L4 na członka rodziny

99.00 

REALIZACJA W 15 MINUT 24H/7 DNI

Bezpiecznie bez rejestracji
-25% na kolejną e-konsultację medyczną

Uzyskane zwolnienie lekarskie (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i ZUS-u. Lekarz zadzwoni Ciebie po otrzymaniu zamówienia. Placówka Medyczna – z Nami Pewnie i Bezpiecznie.

 

FORMULARZ MEDYCZNY

Dane pacjenta do L4

Kategoria:
Opis

L4 na członka rodziny – szansa na zapewnienie odpowiedniej opieki bliskiej osobie

L4 na członka rodziny to zwolnienie lekarskie, które jest bardzo często udzielane ubezpieczonym pracownikom. Okazuje się,  że urlop chorobowy należy się nie tylko wtedy, kiedy samemu jest się niedyspozycyjnym, ale także w sytuacji, gdy zachoruje jeden z naszych bliskich. Dzięki takiej możliwości pracownik może poświęcić mu czas, zapewnić odpowiednie warunki życia oraz wsparcie w chorobie. Ubezpieczony pracownik, oprócz szansy uzyskania zwolnienia, posiada również inne udogodnienia i przywileje, o których warto wiedzieć. W dzisiejszym artykule podpowiadamy jak uzyskać zwolnienie lekarskie na członka bliskiej rodziny, odpowiadamy na kogo dokładnie może być ono udzielone, a także poruszamy kwestie jego wymiaru oraz wypłacanych w trakcie jego trwania świadczeń pieniężnych.

Jak uzyskać L4 na członka rodziny?

L4 na członka rodziny można uzyskać na kilka sposobów. Podstawową metodą jest umówienie się na wizytę lekarską, podczas której przedstawimy lekarzowi zaistniałą sytuację. Jeśli uzna on, że nie istnieją żadne przeciwskazania do udzielenia zwolnienia, wygeneruje je w formie elektronicznej i prześle na konto pacjenta, którego dotyczy. Zwolnienie lekarskie można uzyskać również bez wychodzenia z domu. W tym celu należy odbyć konsultację telefoniczną lub online. W trakcie takiej rozmowy, lekarz przeprowadzi dokładny wywiad dotyczący aktualnej sytuacji, która wymaga wystawienia zwolnienia lekarskiego. Coraz bardziej popularnym i częściej wybieranym sposobem na uzyskanie zwolnienia lekarskiego jest skorzystanie z usług dedykowanych stron internetowych. Po wybraniu odpowiedniej witryny, oczom pacjenta ukaże się formularz, który należy wypełnić. Kolejnym krokiem jest opłacenie zamówionego zwolnienie. Gdy L4 będzie gotowe, zostanie przesłane na konto pacjenta, którego dotyczy.

Na kogo można otrzymać takie zwolnienie?

Wiele osób zdaje sobie sprawę z możliwości otrzymania zwolnienia opiekuńczego, jednak nie wie, nad którymi bliskimi może w tym czasie sprawować opiekę. Najczęściej wybieranym typem zwolnienia opiekuńczego jest zwolnienie na dziecko. Jest ono udzielane ubezpieczonemu pracownikowi niezależnie o tego, czy planuje on sprawować opiekę nad dzieckiem biologicznym, przysposobionym, czy dzieckiem będącym jedynie potomkiem partnera. Taki urlop doskonale sprawdzi się w sytuacji choroby dziecka lub braku możliwości zatrudnienia specjalnej opieki. Zwolnienie opiekuńcze można uzyskać również na innego członka bliskiej rodziny. Będzie ono wskazane na przykład u osób, których rodzice są schorowani lub niedołężni. Uzyskanie zwolnienia opiekuńczego pozwoli na zapewnienie odpowiedniej opieki oraz higienicznych warunków życia seniora.

Jaki wymiar może mieć L4 na członka rodziny?

L4 na członka rodziny ma jasno określone zasady oraz okres obowiązywania. Długość zwolnienia opiekuńczego na dziecko jest ustalana indywidualnie w oparciu o wiek dziecka. Co ciekawe, na długość okresu nie wpływa ilość posiadanych przez ubezpieczonego pracownika dzieci. Rodzice dzieci, które nie ukończyły 14. roku życia mają prawo do skorzystania z 60 dni zwolnienia opiekuńczego w ciągu całego roku kalendarzowego. Jeśli dziecko będzie miało już ukończony 14. rok życia, ale nadal będzie niepełnoletnie, rodzic będzie mógł ubiegać się o 14 dni zwolnienia w razie potrzeby podjęcia nad nim opieki. Z racji, że zwolnienie opiekuńcze może zostać udzielone również na innego, bliskiego członka rodziny, warto wiedzieć jaki okres obejmie taki urlop. Okazuje się, że istnieje możliwość otrzymania maksymalnie 14 dni zwolnienia opiekuńczego na członka rodziny. Jeśli po upływie tego okresu chory nadal będzie wymagał opieki, a pracownik się jej podejmie, będzie on od tej pory podlegał pod urlop bezpłatny.

Czy pracownik otrzyma świadczenia pieniężne?

W trakcie trwania zwolnienia opiekuńczego ubezpieczony pracownik ma prawo do pobierania świadczeń pieniężnych. Są one wypłacane w formie zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego. Oba świadczenia mają wysokość 80% podstawy wynagrodzenia, czyli średniej wypłat otrzymanych przez pracownika w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Aby zachować prawa do pobierania zasiłku lub wynagrodzenia ważne jest przestrzeganie zasad obowiązującego zwolnienia lekarskiego. Przede wszystkim nie wolno podejmować w tym okresie jakichkolwiek czynności prowadzących do zarobku. Należy również przestrzegać celu zwolnienia, a więc zapewnić osobie, nad którą się opiekujemy należną troskę oraz higieniczne warunki życia. Osoby łamiące zasady zwolnienia utracą prawo do pobierania świadczeń, a także będą zobowiązani do zwrotu dotychczas otrzymanych rat wraz z odsetkami.

Potrzebujesz zwolnienia opiekuńczego? Dzięki naszej stronie internetowej otrzymasz je w zaledwie 5 minut, bez potrzeby wychodzenia z domu!

 

REALIZACJA W 15 MINUT

24H/7 DNI

Bezpiecznie bez rejestracji
-25% na kolejną e-konsultację medyczną

Uzyskane zwolnienie lekarskie (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i ZUS-u. Lekarz zadzwoni Ciebie po otrzymaniu zamówienia. Placówka Medyczna – z Nami Pewnie i Bezpiecznie.