» Strona główna » e-Recepta » Recepta » Recepta na antybiotyk
65.00 zł
Bezpiecznie bez rejestracji
-25% na kolejną e-konsultację medyczną
Recepta na antybiotyk to zagadnienie, które często pojawia się w wyszukiwarkach. Chorzy pacjenci oczekujący szybkiego powrotu do zdrowia często liczą na to, że lekarz zadecyduje o antybiotykoterapii. Okazuje się, że ta forma leczenie nie zawsze jest wskazana. Warto więc poznać odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące recepty umożlwiającej zakup antybiotyku. Dzięki temu pacjent nie tylko swoje prawa, ale także zyska wiedzę jak skutecznie się leczyć. W dzisiejszym artykule odpowiadamy jak uzyskać receptę na wspomniany lek oraz kto może nam ją wystawić, przedstawiamy okres obowiązywania dokumentu, a także poruszamy kwestię wskazań oraz przeciwskazań do rozpoczęcia antybiotykoterapii.
Recepta na antybiotyk jest niezbędna u osób, których dolegliwości i zaobserwowane objawy wskazują na zasadność przeprowadzenia antybiotykoterapii. Dokument ten można uzyskać na kilka sposobów. Pacjent ma prawo wybrać ten, który odpowiada mu najbardziej. Tradycyjnym sposobem jest odwiedzenie gabinetu lekarskiego i poddanie się wszystkim niezbędnym badaniom. Jeśli objawy będą wskazywały na zasadność podania antybiotyku i nie będą istniały żadne przeciwskazania, lekarz wygeneruje receptę. Dokument ten można uzyskać również bez potrzeby wychodzenia z domu. Aby skorzystać z takiej możliwości należy wciąć udział w konsultacji telefonicznej lub online z wybranym lekarzem. W trakcie rozmowy przeprowadzi on dokładny wywiad dotyczący stanu zdrowia pacjenta oraz jego samopoczucia, który będzie podstawą do wystawienia recepty. Coraz częściej wybieranym sposobem na uzyskanie tego dokumentu jest korzystanie z usług oferowanych przez dedykowane strony internetowe. Oferują one szybkie i wygodne generowanie recept. Nad każdą z tych witryn czuwa uprawniony lekarz, dlatego można mieć pewność, że recepta będzie prawidłowa i nie sprawi żadnych problemów podczas realizacji.
Wiele osób zastanawia się, do kogo powinni zgłosić się z prośbą o wygenerowanie recepty. Niektórzy obawiają się, że jeśli udadzą się ze swoim problemem do niewłaściwego specjalisty, odmówi on wystawienia recepty, przez co pacjent nie będzie mógł rozpocząć leczenia. Okazuje się jednak, że receptę na antybiotyk może wystawić każdy lekarz, niezależnie od posiadanej przez siebie specjalizacji. Pacjenci nie muszą więc obawiać się o odmowę. Jeśli dolegliwości pacjenta będą wskazywały na zasadność rozpoczęcia antybiotykoterapii i nie będą istniały żadne przeciwskazania do przeprowadzenia jej, lekarz z pewnością wystawi odpowiednią receptę wraz z zaleceniami dotyczącymi dalszego leczenia.
Recepta na antybiotyk nieco różni się od zwykłej recepty na jakikolwiek inny lek. Z reguły wygenerowana przez lekarze recepta może być zrealizowana w ciągu 30 dni. Jeśli dokument zawiera większą ilość leków, czas jej realizacji może zostać wydłużony. W przypadku antybiotyków okres obowiązywania recepty jest znacznie krótszy. Chory pacjent może skorzystać z recepty wystawionej na ten rodzaj leków jedynie przez najbliższe 7 dni od momentu wygenerowania dokumentu. Po upływie tego okresu recepta wraz z przepisanymi lekami przestanie obowiązywać. Jeśli pacjent będzie chciał podjąć kurację antybiotykiem, będzie musiał ponownie udać się do lekarza i poprosić go o powtórne wygenerowanie recepty.
Antybiotyki są lekami, których działanie polega na hamowaniu rozmnażania się bakterii lub niszczeniu ich. Powinny one być stosowane jedynie w określonych sytuacjach, po to aby organizm nie przyzwyczajał się do ich działania. Tylko dzięki temu pozostaną one skuteczne. Zaleca się rozważenie kuracji antybiotykiem podczas anginy wywołanej przez paciorkowce, zapalenia zatok, a także opon mózgowych. Antybiotykoterapia jest wskazana również u osób cierpiących na zapalenie nerek, pęcherza lub dróg moczowych. Leki te mogą stosować także chorzy na zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, a także osoby cierpiące na gruźlicę i choroby weneryczne, taki jak kiła czy rzeżączka. Przed rozpoczęciem terapii należy wykluczyć istnienie przeciwskazań uniemożliwiających stosowanie antybiotyku. Nie powinny stosować ich przede wszystkim osoby uczulone na penicylinę, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Przeciwskazaniem do antybiotykoterapii jest niewydolność wątroby, nerek lub krążenia, a także choroba alkoholowa. Podczas kuracji bardzo istotne jest zadbanie o florę bakteryjną jelit poprzez dodanie do swojej diety produktów probiotycznych. Pałeczki kwasu mlekowego wspomogą jej odbudową, a tym samym zapewnią lepsze samopoczucie chorego.
Zobacz również:
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.