L4 na dziecko

99.00 

REALIZACJA W 15 MINUT 24H/7 DNI

Bezpiecznie bez rejestracji
-25% na kolejną e-konsultację medyczną

Uzyskane zwolnienie lekarskie (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i ZUS-u. Lekarz zadzwoni Ciebie po otrzymaniu zamówienia. Placówka Medyczna – z Nami Pewnie i Bezpiecznie.

 

FORMULARZ MEDYCZNY

Dane pacjenta do L4

Kategoria:
Opis

L4 na dziecko – czym jest i jak je uzyskać?

L4 na dziecko to zagadnienie, które każdy pracujący rodzic powinien zgłębić. Znajomość tego tematu pozwoli na korzystanie w pełni z należnych przywilejów pracowniczych. Każdy rodzic doskonale wie, że chore dziecko wymaga odpowiedniej, troskliwej opieki, a wykonywanie pracy w tym okresie znacznie to ogranicza, a wręcz uniemożliwia. Wychodząc naprzeciw potrzebom pracujących rodziców umożliwiono korzystanie ze zwolnienia lekarskiego w trakcie choroby dziecka. W trakcie takiego urlopu pracownik może w pełni poświęcić się opiece nad chorym dzieckiem, zachowując przy tym stałe źródło dochodów, które są wypłacane w formie zasiłku. W dzisiejszym artykule odpowiadamy kiedy można ubiegać się o zwolnienie lekarskie na dziecko, jak takie zaświadczenie uzyskać, a także prezentujemy wymiary tego zwolnienia oraz wysokość świadczeń należnych w trakcie jego trwania.

  • Kiedy i jak można otrzymać zwolnienie na dziecko?
  • Jaki wymiar będzie miało takie zwolnienie?
  • Kiedy pracownik otrzyma świadczenia?

Kiedy można uzyskać L4 na dziecko

L4 na dziecko to temat, który szczególnie interesuje pracujących rodziców. Przede wszystkim zastanawiają się oni w jakich sytuacjach mogą się ubiegać o takowe zwolnienie. Zwolnienie lekarskie na dziecko można uzyskać w razie potrzeby sprawowania opieki nad chorym dzieckiem. Niezależnie o tego czy chore dziecko jest biologiczne, przysposobione czy jest jedynie dzieckiem małżonka, zwolnienie chorobowe jest udzielane na takich samych zasadach. L4 może zostać wygenerowane również w przypadku potrzeby sprawowania opieki na innym, chorym członkiem bliskiej rodziny. Aby uzyskać zwolnienie lekarskie, pracownik musi podlegać pod ważne ubezpieczenie chorobowe. W czasie trwania zwolnienia lekarskiego, a więc okresu, kiedy pracownik nie może wykonywać pracy zarobkowej, ma on prawo do pobierania świadczeń w postaci zasiłku lub wynagrodzenia. Będą one miały wymiar 80% podstawy wynagrodzenia, czyli średniej wypłat otrzymanych przez pracownika w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

W jaki sposób można uzyskać takie zwolnienie?

Zwolnienie lekarskie podczas choroby dziecka można uzyskać na różne sposoby. Tradycyjną metodą jest odwiedzenie gabinetu lekarskiego i przedstawienie lekarzowi zaistniałej sytuacji. Podczas takiej wizyty może zostać przebadane również chore dziecko, dzięki czemu rodzic zyska informację o najskuteczniejszych metodach jego leczenia. Zwolnienie lekarskie może również zostać wygenerowane bez potrzeby wychodzenia z domu, co często jest istotne w przypadku rodziców chorych dzieci. Aby skorzystać z takiej możliwości należy wziąć udział w konsultacji telefonicznej lub online z wybranym lekarzem. Coraz częściej wybieranym sposobem na uzyskanie zwolnienia lekarskiego jest skorzystanie z dedykowanej strony internetowej. Tego typu witryny oferują generowanie zwolnień lekarskich. Jedyne co należy zrobić, aby otrzymać L4 to wypełnić formularz dotyczący danych oraz zdrowia, a następnie opłacić zamówienie.

Jaki wymiar będzie miało L4 na dziecko

L4 na dziecko jest udzielane rodzicowi w określonym wymiarze. Długość takiego zwolnienia lekarskiego jest bezpośrednio powiązania z wiekiem chorego dziecka, nad którym wymagane jest sprawowanie opieki. Rodzice dzieci, które nie ukończyły jeszcze 14. roku życia mają prawo do skorzystania z 60 dni zwolnienia lekarskiego w ciągu roku. Co ważne, wymiar ten nie jest zależny od liczby posiadanych przez pracownika dzieci. Opiekunowie starszych dzieci, które ukończyły już 14. rok życia mają prawo do uzyskania maksymalnie 14 dni zwolnienia. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku rodziców dzieci z niepełnoprawnościami. Takie osoby mają prawo do 30 dni zwolnienia, jednak dziecko musi nadal być niepełnoletnie. Urlop opiekuńczy może również zostać wykorzystany w momencie potrzeby opieki na innym, bliskim członkiem rodziny. W takiej sytuacji wymiar zwolnienia wyniesie maksymalnie 14 dni.

W jakiej sytuacji można utracić należne świadczenia?

W przypadku zwolnienia lekarskiego spowodowanego chorobą dziecka ważne jest przestrzeganie kilku zasad. Jedną z nich jest wykluczenie przebywania w gospodarstwie domowym jakiegokolwiek innego domownika, który mógłby sprawować opiekę nad chorym dzieckiem. Co ciekawe, jeśli drugi rodzic również zachoruje i będzie przebywał na zwolnieniu chorobowym to mimo, że będzie obecny w gospodarstwie domowym, będzie traktowany jako osoba niezdolna do podjęcia opieki. W trakcie trwania zwolnienia lekarskiego nie wolno podejmować się jakichkolwiek czynności prowadzących do zarobku. Złamanie wspomnianych zasad skutkuje odebraniem należnych przyszłych świadczeń, a także obowiązkiem spłaty dotychczas otrzymanych rat wraz z odsetkami. W trakcie trwania zwolnienia lekarskiego Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub pracodawca może przeprowadzić kontrolę, która będzie miała na celu sprawdzenie respektowania założeń i zasad L4.

Potrzebujesz zwolnienia lekarskiego na dziecko? Dzięki naszej stronie internetowej uzyskasz je w zaledwie 5 minut!

 

REALIZACJA W 15 MINUT

24H/7 DNI

Bezpiecznie bez rejestracji
-25% na kolejną e-konsultację medyczną

Uzyskane zwolnienie lekarskie (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i ZUS-u. Lekarz zadzwoni Ciebie po otrzymaniu zamówienia. Placówka Medyczna – z Nami Pewnie i Bezpiecznie.