L4 na depresję

99.00 

REALIZACJA W 15 MINUT 24H/7 DNI

Bezpiecznie bez rejestracji
-25% na kolejną e-konsultację medyczną

Uzyskane zwolnienie lekarskie (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i ZUS-u. Lekarz zadzwoni Ciebie po otrzymaniu zamówienia. Placówka Medyczna – z Nami Pewnie i Bezpiecznie.

Dane pacjenta do L4

Kategoria:
Opis

L4 na depresję – wszystko co warto wiedzieć

L4 na depresję to zaświadczenie, które niestety jest coraz częściej wystawiane przez lekarzy. Z roku na rok zwiększa się liczba osób zmagających się z chorobami lub zaburzeniami psychicznymi takimi jak depresaja. Choroba ta jest już nawet traktowana jako choroba cywilizacyjna. Zaburzenie to jest bardzo poważne, a nieleczone może być w przyszłości powodem wielu innych dolegliwości natury fizycznej. Depresja znacznie zmniejsza jakość życia chorego i właśnie dlatego osoby te szczególnie potrzebują wsparcia i odpowiedniej pomocy. W dzisiejszym artykule odpowiadamy kiedy można ubiegać się o zwolnienie na depresję, przedstawiamy sposoby na jego uzyskanie, a także poruszamy kwestię jego wymiaru oraz wypłacanych w trakcie jego trwania świadczeń.

  • W jakich sytuacjach zostanie udzielone takie zwolnienie?
  • Co zrobić aby otrzymać takie L4?
  • Jaki wymiar będzie miało to zwolnienie?

Kiedy można ubiegać się o L4 na depresję

L4 na depresję może zostać udzielone jedynie w określonych przypadkach. Przede wszystkim zwolnienie lekarskie na depresję może zostać wystawione jedynie przez uprawnionego do tego celu lekarza psychiatrę. Dotyczy ono zaburzeń i chorób psychicznych, jednak inni specjaliści, tacy jak psycholodzy czy psychoterapeuci nie mają możliwości wygenerowania tego dokumentu. Pacjenci, którym udzielane jest zwolnienie lekarskie na depresję to przede wszystkim osoby, które zmagają się z tą chorobą, a jej objawy są dokuczliwe i nasilają się. Chorzy mają problem z wykonywaniem codziennych, prostych czynności, są przybici, a ich stan uniemożliwia im wykonywanie pracy i swoich obowiązków. Choroba ta nie powinna być lekceważona, ponieważ nieleczona może prowadzić do wielu schorzeń i dolegliwości natury fizycznej. Pacjenci, którzy zwracają się o pomoc powinni do specjalisty powinni być indywidualnie zbadani, aby na tej podstawie ustalić najlepsze i najskuteczniejsze metody leczenia.

Jak uzyskać takie zwolnienie?

Zwolnienie od lekarza psychiatry można uzyskać niemalże w ten sam sposób co każde inne zwolnienie lekarskie. Tradycyjnym sposobem jest odwiedzenie gabinetu wybranego lekarza specjalisty, przedstawienie mu charakterystyki swojej dolegliwości oraz zaobserwowanych objawów. Medyk dodatkowo może przeprowadzić odpowiednie badania, które pozwolą mu uzyskać pełny zasób informacji o chorobie i pacjencie. Zwolnienie lekarskie może również zostać wystawione bez potrzeby wychodzenia z domu. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie czują się na siłach, a choroba uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Prośbę o L4 można przekazać podczas konsultacji telefonicznej lub online. W trakcie takiej rozmowy lekarz nie będzie miał możliwości przeprowadzenia klasycznego badania, jednak zamiast tego wystarczy dokładny i rzetelny wywiad dotyczący stanu zdrowia pacjenta oraz zaobserwowanych przez niego objawów. Coraz częściej wybieranym sposobem na uzyskanie zwolnienia lekarskiego jest również skorzystanie z dedykowanej strony internetowej. Po wyświetleniu witryny oczom chorego ukaże się ankieta dotycząca zdrowia, którą należy wypełnić. Kolejnym krokiem jest dokonanie płatności za zamówiony dokument. Gotowe zwolnienie lekarskie w ciągu zaledwie kilku minut zostanie przesłane w formie elektronicznej na konto pacjenta, którego dotyczy.

Jaki wymiar będzie miało L4 na depresję

L4 na depresję ma ściśle określone zasady, do których zalicza się między innymi czas jego trwania. W ciągu całego roku kalendarzowego, ubezpieczony pracownik ma prawo do skorzystania ze 182 dni zwolnienia lekarskiego. Jedynie kobiety w ciąży oraz osoby chore na gruźlicę mają ten okres przedłużony do 270 dni. W trakcie trwania zwolnienia lekarskiego, chory ma prawo do pobierania świadczeń pieniężnych. Za pierwsze 30 dni urlopu chorobowego pacjent otrzyma wynagrodzenie chorobowe wypłacane przez pracodawcę, a po upływie tego okresu obowiązek wypłacania świadczeń zostanie nałożony na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który będzie regulował je w formie zasiłku. Oba świadczenia mają wysokość 80% podstawy, czyli średniej wypłat otrzymanych przez chorego pracownika w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Co zrobić w przypadku ciągłego utrzymywania się objawów?

Chorzy pacjenci obawiają się, że pomimo upłynięcia okresu zwolnienia lekarskiego objawy chorobowe utrzymają się i nadal będą dokuczliwe. Okazuje się, że istnieje z takiej sytuacji dość proste wyjście. Jeśli pacjent po zakończeniu urlopu chorobowego nadal czuje, że choroba jest aktywna, może zwrócić się do lekarza z prośbą o przedłużenie zwolnienia. Jeśli medyk nie zauważy żadnych przeciwskazań, będzie mogło zostać wygenerowane nowe zwolnienie zwane zwolnieniem rehabilitacyjnym. W trakcie jego trwania ubezpieczony pracownik zachowa prawo do pobierania należnych świadczeń, a także będzie chroniony prawem przed zwolnieniem z pracy. Zwolnienie to może jednak trwać maksymalnie dwanaście miesięcy.

Nasza strona internetowa wygeneruje dla Ciebie zwolnienie lekarskie w zaledwie 5 minut! Kliknij i sprawdź!

REALIZACJA W 15 MINUT

24H/7 DNI

Bezpiecznie bez rejestracji
-25% na kolejną e-konsultację medyczną

Uzyskane zwolnienie lekarskie (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i ZUS-u. Lekarz zadzwoni Ciebie po otrzymaniu zamówienia. Placówka Medyczna – z Nami Pewnie i Bezpiecznie.