» Strona główna » e-Recepta » Recepta » Antykoncepcja awaryjna e-recepta
65.00 zł
Bezpiecznie bez rejestracji
-25% na kolejną e-konsultację medyczną
Antykoncepcja awaryjna e-recepta to zapytanie, które często pojawia się w wyszukiwarkach. Wiele kobiet boi się ciąży i odpowiedzialności, jaką ze sobą niesie. Bardzo popularne jest zapobieganie ciąży z pomocą tabletek antykoncepcyjnych lub innych środków, jednak zdarzają się sytuacje zwiększonego ryzyka zapłodnienia. Dzięki tak zwanym tabletkom „dzień po” możliwe jest kontrolowanie nawet ryzykownych stosunków, a tym samym zyskanie pewności o niezaimplementowaniu się zarodka w błonie macicy. W dzisiejszym artykule przedstawiamy sposoby na uzyskanie recepty na tabletki poronne, odpowiadamy jak działają takie leki, a także poruszamy kwestię dostępności tego typu preparatów w aptekach.
Antykoncepcja awaryjna e-recepta to hasło, które bardzo często pojawia się w wyszukiwarkach. Niestety, tego typu środki są ciężko dostępne, jednak po wcześniejszym sprawdzeniu obecności opakowania w aptece możliwe jest ich zakupienie. W tym celu wymagane jest okazanie prawidłowej i ważnej recepty. Można uzyskać ją na kilka sposobów. Tradycyjną metodą jest odwiedzenie lekarza ginekologa i przedstawienie mu swoich obaw. Jeśli nie będą istniały żadne przeciwskazania do zastosowania tego leku, medyk wygeneruje odpowiednią receptę. Dokument ten można uzyskać również bez potrzeby wychodzenia z domu. Aby skorzystać z takiej możliwości należy skonsultować się z lekarzem telefonicznie lub za pośrednictwem komunikatora online. Każda generowana recepta ma i tak formę elektroniczną, więc lekarz prowadzący konsultację wystawi ją i prześle na konto pacjenta, którego dotyczy. Coraz bardziej popularnym sposobem na uzyskanie zwolnienia lekarskiego staje się również odwiedzanie specjalnych stron internetowych. Oferują one szybkie generowanie recept. Nad każdą z takich witryn czuwa uprawniony lekarz, dlatego można być pewnym, że otrzymana recepta będzie wystawiona prawidłowo i nie sprawi żadnych kłopotów podczas realizacji.
Obecnie w polskich aptekach można nabyć jeden z dwóch dostępnych leków wczesnoporonnych. Oba występują w formie blistra zawierającego jedną tabletkę. Preparaty te różnią się między sobą zawartą w składzie substancją czynną. Pierwsza z nich – EllaOne zawiera octan uliprystalu, który jest syntetycznym modulatorem receptorów progesteronowych. Charakteryzuje się ona silnym działaniem i może być stosowana nawet do 120 godzin od stosunku, który mógł spowodować zapłodnienie. Druga tabletka – Escapelle w swoim składzie zawiera analog progesteronu, czyli lewonorgestrel. Można ją zażyć maksymalnie 72 godziny po ryzykownym stosunku. Na skuteczność działania obu tabletek wpływa faza cyklu, w której zostały one przyjęte. Z reguły uważa się, że największą skuteczność obu preparatów można osiągnąć zażywając je maksymalnie 12 godzin po stosunku.
Antykoncepcja awaryjna e-recepta to nie tylko tak zwane tabletki „dzień po”. Na rynku istnieją również preparaty, które nie tyle zapobiegają implantacji zarodka, ale przerywają trwającą już ciążę. Są one stosowane podczas aborcji farmakologicznej. Polega ona na przyjmowaniu substancji, które wywołują skurcze mięśni macicy. Tego typu zabieg umożliwi odseparowanie zarodka, a następnie wydalenie go z macicy. Istnieją dwa preparaty umożliwiające przeprowadzenie aborcji farmakologicznej – mizoprostol oraz mifeproston. W Polsce leki te są nielegalne, a więc nie można ich kupić w aptece. Może je zastosować jedynie lekarz w szpitalu, kiedy istnieją okoliczności umożliwiające przeprowadzenie legalnej aborcji. Okazuje się jednak, że leki te znajdują również inne zastosowanie w medycynie. W niektórych przypadkach po porodzie obserwuje się zaburzone obkurczanie się macicy, które powoduje krwawienie. Dzięki wspomnianym lekom możliwe jest przywrócenie odpowiednie skurczu, a tym samym zahamowanie groźnego krwawienia.
Główną i zasadniczą różnicą między tabletkami wczesnoporonnymi a tak zwanymi tabletkami „dzień po” będącymi rodzajem antykoncepcji awaryjnej jest odmienne działanie i inna faza działania leku. Tabletki „dzień po” jedynie zapobiegają implementacji zarodka, a tym samym rozpoczęciu ciąży, natomiast tabletki wczesnoporonne mogą przerwać już istniejącą ciążę. Recepta na tabletki „dzień po” może zostać wypisana przez każdego ginekologa, natomiast leki wczesnoporonne są w Polsce zakazane. Nie można ich legalnie zakupić w aptece. Może zastosować je jedynie uprawniony lekarz w szpitalu, jednak przede wszystkim muszą istnieć przesłanki do przerwania ciąży, które akceptuje polskie prawo.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.