Napięciowy ból głowy. Co oznacza? Jak go leczyć?

Ból głowy to jeden z najpowszechniejszych objawów chorobowych. Może występować zarówno samoistnie, jak i w postaci zwykłego objawu większej jednostki chorobowej np. grypy. Istnieje również w wielu formach, dotykając różnych […]

napięciowy ból głowy

Ból głowy to jeden z najpowszechniejszych objawów chorobowych. Może występować zarówno samoistnie, jak i w postaci zwykłego objawu większej jednostki chorobowej np. grypy. Istnieje również w wielu formach, dotykając różnych części głowy. Wspominając napięciowy ból głowy, mamy na myśli taki, który występuje głównie w okolicy czołowej oraz z potylicznej. Charakteryzuje się one specyficznymi przyczynami.

Czym wyróżnia się napięciowy ból głowy na tle pozostałych dolegliwości tego typu? Jak rozpoznać jego przyczynę? Czy da się z niego wyleczyć? Na te oraz inne pytania odnajdziecie Państwo odpowiedzi w dalszej części artykułu!

Rodzaje bólów głowy. Napięciowy ból głowy – charakterystyka i objawy.

Bóle głowy występują w postaci samoistnej lub wtórnej. Wyróżnia się takie pochodzenia naczyniowego, spowodowane urazami, o podłożu psychogennym i inne. Najbardziej rozpoznawalną dolegliwością tego typu jest migrena, według statystyk dotykająca ponad 8 milionów Polaków. Stanowi ona samoistny ból głowy, co oznacza, że występuje jako osobna jednostka chorobowa, a nie jako objaw innej dolegliwości.

Napięciowy ból głowy jest natomiast, obok migreny drugim najczęściej występującym bólem głowy, którego postać również określana jest jako samoistna. Co należy o nim wiedzieć? Czym objawia się ta dolegliwość?

Ból ten występuje obustronnie, w przeciwieństwie do migreny. Nie posiada jednak jednej lokalizacji – zwykle umiejscawia się w okolicy skroni. Równocześnie może jednak objąć płat czołowy, a nawet całą głowę. Występujący ból ma charakter uciskowy, a jego ataki trwają od 30 minut do nawet 7 dni! Typowym objawem współwystępującym może być nadwrażliwość oczu na światło, czyli światłowstręt.

Przypadłość ta dotyczy w szczególności kobiet w wieku między 25 a 35 rokiem życia, lecz jej obraz kliniczny nie jawi się w określonej formie. Każdy indywidualny przypadek tego bólu głowy odznaczać się może innym pochodzeniem, intensywnością objawów czy czasem ich trwania.

Przyczyny bólu napięciowego – skąd pochodzi, a co oznacza? Na co może wskazywać?

Pochodzenie bólu w tym przypadku nie jest jasno określone, a często określa się je jako złożoność kilku czynników: fizjologicznych, biologicznych oraz psychicznych. Przyczyny fizjologiczne związane są z codziennymi nawykami (w tym z aktywnością fizyczną, ilością snu itp.), biologiczne np. z genetyką, zaś psychiczne ze złymi bodźcami oddziałującymi na samą istotę człowieka. Do tych ostatnich zaliczymy stres czy lęk.

Zobacz też  Chwilowe zaburzenia widzenia i ból głowy – co to oznacza?

U niektórych pacjentów stwierdza się występowanie napięciowego bólu głowy spowodowanego spięciem mięśni tej części ciała, u innych natomiast – zmiany w stawie skroniowo-żuchwowym. Ból ten może być odpowiedzią na nerwowe sytuacje, a także występować przy depresji (wówczas często stanowi objaw maskujący samą chorobę). Z bólami głowy często zmagają się osoby odczuwające chroniczny stres, cierpiące na zaburzenia lękowe czy bezsenność.

Ból napięciowy może być także następstwem nadmiaru kofeiny w organizmie czy odwodnieniem. Na jego rozwój wpływa także działanie niebieskiego światła, emitowanego przez ekrany komputerów czy smartfonów.

Kto posiada predyspozycje do bólu napięciowego Czy jest on dziedziczny?

Na ból napięciowy narażone są głównie kobiety w wieku od 25 do 35 lat. Ogólnie szacuje się, że zarówno napięciowy ból głowy, jak i migrena występują u kobiet dwukrotnie częściej niż u mężczyzn.

Co jest tego przyczyną? Można o to obwiniać przede wszystkim zmiany hormonalne w organizmie kobiet. Ponadto, ból napięciowy potęgowany jest stresującymi sytuacjami, które w wyznaczonym przedziale wiekowym mogą występować u kobiet szczególnie często, np. z powodu zdobycia nowej pracy, zajścia w ciążę, rozpoczynania związków partnerskich, próby podążania za oczekiwaniami społecznymi itp.

Na ból napięciowy częściej cierpią też osoby z natury nerwowe i ze skłonnościami do wybuchów emocjonalnych czy także wrażliwsze na bodźce zewnętrzne (np. hałas, zapachy). Przeciążenie zmysłów bodźcami może być towarzyszyć atakom bólu napięciowego. Dolegliwość może też współwystępować z zaburzeniami psychicznymi, lecz jest to zapewne wspólnie związane z samą wrażliwością emocjonalną jednostki.

Niektóre z wymienionych cech mogą być dziedziczne, dlatego też skłonności do nabycia bólu napięciowego można otrzymać drogą krwi po dziadkach czy rodzicach.

Jak rozpoznać napięciowy ból głowy? Jak wygląda leczenie tej dolegliwości?

Jak zostało już wspomniane, ból napięciowy może trwać nawet kilka dni – jest to tzw. ból epizodyczny. Występuje także forma bólu przewlekłego, kiedy dolegliwość utrzymuje się stale przez miesiące, a nawet i lata. Jako że jest to ból samoistny, nie występuje jako objaw innej choroby, np. grypy. Zamiast tego stanowi osobną jednostkę chorobową i ma charakter powracający.

W celu wykrycia przeprowadza się badanie neurologiczne, podczas którego wyklucza się inne przyczyny bólu (w tym np. choroby oczu, uszu, zapalenie zatok) czy choroby bądź stany mogące być przyczyną bólu napięciowego (np. pierwszy trymestr ciąży, padaczka).

Zobacz też  Ból głowy i szum w uszach – czego to objawy?

Leczenie tej przypadłości nie należy do łatwych zadań, w dodatku nieczęsto przynosi znaczne efekty. W kategorii farmakologii stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Profilaktyczne leczenie może być kontynuowane przez okres od 3 do nawet 6 miesięcy, podczas których pacjent powinien znajdować się pod opieką lekarza.

Czy leki są konieczne? Domowe sposoby zwalczania bólu napięciowego.

Leczenie farmakologiczne nie jest musem. W zwalczaniu czy łagodzeniu bólu napięciowego stosuje się także metody niezwiązane z lekami, np. techniki relaksacyjne czy ćwiczenia fizyczne. Eliminowanie napięciowego bólu głowy powinno się rozpocząć przede wszystkim od usunięcia bodźców powodujących dolegliwość. To znaczy, jeżeli czynnikiem wywołującym ataki bólu jest stres, należ postarać się o unikanie nerwowych sytuacji lub też nauczyć się sobie w nich radzić. W tym celu można sięgnąć po pomoc psychologiczną i terapeutyczną.

Pomóc mogą zmiany w nawykach, także w żywieniu. Odsunąć należy kawę czy napoje energetyczne i dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Powinno się także zażywać właściwe witaminy, najlepiej zawarte w pokarmach. Pacjent może łagodzić ból napięciowy poprzez techniki relaksacyjne uzupełnione o pachnące naturalne olejki czy masaże, aby odprężyć mięśnie.

Kluczową rolę odgrywa wypoczynek! Organizm regeneruje się podczas snu. Zarówno jego nadmiar, jak i niedobór mogą powodować bóle głowy różnego rodzaju, w tym bóle napięciowe. Poza tym, niewyspanie może być przyczyną nerwowości, a to napędza cały mechanizm powstawania napięciowego bólu głowy.

Czy z powodu bólu napięciowego należy się zwolnienie lekarskie? Ile będzie ono trwać?

Tak jak w przypadku każdej dolegliwości zdrowotnej, utrudniającej bądź uniemożliwiającej wykonywanie codziennych czynności, tak i ból głowy może stać się nie do zniesienia. Jeżeli pracownik cierpi na ból napięciowy utrzymujący się przez dłuższy okres w postaci intensywnych objawów, jak najbardziej może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego.

O długości przerwy od pracy spowodowanej niedyspozycją decyduje lekarz wystawiające zaświadczenie. Każdy przypadek odznaczać się będzie innym czasem trwania objawów, w związku z czym nie można mówić o z góry ustalonym terminie. Lekarz ocenia, po jakim czasie pracownik będzie z powrotem zdolny do wykonywania obowiązków zawodowych, na podstawie wywiadu medycznego i badania.

Długość zwolnienia lekarskiego w takiej sytuacji powinna być wystarczająca, by pracownik miał szansę wydobrzeć. Nakazywanie pracy osobie, która ze względu na stan zdrowia spowodować może błąd czy wypadek, nie jest właściwe. W związku z tym, jeżeli pacjent odczuwa silny i nieznośny ból napięciowy, ma prawo poprosić o zwolnienie lekarskie, które zostanie mu udzielone.

Wizyta lekarska bez wychodzenia z domu? To możliwe! Skorzystaj z e-konsultacji z wybranym lekarzem jeszcze dziś!

Poprawna diagnostyka napięciowego bólu głowy wymaga badania neurologicznego. Niemniej jednak, pacjenci odczuwający ból napięciowy mogą skorzystać z e-wizyt lekarskich online. Jest to świetne rozwiązanie, gdy np. dopiero czekają na właściwe badanie, a potrzebują zwolnienia lekarskiego do pracy, ponieważ ból nie pozwala im normalnie funkcjonować. Pacjent może również posiadać już odpowiednią diagnozę, w związku z czym kontaktuje się z lekarzem przez internet tylko w celu wywiadu kontrolnego czy też uzyskania recepty na leki przeciwbólowe.

Zobacz też  Ból głowy – niepozorna dolegliwość. Na co należy zwracać uwagę?

Jak działają e-wizyty lekarskie? Jest to znakomite rozwiązanie dla pacjentów zabieganych, którym brakuje czasu na oczekiwanie terminu wizyty oraz sam dojazd do placówki medycznej. Sprawdza się także w przypadku osób, których stan zdrowia utrudnia opuszczenie domu. Silne bóle głowy mogą natomiast należeć do takich objawów.

Podczas e-wizyty lekarskiej przeprowadzany zostaje wywiad medyczny i na jego podstawie wystawia się jak najdokładniejszą diagnozę, a także e-receptę na leki czy też e-zwolnienie lekarskie na prośbę pacjenta.

E-konsultacje online są bardzo wygodne i pozwalają zaoszczędzić czas. Dzięki dostępności przez całą dobę będziesz w stanie umówić się na wizytę w najlepszym dla Ciebie terminie. Nie zwlekaj – skorzystaj z naszej oferty i już dziś umów się na e-wizytę z którymś z naszych specjalistów!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.