L4 na żonę w ciąży

99.00 

REALIZACJA W 15 MINUT 24H/7 DNI

Bezpiecznie bez rejestracji
-25% na kolejną e-konsultację medyczną

Uzyskane zwolnienie lekarskie (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i ZUS-u. Lekarz zadzwoni Ciebie po otrzymaniu zamówienia. Placówka Medyczna – z Nami Pewnie i Bezpiecznie.

 

FORMULARZ MEDYCZNY

Dane pacjenta do L4

Kategoria:
Opis

Czy mąż może uzyskać L4 na żonę w ciąży? Odpowiadamy!

L4 na żonę w ciąży to zagadnienie, które jest bardzo często wyszukiwane przez internautów. Wiele mężczyzn poczuwa się w obowiązku, aby jak najbardziej pomagać swojej żonie w trakcie ciąży. Ich pomoc okazuje się czasem zbawienna, bo okres ciąży jest bardzo wymagający i obciążający na przyszłej mamy. Dodatkowy obowiązek w postaci wychowania już posiadanego dziecka jest nie lada wyzwaniem dla ciężarnej kobiety. W takiej sytuacji pomoc męża jest bardzo wskazana. Dzięki możliwości uzyskania zwolnienia opiekuńczego na żonę, kwestia ta nie jest już problemem. W dzisiejszym artykule odpowiadamy jak uzyskać zwolnienie lekarskie na ciężarną żonę, a także przedstawiamy czas jego trwania oraz wymiar wypłacanych w tym okresie świadczeń pieniężnych.
• Jak uzyskać zwolnienie lekarskie na ciężarną żonę?
• Ile może trwać taki urlop?
• Czy w okresie tym będą wypłacane pracownikowi świadczenia?

Jak uzyskać L4 na żonę w ciąży?

L4 na żonę w ciąży można uzyskać na kilka sposobów. Tradycyjnym i podstawowym jest wizyta w gabinecie lekarskim. W trakcie takiej konsultacji należy przedstawić lekarzowi sytuację, a jeśli on nie stwierdzi istnienia żadnych przeciwskazań, wystawi zwolnienie lekarskie. Zaświadczenie to może również zostać wygenerowane przez ginekologa prowadzącego ciążę żony. Zwolnienie lekarskie można także uzyskać bez potrzeby wychodzenia z domu. W tym celu należy odbyć konsultację telefoniczną lub online z wybranym przez pacjenta lekarzem. Obecnie coraz bardziej popularne stają się również strony internetowe oferujące generowanie zwolnień lekarskich. Po wybraniu odpowiedniej witryny, oczom pacjenta powinien ukazać się formularz dotyczący jego zdrowia oraz powodu, dla którego ma zostać wystawione zwolnienie. Kolejnym krokiem jest dokonanie płatności za zamówiony dokument. Gotowe zwolnienie lekarskie zostanie przesłane na konto pacjenta, którego dotyczy.

Kiedy sprawdzi się takie zwolnienie?

Zwolnienie lekarskie na żonę w ciąży będzie ogromnym udogodnieniem zarówno dla męża, jak i dla przyszłej mamy. W trakcie takiego urlopu małżonek będzie mógł zapewnić swojej żonie odpowiednie warunki życia, pomoc i wsparcie. Tego typu zwolnienie lekarskie doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy przebieg ciąży jest ciężki, a przyszła mama czuje się źle. Urlop opiekuńczy będzie doskonałym rozwiązaniem dla par, które już posiadają małe dziecko. Ciężarnej kobiecie często brakuje sił do dodatkowego wysiłku, jakim jest wychowanie małego, energicznego dziecka, a dzięki zwolnieniu w opiece nad nim pomoże mąż. Zwolnienie lekarskie może zostać udzielone również w sytuacji, gdy lekarz prowadzący ciążę zakazał kobiecie prowadzenia auta, a ta z kolei musi udawać się na regularne wizyty i badania. Obecność męża będzie wtedy niezbędna, dzięki czemu ciężarna wygodnie dostanie się do przychodni.

Ile może trwać L4 na żonę w ciąży?

L4 na żonę w ciąży ma jasno określony czas trwania. Zwolnienie opiekuńcze na żonę w ciąży może trwać maksymalnie 14 dni w ciągu całego roku kalendarzowego. Co ciekawe, tego typu zwolnienie może również zostać wystawione na innego członka bliskiej rodziny. Prawo zezwala również na zwolnienie opiekuńcze na dziecko. Będzie ono wskazane w sytuacji, gdy ciężarna żona nie ma na tyle sił, aby samej opiekować się dzieckiem, a wysiłek nie jest w jej przypadku wskazany. Rodzic dziecka, które nie ukończyło jeszcze 14. roku życia ma prawo do skorzystania z aż 60 dni zwolnienia opiekuńczego. Jeśli dziecko ukończy 14 lat, ale nadal będzie niepełnoletnie, wtedy okres ten wyniesie 14 dni.

Czy w trakcie jego trwania pracownik otrzyma świadczenia?

Wiele osób zastanawia się czy w trakcie trwania zwolnienia opiekuńczego otrzymają świadczenia pieniężne. Okazuje się, że prawo zakłada wypłacanie wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku w czasie, kiedy pracownik z powodów zdrowotnych lub potrzeby sprawowania opieki nad bliskim nie może wykonywać czynności wynikających z umowy o pracę. Za pierwsze 30 dni pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe wypłacane przez pracodawcę, a po upływie tego okresu obowiązek regulowania świadczeń przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który będzie wypłacał je w formie zasiłku. Oba wspomniane świadczenia będą wypłacane w wysokości 80% podstawy wynagrodzenia, czyli średniej wypłat otrzymanych przez pracownika w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Aby móc skorzystać z pobierania należnych świadczeń, pracownik musi podlegać pod aktualne i ważne ubezpieczenie chorobowe, a także regularnie opłacać jego składki. W przypadku złamania zasad obowiązywania zwolnienia lub podejmowania się czynności prowadzących do zarobku w trakcie urlopu wiąże się z utratą zasiłku oraz obowiązkiem zwrotu dotychczas otrzymanych rat wraz z odsetkami.
Zwolnienie lekarskie uzyskasz na naszej stronie internetowej w zaledwie 5 minut. Nie wierzysz? Kliknij i sprawdź!

REALIZACJA W 15 MINUT

24H/7 DNI

Bezpiecznie bez rejestracji
-25% na kolejną e-konsultację medyczną

Uzyskane zwolnienie lekarskie (e-ZLA) zostanie przesłane zarówno do pracodawcy jak i ZUS-u. Lekarz zadzwoni Ciebie po otrzymaniu zamówienia. Placówka Medyczna – z Nami Pewnie i Bezpiecznie.