprawdź, jak przebiegają różne […]
22 marca 2023
uczulenie na alkohol

Uczulenie na alkohol – objawy i leczenie. Jakie są przyczyny alergii na alkohol?

Czy wiesz, że uczulenie na alkohol jest realną dolegliwością? Objawy alergii są bardzo zróżnicowane i mogą zakłócać codzienne funkcjonowanie – przyjrzyjmy się bliżej symptomom oraz sposobom jej leczenia.
22 marca 2023
uczulenie na nabiał

Uczulenie na nabiał – objawy, leczenie, dieta przy alergii na nabiał

Twoim problemem jest uczulenie na nabiał? Poznaj charakterystyczne objawy tej przypadłości, także skuteczne sposoby leczenia alergii. W łagodzeniu objawów alergii na białka mleka krowiego niezwykle istotna jest dieta.
21 marca 2023
uczulenie na słońce

Uczulenie na słońce – alergia na promieniowanie UV, fotodermatoza

Uczulenie na słońce to pojemny termin. Obejmuje zarówno reakcje organizmu o podłożu immunologicznym, jak i zmiany skórne wywołane nadmierną ekspozycją na słońce. Przekonaj się, że wizyta u lekarza to często najlepsze rozwiązanie!
21 marca 2023
histamina alergia

Histamina – alergia oraz nietolerancja. Czym jest uczulenie na histaminę?

Czym jest histamina? Alergia i nietolerancja histaminy to zaburzenia związane z reakcją organizmu na histaminę. Jeśli organizm produkuje jej za dużo lub nie przetwarza właściwie tej substancji, pojawiają się objawy podobne do tych znanych alergikom. Jak leczyć przypadłości?
21 marca 2023
alergia na pyłki

Alergia na pyłki – jak objawia się uczulenie na pyłki roślin?

Alergia na pyłki jest alergią sezonową – jej objawy pojawiają się w okresie pylenia traw i drzew. Do głównych oznak alergii na pyłki roślin należy katar sienny. Inne symptomy uczulenia to łzawiące oczy, chrypka, kaszel. Jak leczyć reakcje alergiczne na pyłki traw? Sprawdzamy.
21 marca 2023
alergia kontaktowa

Alergia kontaktowa. Objawy i leczenie, profilaktyka uczulenia

Alergia kontaktowa to jeden z czterech podstawowych rodzajów uczuleń. Od pozostałych (wziewnej, pokarmowej, iniekcyjnej) różni się m.in. sposobem oddziaływania alergenów i przebiegiem reakcji alergicznej. Sprawdź, czym się objawia, co ją wywołuje i jak zareagować!
21 marca 2023
uczulenie na hybryde

Uczulenie na hybrydę – co wywołuje alergię na hybrydy, jak ją wyleczyć?

Uczulenie na hybrydę to coraz częściej spotykana przypadłość. Dlaczego tak popularna metoda zdobienia paznokci może wywoływać reakcje alergiczne? W artykule wyjaśniamy, jak przeciwdziałać alergii na lakier hybrydowy oraz jakie są jej objawy.
21 marca 2023
uczulenie na kota

Uczulenie na kota. Jakie są objawy i leczenie alergii na kota?

Uczulenie na kota to tragedia dla amatorów tych zwierząt. Sprawdź, jakie są najczęstsze objawy alergii na mruczka, a także czy można sobie z nią poradzić. Mówimy również, czy trzeba rezygnować z kociego towarzystwa!
21 marca 2023
uczulenie na chlor

Uczulenie na chlor, wodę z basenu. Objawy i leczenie „alergii”

Uczulenie na chlor polega na podrażnieniu skóry substancją chemiczną. Choć daje podobne symptomy, nie ma nic wspólnego z reakcją alergiczną. Za to może zwiększać podatność na inne, „prawdziwe” alergeny. Sprawdź, co zalecają lekarze!
21 marca 2023
uczulenie na truskawki

Uczulenie na truskawki. Jak rozpoznać alergię na truskawki i ją leczyć?

Masz uczulenie na truskawki? Jeśli tak, z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest szybkie rozpoznanie objawów. Dowiedz się, jakie są typowe symptomy alergii, a także, w jaki sposób ją zwalczać.
21 marca 2023
uczulenie na komary

Uczulenie na komary – objawy i leczenie. Czy alergia na komary wymaga leczenia?

Uczulenie na komary to powszechna dolegliwość, na którą cierpi wiele osób. Jeśli jest to również twój problem, przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się, jakie są przyczyny i objawy alergii na ukąszenia komara oraz jak zminimalizować jej skutki.
20 marca 2023
uczulenie na pot

Uczulenie na pot – co to za przypadłość?

Uczulenie na pot oznacza nadmierną wrażliwość skóry na białko ludzkie występujące w pocie. Przypadłość ta dotyczy najczęściej młodych mężczyzn. Objawem są wykwity skórne o charakterze bąbli. Przeczytaj, jak sobie radzić […]
20 marca 2023
uczulenie na farbę do włosów

Uczulenie na farbę do włosów. Jak zapobiegać i leczyć?

Uczulenie na farbę do włosów nie zdarza się często, ale może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości. Zanim zaczniesz farbować włosy, przeczytaj ulotkę i wykonaj próbę uczuleniową. Dowiedz się, jak postępować w razie wystąpienia niepokojących objawów!
20 marca 2023
alergia krzyżowa

Alergia krzyżowa – czym jest reakcja krzyżowa i tabela alergenów krzyżowych?

Alergia krzyżowa objawia się już po kilkunastu minutach od spożycia produktu, który wchodzi w reakcję krzyżową z innym alergenem. Objawy to dolegliwości ze strony układu oddechowego, pokarmowego, a także problemy skórne. Komu zagraża taka alergia?
19 marca 2023
alergia na kurz

Alergia na kurz i roztocza – jak sobie z nią poradzić? Przyczyny, objawy, leczenie

Alergia na kurz i roztocze to jedna z najczęściej występujących alergii. Dowiedz się, jakie są jej przyczyny, objawy oraz jak skutecznie ją leczyć. Przeczytaj, jakie środki profilaktyczne wdrożyć w swoim domu, by uniknąć nawrotu tej uciążliwej dolegliwości.
19 marca 2023
alergia pokarmowa wysypka na brzuchu

Alergia pokarmowa. Wysypka na brzuchu, inne objawy i leczenie

Alergia pokarmowa? Wysypka na brzuchu to jeden z możliwych objawów. Czasami uczulenie daje odmienne symptomy. I vice versa – zmiany skórne mogą świadczyć i innym problemie zdrowotnym. Sprawdź, co najczęściej zalecają lekarze!
19 marca 2023
uczulenie na proszek

Uczulenie na proszek do prania – objawy, leczenie alergii

Uczulenie na proszek najczęściej występuje u dzieci i objawia się problemami skórnymi – wysypką, świądem, zaczerwienieniem. Jest to tzw. alergia kontaktowa, ujawniająca się po kontakcie skóry z substancją uczulającą. Przeczytaj, jak radzić sobie z problemem!
19 marca 2023
uczulenie na dłoniach

Uczulenie na dłoniach – przyczyny wysypki, objawy alergii

Uczulenia na dłoniach pojawiają się w wielu różnych sytuacjach. Symptomy reakcji alergicznych łatwo pomylić z objawami innych schorzeń skóry (i nie tylko). Sprawdź, na co zwracać uwagę i co lekarze zalecają pacjentom z takimi dolegliwościami!