L4 na przeziębienie

99.00 

REALIZACJA W 15 MINUT 24H/7 DNI

Bezpiecznie bez rejestracji
-25% na kolejną e-konsultację medyczną

Uzyskane zwolnienie lekarskie (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i ZUS-u. Lekarz zadzwoni Ciebie po otrzymaniu zamówienia. Placówka Medyczna – z Nami Pewnie i Bezpiecznie.

 

FORMULARZ MEDYCZNY

Dane pacjenta do L4

Kategoria:
Opis

L4 na przeziębienie – wszystko co warto wiedzieć

L4 na przeziębienie to najczęstsza forma udzielanych zwolnień lekarskich. Warto wiedzieć, co zrobić w sytuacji przeziębienia i w jaki sposób uzyskać pożądane zwolnienie lekarskie. Okazuje się, że istnieją sposoby, które umożliwiają otrzymanie go bez potrzeby wychodzenia z domu. Rozwiązanie to było szczególnie doceniane w trakcie panującej pandemii. Sposób ten nie dość, że oszczędza czas, to jeszcze chroni innych przed zarażeniem, a choremu umożliwia pozostanie w domu i skupienie się na powrocie do zdrowia. W dzisiejszym artykule podpowiadamy jak uzyskać zwolnienie lekarskie na przeziębienie, odpowiadamy jak długo może ono trwać, a także poruszamy kwestię świadczeń pieniężnych wypłacanych w trakcie jego trwania.

  • Jak uzyskać zwolnienie lekarskie na przeziębienie?
  • Jak długo może trwać taki urlop chorobowy?
  • Czy w trakcie urlopu chory uzyska świadczenia pieniężne?

Jak uzyskać L4 przeziębienie

L4 na przeziębienie można wystawić jedynie uprawniony do tego lekarz. W tym celu należy udać się do gabinetu lekarskiego na wizytę. Po przedstawieniu lekarzowi swoich dolegliwości i zaobserwowanych objawów, przeprowadzi on odpowiednie badania. Zwolnienie lekarskie zostanie wygenerowane w formie elektronicznej i przesłane na konto pacjenta, którego dotyczy. W trakcie wizyty lekarz może zalecić również najskuteczniejsze leczenie, które umożliwi szybki powrót do zdrowia. Zwolnienie lekarskie może zostać wystawione również bez potrzeby wychodzenia z domu. Jest to istotne szczególnie dla osób, które czują się źle i nie mają sił na długie wizyty w przychodni. Jedyne, co należy zrobić, aby uzyskać zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu to odbyć konsultacji telefoniczną lub online z wybranym lekarzem. W trakcie takiej rozmowy niemożliwe będzie wykonanie badań, jednak dokładny wywiad pozwoli lekarzowi na uzyskanie wszelkich niezbędnych informacji. Coraz bardziej popularną metodą na uzyskanie zwolnienia lekarskiego jest również korzystanie z dedykowanych stron internetowych. Po kliknięciu w odpowiednią witrynę i wypełnieniu znajdującej się na niej ankiety, system przekieruje nas do etapu płatności za zamówione L4.

Co zrobić z gotowym zwolnieniem?

Wiele osób zastanawia się, co zrobić, kiedy już uzyska zwolnienie lekarskie. Dawniej, kiedy obowiązywały tylko zwolnienia w formie papierowej, chory pracownik zobowiązany był do dostarczenia dokumentu do miejsca pracy w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia. Od 2018 roku funkcjonują jedynie zwolnienia elektroniczne, które charakteryzują się dużą wygodą i szybkim czasem realizacji. Po wygenerowaniu takiego L4 jest ono wgrywane do systemu i przypisywane do konta pacjenta. Ma do niego wgląd zarówno lekarz i pacjent, jak i pracodawca, dzięki czemu posiada on informacje o chorobie swojego pracownika i może usprawiedliwić jego nieobecność. Specjalny, zautomatyzowany system jest dużym udogodnieniem dla chorych pacjentów, którzy mogą w pełni skupić się na leczeniu i powrocie do zdrowia.

Jaki długo może trwać L4 na przeziębienie

L4 na przeziębienie nie ma określonego czasu trwania. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Medyk, w oparciu o stan zdrowia pacjenta i stopień nasilenia objawów, ustala długość trwania zwolnienia lekarskiego. W ciągu całego roku ubezpieczony pracownik może skorzystać z maksymalnie 182 dni urlopu chorobowego. Jedynie kobiety w ciąży i osoby chore na gruźlicę mogą skorzystać z dłuższego okresu, który wynosi 270 dni. Wiele osób zastanawia się, co zrobić, kiedy czas zwolnienia się skończył, a objawy nadal utrzymują się. Okazuje się, że istnieje wyjście z tej sytuacji. Jeśli pracownik nadal czuje się źle, może ponownie skontaktować się z lekarzem i przedstawić mu swoje utrzymujące się objawy. W takiej sytuacji lekarz może zdecydować o przedłużeniu zwolnienia lub wydaniu zwolnienia rehabilitacyjnego, w trakcie którego chory pracownik podda się odpowiedniemu leczeniu.

Czy zwolnienie lekarskie na przeziębienie jest płatne?

Bardzo ważną kwestią dotyczącą zwolnień lekarskich jest forma ich opłacania. Pokazuje się, że każdy urlop chorobowy wiąże się z pobieraniem świadczeń pieniężnych. Aby móc skorzystać z tej możliwości, pracownik musi podlegać pod aktualne ubezpieczenie chorobowe i regularnie opłacać wszystkie jego składki. Za pierwsze 30 dni zwolnienia pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe wypłacane przez pracodawcę, a po upływie tego okresu obowiązek rozliczania świadczeń przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który będzie rozliczał je w formie zasiłku. Oba świadczenia mają wysokość 80% podstawy wynagrodzenia, czyli średniej wypłat otrzymanych przez chorego pracownika w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Aby zachować prawo do pobierania świadczeń, pracownik musi przestrzegać zasad zwolnienia, takich jak na przykład nie podejmowanie się czynności prowadzących do zarobków czy łamanie wskazówek lekarza.

Szukasz najszybszego sposobu na uzyskanie zwolnienia lekarskiego? Na naszej stronie internetowej realizacja zajmuje zaledwie kilka minut!

 

REALIZACJA W 15 MINUT

24H/7 DNI

Bezpiecznie bez rejestracji
-25% na kolejną e-konsultację medyczną

Uzyskane zwolnienie lekarskie (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i ZUS-u. Lekarz zadzwoni Ciebie po otrzymaniu zamówienia. Placówka Medyczna – z Nami Pewnie i Bezpiecznie.