L4 na żonę po porodzie

99.00 

REALIZACJA W 15 MINUT 24H/7 DNI

Bezpiecznie bez rejestracji
-25% na kolejną e-konsultację medyczną

Uzyskane zwolnienie lekarskie (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i ZUS-u. Lekarz zadzwoni Ciebie po otrzymaniu zamówienia. Placówka Medyczna – z Nami Pewnie i Bezpiecznie.

 

FORMULARZ MEDYCZNY

Dane pacjenta do L4

Kategoria:
Opis

Czy możliwe jest uzyskanie L4 na żonę po porodzie

L4 na żonę po porodzie to zagadnienie, które jest szczególnie śledzone przez młode mamy oraz ich mężów. Warto poznać wszystkie jego aspekty, a móc w pełni korzystać z należnych przywilejów. Świeżo upieczona mama może być wykończona ostatnimi emocjonującymi wydarzeniami, a tym samym wymagać odpowiedniej opieki. Dodatkowo pojawienie się noworodka często jest dla niej nową sytuacją, przez co każde ręce do pomocy będą na wagę złota. Pozostanie męża lub partnera w domu zagwarantuje jej odpowiednią pomoc oraz oczekiwane przez nią wsparcie. W dzisiejszym artykule odpowiadamy kiedy można ubiegać się o takie zwolnienie lekarskie oraz jak je uzyskać, przedstawiamy wymiar takiego urlopu opiekuńczego, a także poruszamy kwestię wypłacanych w trakcie jego trwania świadczeń.

  • Kiedy można uzyskać zwolnienie lekarskie na żonę?
  • Jak uzyskać takie zwolnienie?
  • Jaki będzie miało ono wymiar?

Kiedy można ubiegać się o L4 na żonę po porodzie

L4 na żonę po porodzie może uzyskać każdy pracujący i ubezpieczony mężczyzna, którego żona urodziła dziecko i wymaga opieki. O takie zwolnienie opiekuńcze może ubiegać się każdy – zarówno osoby na umowie o pracę, jak i na umowie zlecenie, a także prowadzące własną działalność gospodarczą. Kluczowym warunkiem, który należy spełnić, aby móc skorzystać z urlopu opiekuńczego jest podleganie pod ubezpieczenie chorobowe i regularne opłacanie wszystkich wymaganych składek. Wiele osób zastanawia się co zrobić w sytuacji, kiedy kobieta, nad którą chcielibyśmy sprawować opiekę po porodzie nie jest formalnie żoną, a jedynie partnerką. Okazuje się, że prawo zezwala na skorzystanie ze zwolnienia opiekuńczego również w takim przypadku. Nie trzeba być małżeństwem, aby partner otrzymał L4, jednak ważne jest aby był on ojcem dziecka. Jak widać stopień powiązania nie jest najważniejszy, a najbardziej istotna podczas poporodowego zwolnienia jest odpowiednia troska.

Jak uzyskać takie zwolnienie?

Zwolnienie opiekuńcze na żonę lub partnerkę można uzyskać na kilka sposobów. Świeżo upieczony tata może udać się do gabinetu wybranego lekarza, a następnie przeprowadzić z nim rozmowę, w trakcie której przedstawiona zostanie zaistniała sytuacja. Lekarz może poprosić o przedłożenie aktu urodzenia lub innego dokumentu poświadczającego przyjęcie na świat potomka. Jeśli nie zauważy żadnych przeciwskazań, wygeneruje zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej i prześle na konto pacjenta, którego dotyczy. Mąż lub partner kobiety, która urodziła dziecko może uzyskać zwolnienie również bez potrzeby wychodzenia z domu. Jedyne co należy zrobić to skorzystać z konsultacji online lub telefonicznej z wybranym medykiem. Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem są również specjalne, dedykowane strony internetowe, które oferują generowanie zwolnień lekarskich. Po kliknięciu w odpowiednią witrynę, naszym oczom powinna ukazać się ankieta, którą należy wypełnić. Kolejnym krokiem jest dokonanie zapłaty za zamówione zwolnienie. Gotowy dokument zostanie przesłany do pacjenta, którego dotyczy w ciągu zaledwie kilku minut.

Jaki wymiar będzie miało L4 na żonę po porodzie

L4 na żonę po porodzie ma jasno określone zasady obowiązywania i udzielania, jednak wiele wątpliwości niesie ze sobą kwestia długości okresu jego obowiązywania. Klasyczne zwolnienie opiekuńcze jest wystawiane na maksymalnie 14 dni. W trakcie tego okresu pracownik, który otrzymał L4 ma obowiązek zapewnienia należytej opieki swojemu dziecku lub innemu członkowi bliskiej rodziny. Wielu ubezpieczonych mężczyzn uważa, że poporodowa opieka nad żoną lub partnerką trwa tyle samo. Okazuje się jednak, że okres ten nie jest jasno i ściśle określony przez prawo. Wybrany lekarz ustala czas trwania zwolnienia opiekuńczego indywidualnie, w oparciu między innymi o stan zdrowia młodej mamy. Jeśli poród był ciężki, przez co lekarze stwierdzą, że kobieta będzie wymagała dokładnej pomocy oraz opieki, zwolnienie zostanie wystawione na dłuższy okres.

Czy w trakcie zwolnienia wypłacane będą świadczenia?

Wiele osób zastanawia się nad kwestią świadczeń pieniężnych wypłacanych w trakcie zwolnienia lekarskiego. Dla wielu ubezpieczonych pracowników jest to zasadnicza sprawa, która pozwoli im na zaplanowanie najbliższej przyszłości i spełnienie potrzeb młodej mamy oraz dziecka. W trakcie trwania zwolnienia lekarskiego, małżonek lub partner ma prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego. Wysokość tego świadczenia to 80% podstawy wynagrodzenia, czyli średniej wypłat otrzymanych przez ubezpieczonego pracownika w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Aby zachować prawa do zasiłku opiekuńczego, w gospodarstwie domowym młodej mamy nie może przebywać żadna inna osoba, która byłaby w stanie podjąć się nad nią opieki. W tym okresie, ubezpieczony pracownik przebywający a zwolnieniu lekarskim nie może wykonywać żadnych prac ani czynności zmierzających do zarobku.

Potrzebujesz zwolnienia lekarskiego? Dzięki naszej stronie internetowej możesz uzyskać je w zaledwie 5 minut!

REALIZACJA W 15 MINUT

24H/7 DNI

Bezpiecznie bez rejestracji
-25% na kolejną e-konsultację medyczną

Uzyskane zwolnienie lekarskie (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i ZUS-u. Lekarz zadzwoni Ciebie po otrzymaniu zamówienia. Placówka Medyczna – z Nami Pewnie i Bezpiecznie.