Sposoby na… kaca. Przed, w trakcie i po zakrapianej imprezie

Pacjenci często proszą lekarzy o porady na przyszłość i sprawdzone sposoby na… Kac po przesadnym spożywaniu alkoholu to jedna z tych dolegliwości, które w takich prośbach przewijają się najczęściej. Sprawdź, jak przeciwdziałać syndromowi dnia następnego/poprzedniego!

sposoby na kaca

Kac to nieprzyjemne objawy po suto zakrapianej imprezie, jakie pojawiają się w związku z zatruciem organizmu alkoholem etylowym oraz odwodnieniem i niedoborem ważnych minerałów i mikroelementów. Podczas metabolizowania etanolu uwalniane są toksyczne substancje, głównie aldehyd octowy. Ciało koncentruje swoje wysiłki na neutralizacji toksyn, co powoduje uciążliwe objawy. Jedynym 100-procentowo skutecznym sposobem na kaca jest całkowita abstynencja – czasami wypicie nawet minimalnej ilości alkoholu powoduje odczuwanie uciążliwych dolegliwości przez kolejne kilka, kilkadziesiąt godzin. Aby złagodzić objawy, można podjąć różne działania przed, w trakcie suto zakrapianej imprezy i już na następny dzień. Najważniejsze są nawodnienie organizmu, uzupełnienie elektrolitów i odpoczynek.

Skąd się bierze kac po imprezie? Metabolizm alkoholu w organizmie – aldehyd octowy, kwas octowy

Aby znaleźć dobry sposób na kaca, najpierw trzeba zrozumieć mechanizmy jego powstawania. Co ciekawe sami lekarze i naukowcy nie są całkowicie zgodni. Większość skłania się ku hipotezie o metabolitach alkoholu etylowego, czyli produktach jego rozkładu. Ok. 90% wchłoniętego alkoholu jest przetwarzana w wątrobie – etanol przekształca się w ok. 10 razy bardziej trujący dla organizmu (a do tego rakotwórczy) aldehyd octowy, który powinien być jak najszybciej zamieniony we względnie neutralny kwas octowy, który rozpada się na wodę i dwutlenek węgla. Resztę toksyn organizm wydala w moczu, poprzez pocenie się oraz w wydychanym powietrzu. Druga z teorii o powstawaniu kaca koncentruje się na szkodliwym działaniu bezpośrednim pozostałych składowych napojów wyskokowych (kongenerów), w tym przede wszystkim:

  • metanolu, alkoholu metylowego;
  • aldehydy;
  • estry;
  • glikole;
  • ketony;
  • kwasy;
  • inne alkohole.

Jeżeli wątroba nie nadąża z metabolizowaniem alkoholu – przez picie kolejnych drinków w krótkim czasie, spożywanie dużych ilości etanolu czy indywidualne predyspozycje – istnieje ryzyko zatruciem. Możliwości tego organu to ok. 8–12 g alkoholu na godzinę, powyżej organizm musi się bronić przed toksynami, co wywołuje pogorszenie samopoczucia i dokuczliwe objawy. Nie da się zwiększyć tempa metabolizmu alkoholu etylowego przez enzymy wątrobowe, ale można spowolnić jego wchłanianie w układzie pokarmowym. Absorpcję etanolu da się też na różne sposoby przyspieszyć, co prowadzi do wcześniejszego upojenia i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia kaca. Dlatego tak jest to, co się zrobi zarówno przed imprezą, jak i w jej trakcie.

Zobacz też  Ból brzucha po alkoholu – objaw podrażnienia śluzówki układu pokarmowego

Jak uniknąć kaca? Przed spożyciem alkoholu postaraj się odciążyć wątrobę

Przed wyjściem z domu należy dobrze wypocząć. Zdrowy i głęboki, niezakłócony sen w noc poprzedzającą huczne świętowanie to najlepszy sposób na regenerację. Zabawa jest w piątek, a ty akurat dużo pracujesz? Spróbuj się przynajmniej zdrzemnąć. Na godzinę przed planowanym raczeniem się trunkami dobrze się najedz i wypełnij żołądek – choć jeśli później przesadzisz z alkoholem, kac o poranku może być silniejszy i utrzymywać się dłużej. Posiłek przed imprezą powinien być tłusty. Komórki tłuszczowe wchłaniają i przetrzymują alkohol niczym gąbka. Ponadto tłuszcz utworzy warstwę ochronną na ścianach żołądka i dwunastnicy, która spowolni absorpcję etanolu do krwi. Jeśli unikasz niezdrowego jedzenia, wypij przynajmniej szklankę tłustego mleka.

Dobrym sposobem na kaca i zniwelowanie wpływu alkoholu jeszcze przed spożyciem jest zażycie kluczowych mikroelementów – zwłaszcza witaminy C oraz witamin z grupy B. Warto też pić dużo wody, by utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia. Picie alkoholu przyspiesza diurezę, czyli wydalanie wody z organizmu. Podobne działanie ma kawa czy napoje energetyczne z kofeiną. Lepiej unikać takiego pobudzenia. Kolejna kwestia to palenie papierosów – nikotyna wzmacnia działanie etanolu. Zaleca się ograniczenie palenia o przynajmniej połowę. Przed wyjściem warto jeszcze przygotować się na powrót i kolejny dzień:

  • postawić wodę przy łóżku;
  • ugotować kwaśną zupę – żurek, kapuśniak, ogórkową;
  • przewietrzyć pokój.

Skuteczne sposoby na kaca. W trakcie picia alkoholu zadbaj o odpowiednie nawodnienie

Istnieje kilka zasad, których przestrzeganie zmniejsza ryzyko syndromu dnia następnego. Najważniejsza reguła to zachowywanie przynajmniej 20-minutowych odstępów pomiędzy kolejnymi porcjami alkoholu. Tyle czasu zajmuje średnio absorpcja etanolu przez organizm w pełni sił. Kłopot w tym, że podczas towarzyskiej imprezy trudno odmawiać kolejnych toastów, łatwo się też zapomnieć. Nie należy też pić na pusty żołądek, zły wpływ ma rezygnacja z jedzenia podczas spożywania alkoholu.

Warto wiedzieć, że trunki szlachetne – w szczególności brandy, burbon, czerwone wino, koniak, rum i whisky – zawierają więcej metanolu i częściej są wzbogacone różnymi dodatkami i innymi, alkoholowymi związkami organicznymi. Przez kongenery późniejsze problemy są znacznie bardziej dotkliwe. Jeśli nie chcesz mieć bólu głowy i brać L4 online nazajutrz, lepiej wybieraj inne trunki. Pozostałe sposoby na kaca do zastosowania już w trakcie picia alkoholu to:

  • krótkie przetrzymywanie alkoholu w ustach, rezygnacja z picia przez słomkę – etanol może zostać wchłonięty bezpośrednio przez błonę śluzową jamy ustnej;
  • przepijanie alkoholu wodą niegazowaną lub sokiem owocowym – szklanka po każdym kieliszku;
  • zachowanie umiaru w tempie picie i ilości spożywanego alkoholu.
Zobacz też  Swędzenie odbytu u dorosłych i dzieci – objawy, leczenie dolegliwości

Mieszanie trunków i picie napojów gazowanych między kolejnymi kieliszkami potęguje dolegliwości

Naprzemienne spożywanie różnych gatunków alkoholu zwykle kończy się potężnym kacem. Z czego to wynika? Jest kilka odpowiedzi. Przy okazji zawierają gotowe sposoby na kaca:

  • sięganie po wiele typów alkoholu i chęć spróbowania wszystkiego sprawiają, że trudniej zachować kontrolę nad ilością opróżnianych kieliszków i szklanek;
  • piwo, szampan i inne „bąbelki” – w tym napoje gazowane wypijane pomiędzy kolejnymi porcjami alkoholu – zawierają dwutlenek węgla, który przyspiesza absorpcję etanolu z mocnych, czystszych gatunków;
  • metanol i inne kongenery ze szlachetniejszych trunków zwiększają ryzyko objawów kaca.

Ograniczenie się do jednego rodzaju alkoholu i unikanie „bąbelków” nie gwarantuje, że nazajutrz nie będzie się cierpieć. Warto jeszcze zastosować kilka profilaktycznych sposobów na kaca przed snem – wypić minimum 2 szklanki wody, zażyć witaminę C oraz (jeśli nie ma przeciwwskazań) aspirynę lub inny lek przeciwbólowy. Nie można przy tym sięgać po paracetamol, w połączeniu z alkoholem uszkodzi wątrobę i nerki. Ponadto niektóre farmaceutyki są przeznaczone na konkretny rodzaj bólu i dostępne tylko na zlecenie lekarskie. O tym, czy dany środek przeciwbólowy, na który potrzebna była e-recepta, może być profilaktycznym „lekiem na kaca”, dowiesz się z ulotki, u farmaceuty lub specjalisty.

Domowe sposoby na – kac po alkoholu. Jak złagodzić syndrom dnia poprzedniego?

Nawet ścisłe zastosowanie się do wszystkich porad nie gwarantuje ci, że obudzisz się w dobrym humorze i bez symptomów zatrucia alkoholowego. Co robić, gdy wczorajszy dzień wciąż szumi w głowie?

Podstawowym sposobem na kaca jest uzupełnienie elektrolitów i wody w organizmie, za pomocą suplementów albo odpowiedniego posiłku:

  • wspominane wcześniej kwaśne zupy, papryka czy cytrusy dostarczą kwas askorbinowy;
  • sok pomidorowy, marchew, ziemniaki, banany, jabłka, pietruszka czy kiwi zawierają dużo potasu i odbierają ochotę na klina;
  • ciemne pieczywo, makarony, miód, cukier zapewnią glukozę i węglowodany;
  • woda, soki owocowe, napary, herbata z miodem lub imbirem oraz cysteina zawarta w jajkach pozwolą szybciej oczyścić organizm z toksyn;
  • kefir i maślanka będą naturalnymi probiotykami.

Wśród potraw polecanych skacowanym są też wszelkiego rodzaju koktajle owocowe, warzywne, owocowo-warzywne oraz buliony i rosół. Alternatywą dla jedzenia będą specjalne tabletki na kaca i suplementy, które zawierają m.in. potas, magnez, witaminy z grupy B oraz C. Na temat działania kawy podczas syndromu dnia poprzedniego panują odmienne opinie. Z jednej strony zwężenie naczyń krwionośnych powinno pomóc na ból głowy, z drugiej moczopędny wpływ kofeiny doprowadzi do utraty wody. Żadnych wątpliwości nie budzą dobroczynne efekty:

  • zimnego prysznica;
  • spaceru na świeżym powietrzu;
  • relaksu w ciszy, spokoju i zacienionym pomieszczeniu.
Zobacz też  Na czym polega badanie MCV? Jaka jest norma?

Najczęstsze objawy kaca, syndromu dnia następnego – ból głowy, mdłości, wymioty

W złagodzeniu symptomów pomoże unikanie czynników, które nasilają dolegliwości. Ból głowy narasta m.in. przez silne bodźce świetlne i dźwiękowe. Nudności i torsje mogą zostać spotęgowane przez niektóre leki oraz ciężkostrawne posiłki. Pozostałe możliwe objawy kaca, na które trzeba czasami znaleźć inny sposób, to także:

  • suchość w ustach;
  • biegunka;
  • zimne poty;
  • osłabienie, przemęczenie, uczucie rozbicia;
  • problemy z koncentracją;
  • obniżenie zdolności psychomotorycznych;
  • zaburzenia pamięci.

Trzeba pamiętać, że alkohol jest substancją toksyczną dla organizmu. Stosowanie sposobów na kaca to czasami za mało. Silne zatrucie może wywoływać groźniejsze skutki, które mogą wymagać interwencji lekarskiej. O potrzebie detoksykacji i bardziej zaawansowanych zabiegów świadczą takie oznaki, jak:

  • zawroty głowy;
  • zaburzenia świadomości;
  • utrata przytomności już na kacu;
  • spłycenie oddechu, problemy z oddychaniem;
  • silna tachykardia – przyspieszenie akcji serca.

Osoby szczególnie narażone na zatrucie alkoholowe powinny wcześniej spowolnić wchłanianie alkoholu

Niektórzy biorą zwolnienie lekarskie online z powodu nadużycia alkoholu częściej od pozostałych. Na predyspozycje genetyczne, płeć, wiek i naturalne tempo metabolizmu etanolu przez wątrobę niewiele można poradzić. Można za to kontrolować inne czynniki, które sprzyjają występowaniu syndromu dnia następnego. Sposobami na kaca powinny się zainteresować:

  • osoby otyłe, z nadwagą;
  • palacze papierosów;
  • pacjenci, którzy mało śpią i prowadzą nieregularny tryb życia;
  • osoby, które nie dbają o nawodnienie i dostarczanie minerałów oraz mikroelementów.

Innym sposobem na kaca będą kroplówki aplikowane w różnych placówkach medycznych. Podawanie substancji odżywczych dożylnie ma jednak efekty porównywalne z prostszymi, domowymi metodami. A kosztuje znacznie więcej. Wybór należy do ciebie!


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.