Tabletka 72h po e recepta

65.00 

REALIZACJA W 15 MINUT 24H/7 DNI

Bezpiecznie bez rejestracji
-25% na kolejną e-konsultację medyczną

 

FORMULARZ MEDYCZNY

Dane pacjenta do e-Recepty

Kategoria:
Opis

Tabletka 72h po e recepta – skuteczna forma antykoncepcji awaryjnej

Potrzebujesz recepty na antykoncepcję awaryjną? Uzyskasz ją dzięki naszej stornie. A wszystko w zaledwie kilka minut!
Tabletka 72h po e recepta to dokument, który jest niezbędny w przypadku zakupu antykoncepcji awaryjnej. Bardzo wiele kobiet decyduje się na skuteczne zapobieganie ciąży. Niektóre z nich nie chcą zostać mamą, ponieważ boją się odpowiedzialności, z jaką wiązałoby się to zadanie. Niezależnie od decyzji i jej uzasadnienia, kobieta może wnieść prośbę o wygenerowanie recepty umożliwiającej jej zapobiegnięcie zapłodnieniu po ryzykownym stosunku. Warto zaznaczyć, że tego typu tabletki nie przerywają ciąży, a jedynie zapobiegają zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. W dzisiejszym artykule odpowiadamy jak można uzyskać receptę na tabletkę „dzień po”, przestawiamy jej działanie, a także poruszamy kwestię przeciwskazań uniemożliwiających zastosowanie tego leku.

  • Jak uzyskać receptę na tabletkę „dzień po”?
  • Jakie działanie ma ten lek?
  • Jakie leki 72h po można kupić w polskich aptekach?

Jak uzyskać tabletkę 72h po e receptę?

Tabletka 72h po e recepta może zostać uzyskana na kilka sposobów. Pacjentka może wybrać sobie sposób, który będzie dla niej najwygodniejszy i najbardziej zadowalający. W przypadku tabletek „dzień po” najważniejszy jest czas zaaplikowania tabletki, który wpływa na jej skuteczność. Generalnie im szybciej, tym lepiej. Tradycyjną i podstawową metodą na uzyskanie recepty jest odwiedzenie gabinetu lekarskiego ginekologa i przedstawienie mu zaistniałej sytuacji. Jeśli nie będą istniały żadne przeciwskazania uniemożliwiające rozpoczęcie kuracji lekiem, wystawi on odpowiednią receptę i prześle na konto pacjentki. Receptę na tabletkę „dzień po” można również uzyskać bez potrzeby wychodzenia z domu. Aby skorzystać z takiej możliwości należy odbyć konsultację telefoniczną lub online z wybranym lekarzem. Od 2018 roku generowane są tylko recepty w formie elektronicznej, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby wystawić ją na odległość. Wiele pacjentek decyduje się również na skorzystanie z usług oferowanych przez specjalne, dedykowane strony internetowe. Po wypełnieniu formularza znajdującego się na stronie głównej oraz zaksięgowaniu opłaty za zamówiony dokument, lekarz czuwający nad witryną wygeneruje receptę i prześle ją na konto użytkownika.

Jak działa tabletka „dzień po”?

Tabletka „dzień po” należy do leków zwanych antykoncepcją awaryjną. Ich działanie jest nieco skomplikowane i wielowymiarowe, a wszystko po to, aby móc skutecznie zapobiec zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Jej działanie obejmuje również opóźnianie lub hamowanie owulacji po to, aby nie doszło do zapłodnienia. Dokładne działanie zależy w głównej mierze od fazy cyklu, w którym obecnie znajduje się kobieta. Zażywając tabletkę „dzień po” należy zdawać sobie sprawę z tego, że jej skuteczność w dużej mierze zależy od czasu jej podania. Specjaliści zalecaj przyjęcie leku do 12 godzin po ryzykownym stosunku. Można mieć wtedy pewność, że wykorzystana została maksymalna skuteczność tabletki.

Jakie tabletki 72h po e recepta istnieją na rynku?

Tabletka 72h po e recepta może zostać wystawiona na jeden z dwóch leków dostępnych obecnie na polskim rynku farmakologicznym. Różnią się one między sobą głównie zawartą w składzie substancją czynną oraz czasem, w jakim należy przyjąć tabletkę. Pierwsza z nich – Escapelle zawiera w swoim składzie lewonorgestrel, który hamuje lub przyspiesza owulację, a tym samym zapobiega implementacji zarodka w macicy. Lek ten może zostać zażyty do 72 godzin po stosunku, w trakcie którego mogło dojść do zapłodnienia. Zaleca się jednak przyjęcie jej w ciągu 12 godzin, ponieważ wtedy jej działanie będzie najbardziej skuteczne. Druga tabletka – Ella One w swoim składzie zawiera octan uliprystalu, który tak jak inny składnik w przypadku Escapelle sprawia, że owulacja hamuje lub przyspiesza, a zarodek nie zagnieżdża się. Zasadniczą różnicą w przypadku Ella One jest czas, w jakim można przyjąć tabletkę. Dopuszcza się skuteczne przyjęcie jej nawet do 120 godzin po ryzykownym stosunku.

Kiedy nie wolno stosować tego typu leków?

Tak jak w przypadku niemal wszystkich leków, tak w przypadku antykoncepcji awaryjnej również istnieją przeciwskazania, które uniemożliwiają zastosowanie tabletki „dzień po”. Przede wszystkim tego typu środków nie powinny stosować kobiety już będące w ciąży. Warto zaznaczyć, że tabletka „dzień po” ma za zadanie zapobiec zapłodnieniu, a nie przerwać ciążę. Jeśli tabletkę zażyje kobieta karmiąca piersią, powinna ona przez minimum tydzień nie podawać dziecku pokarmu. Składniki tabletki mogą przenikać do mleka, które mogłoby wywołać silne reakcje alergiczne u dziecka. Przeciwskazaniem do zastosowania leku jest astma oskrzelowa oraz zaburzenia czynności wątroby. Po zastosowaniu leku mogą pojawić się skutki uboczne, takie jak zawroty i bóle głowy, nudności i wymioty, a także bóle w podbrzuszu. Jeśli do 3 godzin od zażycia tabletki pojawią się wymioty, należy zażyć tabletkę ponownie.

Potrzebujesz recepty na antykoncepcję awaryjną? Uzyskasz ją dzięki naszej stornie. A wszystko w zaledwie kilka minut!