L4 na jeden dzień

99.00 

REALIZACJA W 15 MINUT 24H/7 DNI

Bezpiecznie bez rejestracji
-25% na kolejną e-konsultację medyczną

Uzyskane zwolnienie lekarskie (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i ZUS-u. Lekarz zadzwoni Ciebie po otrzymaniu zamówienia. Placówka Medyczna – z Nami Pewnie i Bezpiecznie.

 

FORMULARZ MEDYCZNY

Dane pacjenta do L4

Kategoria:
Opis

L4 na jeden dzień – czy możliwe jest uzyskanie krótkiego urlopu chorobowego?

L4 na jeden dzień to wbrew pozorom powszechna sytuacja, z którą spotyka się wielu pracowników oraz lekarzy. Każdemu pracownikowi może zdarzyć się sytuacja, która krótkotrwale wykluczy go z wykonywania obowiązków wynikających z umowy o pracę. W takim przypadku doskonale sprawdzi się jednodniowe zwolnienie lekarskie, które usprawiedliwi nieobecność pracownika w pracy w tym konkretnym dniu. Krótkotrwałe zwolnienia lekarskie są tak samo respektowane jak te dłuższe i nie powinno być żadnych problemów z ich uzyskaniem. W dzisiejszym artykule odpowiadamy czy można uzyskać L4 na zaledwie jeden dzień, przedstawiamy sposoby na otrzymanie takiego zwolnienia, a także poruszamy kwestię świadczeń wypłacanych w trakcie takiego krótkotrwałego urlopu chorobowego.

  • Czy możliwe jest uzyskanie 1-dniowego zwolnienia?
  • Jak je otrzymać?
  • Czy w trakcie takiego zwolnienia wypłacane będą świadczenia?

Czy można uzyskać L4 na jeden dzień?

L4 na jeden dzień to zagadnienie, które niesie ze sobą wiele wątpliwości. Ubezpieczeni pracownicy mogą ubiegać się o zwolnienia lekarskie, jednak okres jednego dnia wydaje się dla niektórych zbyt krótki. Okazuje się, że nie istnieją żadne przeciwskazania, które uniemożliwiałyby przyznawanie takiej długości urlopów chorobowych. Każde zwolnienie lekarskie powinno być ustalone indywidualnie, w oparciu o stan konkretnego pacjenta i stopień nasilenia jego dolegliwości. Jednodniowe zwolnienie lekarskie sprawdzi się w przypadku wykonywania przez pacjenta niezbędnych badań, przez co nie mógł on pojawić się w pracy. Tego typu L4 będzie obowiązywało również w dniu, w którym pracownik zdecydował się na oddanie krwi lub innych jej składników, a także innych materiałów, takich jak na przykład szpik czy komórki macierzyste. Jednodniowe zwolnienie lekarskie często jest wystawiane w ostatnim dniu tygodnia roboczego, dzięki czemu pracownik ma czas na regenerację i powrót do zdrowia i pełni sił właśnie w tym dniu oraz w weekend.

Co zrobić jeśli mimo choroby lekarz nie chce go wystawić?

Ubiegając się o zwolnienie lekarskie może zdarzyć się, że lekarz nie będzie chciał wystawić tego dokumentu. Warto wiedzieć co zrobić w takiej sytuacji. Jeśli pacjent jest chory i czuje się źle, a lekarz pierwszego wyboru odmówił wystawienia zwolnienia lekarskiego, ma on prawo do zmiany lekarza. W ciągu roku może dokonać takiej zmiany dwukrotnie. Odmowa wystawienia zwolnienia lekarskiego może spotkać się również ze specjalnym postępowaniem. Pokrzywdzony pacjent ma prawo zgłosić sprzeciw wobec decyzji wydanej przez lekarza w ciągu 30 dni od wydania tejże opinii lekarskiej. Jeśli uczyni to, sprawa trafi do Komisji Lekarskiej, która wyda orzeczenie, czy decyzja ta była adekwatna. Jeśli po wykonaniu niezbędnych badań i poznaniu wszelkich szczegółów dotyczących sprawy Komisja uzna, że zwolnienie powinno zostać wystawione, lekarzowi grozi kara, a pokrzywdzony pacjent może ubiegać się o odszkodowanie.

Jak uzyskać L4 na jeden dzień

L4 na jeden dzień to wyjątkowy rodzaj zwolnienia lekarskiego, jednak sposoby na jego uzyskanie są niemalże identyczne jak w przypadku każdego innego zwolnienia. Tradycyjnym sposobem jest odwiedzenie wybranego lekarza i przedstawienie mu swoich dolegliwości oraz zaobserwowanych objawów. Po wykonaniu odpowiednich badań, medyk wygeneruje zwolnienie w formie elektronicznej i prześle je na konto pacjenta, którego dotyczy. Oddając krew, jej składniki lub inne materiały, ubezpieczony pracownik ma prawo do otrzymania zwolnienia lekarskiego, jednak należy zgłosić chęć rozpoczynając tę procedurę. Zwolnienie lekarskie może zostać wystawione również bez potrzeby wychodzenia z domu. Aby skorzystać z tej możliwości, należy odbyć konsultacje telefoniczną lub online z wybranym przez siebie specjalistą. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest również odwiedzenie jednej z dedykowanych stron internetowych. Korzystając z takiej witryny, zwolnienie zostanie wygenerowane w zaledwie kilka minut. Jedyne co należy zrobić, aby je uzyskać, to wypełnić ankietę znajdującą się na stronie głównej oraz dokonać płatności za zamówiony dokument.

Czy w trakcie takiego zwolnienia chory otrzyma zasiłek?

Wiele osób zastanawia się również, czy w trakcie krótkotrwałego zwolnienia lekarskiego ubezpieczony pracownik otrzyma należne mu świadczenia. Okazuje się, że niezależnie od długości okresu obowiązywania L4, każdy chory ma prawo do pobierania zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego. Wysokość świadczenia wypłacanego w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego wynosi 80% podstawy wynagrodzenia, czyli średniej wypłat otrzymanych przez pracownika w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Jedynie kobiety w ciąży mają prawo do zachowania 100% podstawy. Decydując się na jednodniowe zwolnienie lekarskie świadczenie to zostanie odpowiednio obliczone tak, aby jego kwota odpowiadała jedynie dniu, w którym obowiązywało L4.

Potrzebujesz zwolnienia lekarskiego na jeden dzień? Otrzymasz je „od ręki” dzięki naszej stronie internetowej. Kliknij i sprawdź!

 

REALIZACJA W 15 MINUT

24H/7 DNI

Bezpiecznie bez rejestracji
-25% na kolejną e-konsultację medyczną

Uzyskane zwolnienie lekarskie (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i ZUS-u. Lekarz zadzwoni Ciebie po otrzymaniu zamówienia. Placówka Medyczna – z Nami Pewnie i Bezpiecznie.