Alergia na kurz i roztocza – jak sobie z nią poradzić? Przyczyny, objawy, leczenie

Alergia na kurz i roztocze to jedna z najczęściej występujących alergii. Dowiedz się, jakie są jej przyczyny, objawy oraz jak skutecznie ją leczyć. Przeczytaj, jakie środki profilaktyczne wdrożyć w swoim domu, by uniknąć nawrotu tej uciążliwej dolegliwości.

alergia na kurz

Alergia na kurz jest reakcją układu odpornościowego na obecność roztoczy kurzu domowego lub pyłków znajdujących się w otoczeniu chorego. Trudno jest się go pozbyć, co sprawia, że osoby z uczuleniem na kurz mają ciągły kontakt z alergenem! W przypadku zaistnienia objawów alergicznych należy skonsultować się z lekarzem i rozpocząć odpowiednie leczenie. Istnieją różne sposoby radzenia sobie z alergią na kurz, w tym zmiana diety, stosowanie leków przeciwhistaminowych i immunoterapia alergenowa.

Czym są roztocza kurzu domowego?

Alergia na kurz jest wywoływana przez roztocza kurzu domowego. Są to maleńkie pasożyty występujące w domach, które składają jaja w materacach, pościeli, kocach, kołdrach zasłonach czy pluszowych zabawkach. Lubią miejsca ciepłe o dosyć dużej wilgotności. Te mikroskopijnej wielkości pajęczaki są uważane za jeden z głównych alergenów powodujących uczulenie na kurz oraz astmę. Wyróżniamy dwa rodzaje roztoczy wywołujących uczulenie – Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae. Żywią się głównie martwymi komórkami zwierzęcego i ludzkiego naskórka, drobnymi resztkami żywności, sierści i pyłem. Najczęściej roztocza kurzu domowego żyją w sypialniach i salonach, ponieważ tam jest najwięcej kurzu. Alergicy mają do dyspozycji odpowiednie leki, które są dostępne dzięki usłudze e-recepta.

Alergia na kurz i roztocza – jakie są przyczyny uczulenia?

Jak wspominaliśmy, przyczyną uczulenia na kurz są roztocza – mikroskopijne, powszechnie występujące pasożyty, a dokładnie białka znajduje się w ich odchodach. Roztocza są bardzo odporne i szybko się rozmnażają, a ich obecność zwiększa się jesienią i zimą. Alergeny te są bardzo małe i mogą unosić się w powietrzu lub przenosić z miejsca na miejsce. Warto wiedzieć, że mogą być również wdychane, co może wywoływać objawy alergii wziewnej. U osób uczulonych na alergeny zawarte w kurzu, organizm zwiększa poziom specyficznych przeciwciał klasy IgE, które są odpowiedzialne za wywołanie niepożądanych objawów uczulenia. Niekiedy konieczne jest skorzystanie z L4 online.

Zobacz też  Uczulenie na komary – objawy i leczenie. Czy alergia na komary wymaga leczenia?

Jakie są objawy alergii na kurz?

Alergia na roztocza kurzu domowego jest jedną z najczęstszych przypadłości występujących u ludzi. Objawy tej choroby bywają dość typowe, jednak u każdego pacjenta mogą się nieco różnić. M.in. pojawiać się w różnym czasie i nasilać w ciągu dnia. Zazwyczaj objawy uczulenia na kurz są podobne do innych alergii – występują:

  • katar sienny;
  • uczucie zatkanego nosa;
  • swędzenie i łzawienie oczu;
  • drapanie w gardle i kaszel;
  • duszności;
  • widoczne gołym okiem zmiany skórne;

U dzieci objawy mogą być bardziej nasilone, a także może pojawić się gorączka.

Kiedy objawy alergii na kurz się nasilają?

Objawy alergii na kurz są zazwyczaj najbardziej widoczne u osób, które są szczególnie wrażliwe na alergeny. Na przykład, osoby cierpiące na astmę często mają silniejsze symptomy uczulenia. Ponadto, alergeny znajdujące się w kurzu mogą powodować zaostrzenie objawów tej choroby. Alergia na kurz może także powodować poważniejsze przypadłości, takie jak zapalenie spojówek, czy choroby dróg oddechowych (np. zapalenie płuc i zapalenie oskrzeli). Dlatego lepiej jej nie bagatelizować i zrobić wszystko, by ograniczyć ekspozycję na alergen.

Leczenie alergii na kurz. Czy wystarczy pozbyć się roztoczy?

Leczenie alergii na kurz powinno skupiać się przede wszystkim na łagodzeniu objawów. W tym celu zaleca się stosowanie środków przeciwalergicznych, leków przeciwzapalne, które pomogą zmniejszyć obrzęk, a także leków przeciwhistaminowych, zmniejszających swędzenie i kichanie. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie preparaty i stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza. Niekiedy konieczne bywa zwolnienie lekarskie online, które pozwala zająć się swoim zdrowiem.

Inne sposoby leczenia uczulenia na alergeny roztoczy

Jednym ze sposobów leczenia alergii jest zmniejszenie poziomu roztoczy w domu. W tym celu należy regularnie korzystać z odkurzacza, a także często wietrzyć pomieszczenia. Można też zastosować oczyszczacze powietrza, które można kupić w sklepach ze sprzętem gospodarstwa domowego. Ważne jest także, aby unikać długotrwałego przebywania w zamkniętych pomieszczeniach, w których panuje duży poziom kurzu. Kolejnym sposobem leczenia alergii na kurz jest odczulanie. Polega ono na podawaniu alergenu, czyli substancji wywołującej alergię, w postaci regularnych dawek, aby organizm stopniowo przyzwyczaił się do jego obecności. Odczulanie jest skuteczne, ale działa długoterminowo i trzeba przez dłuższy czas regularnie poddawać się tej terapii. 

Zobacz też  Wapno na uczulenie. Czy wapń rzeczywiście łagodzi objawy alergii?

Leki, które zwalczają alergię

Doraźnym sposobem radzenia sobie z objawami alergii są leki. Skuteczne mogą okazać się takie preparaty jak:

Zapobieganie rozwojowi uczulenia na roztocza kurzu domowego

Uczulenie na roztocza kurzu domowego może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego ważne jest, aby zapobiegać jego rozwojowi. Najlepszym sposobem jest utrzymanie czystości w domu. Regularne czyszczenie wilgotną szmatką, odkurzanie, pranie pościeli, dywanów i wykładzin, materaców oraz zasłon pozwala usunąć cząsteczki kurzu. Aby zabić, pasożyty ważne jest pranie w wysokiej temperaturze zwłaszcza kołder i poduszek. Należy także zadbać o uszczelnienie ścian, szczelin i otworów, aby uniemożliwić roztoczom kurzu przedostawanie się do wnętrza domu.

Zmniejszenie ilości rzeczy

Kolejnym ważnym krokiem w zapobieganiu rozwojowi uczulenia na kurz jest zmniejszenie ilości mebli i dekoracji w domu. Im mniej mebli i dekoracji, tym mniej miejsca dla kurzu. Należy także zwrócić uwagę na wybór materiałów do wykończenia mieszkania, ponieważ niektóre materiały są bardziej podatne na gromadzenie się kurzu. Na przykład meble tapicerowane są bardziej podatne na kurz niż meble wykonane z drewna.

Alergię na kurz wywołują odchody roztoczy. Aby zmniejszyć stężenie alergenów, należy dokładnie sprzątać, a także korzystać z pomocy lekarza.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Urszula Witkowska
Urszula Witkowska
Posiada bogate doświadczenie zawodowe oraz wiedzę zdobytą Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jej specjalizacją jest optymalizacja żywienia w różnych dziedzinach. Dzięki praktycznym poradom i rzetelnym informacjom, czytelnicy bloga mogą poprawić swoje zdrowie i sylwetkę, korzystając z wiedzy eksperta w dziedzinie żywienia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.