Tabletki antykoncepcyjne skutki uboczne – czym się charakteryzują? Wszystko co warto wiedzieć o kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi.

Tabletki antykoncepcyjne to bardzo popularna metoda antykoncepcji. Okazuje się, że decyduje się na nią bardzo wiele kobiet. Jej popularność wynika przede wszystkim z niesamowicie wysokiej skuteczności, dzięki czemu stosująca ją […]

Tabletki antykoncepcyjne skutki uboczne

Tabletki antykoncepcyjne to bardzo popularna metoda antykoncepcji. Okazuje się, że decyduje się na nią bardzo wiele kobiet. Jej popularność wynika przede wszystkim z niesamowicie wysokiej skuteczności, dzięki czemu stosująca ją kobieta może mieć pewność, że nie zajdzie w niechcianą ciążę. Wraz ze skutecznym działaniem, tabletki antykoncepcyjne często są identyfikowane z częstym występowaniem problematycznych skutków ubocznych. Czy faktycznie tak jest? Czy tabletki antykoncepcyjne powodują niepożądane reakcje organizmu? Na te oraz inne pytania znajdą Państwo odpowiedź w dzisiejszym artykule!

Czy w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych skutki uboczne występują często?

Wiele Pań przed rozpoczęciem kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi zastanawia się czy ta forma antykoncepcji wiąże się z ryzykiem pojawienia się jakichkolwiek skutków ubocznych. Niektóre z pacjentek obawiają się rozpoczęcia ich stosowania właśnie z powodu wspomnianych niepożądanych reakcji organizmu. Warto rozwiać wszystkie wątpliwości i jasno określić czy w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych mogą pojawić się jakiekolwiek skutki uboczne. 

Tabletki antykoncepcyjne, z powodu silnego i zaawansowanego działania, mogą powodować różne skutki uboczne. Nie należy się jednak ich obawiać, bo z reguły są one:

  • niezbyt nasilone,
  • mało problematyczne,
  • łatwe do wyeliminowania.

Tabletki antykoncepcyjne faktycznie mogą powodować niepożądane reakcje organizmu kobiety, która je przyjmuje, jednak korzyści wynikające z ich stosowania mogą znacznie przewyższać ryzyko pojawienia się skutków ubocznych. 

Czy mimo skutków ubocznych warto stosować tabletki antykoncepcyjne?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, tabletki antykoncepcyjne mogą wywoływać różne skutki uboczne, jednak ryzyko ich pojawienia się jest znacznie niższe niż suma korzyści, jakie mogą one przynieść kobiecie, która je stosuje. Tego typu preparaty z reguły służą zapobieganiu ciąży, jednak okazuje się, że jest to główne ich działanie, którym towarzyszy wiele pobocznych korzyści. 

Zobacz też  Czy ginekolog przepisze tabletki antykoncepcyjne bez badania? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące recepty na tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne, dzięki swojemu działaniu gwarantują:

  • skuteczną ochronę antykoncepcyjną, dzięki czemu kobieta może być spokojna o brak ryzyka zajścia w niepożądaną ciążę,
  • wyregulowanie cyklu miesiączkowego, dzięki czemu menstruacja będzie występować w konkretnym czasie w miesiącu,
  • znaczne zmniejszenie się bolesności miesiączek,
  • poprawę stanu cery. 

Jak widać zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych hormony faktycznie mają kompleksowe działanie i wpływają na funkcjonowanie całego kobiecego organizmu. 

Tabletki antykoncepcyjne skutki uboczne – jakie dokładnie mogą się pojawić?

Istnieje kilka niepożądanych reakcji organizmu na tabletki antykoncepcyjne, które pojawiają się bardzo często. Wiele kobiet stosujących tę formę antykoncepcji zauważyło, że w trakcie kuracji:

  • pojawiły się nieregularne krwawienia i plamienia (występujące szczególnie na początku kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi),
  • zmniejszyło się ich libido,
  • pojawiły się nudności lub wymioty,
  • zaczęły zmagać się z bólem głowy.

W trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych mogą pojawić się również groźniejsze skutki uboczne, takie jak zakrzepy. Warto jednak zaznaczyć, że występują one niezwykle rzadko i często wynikają ze zignorowania istnienia przeciwskazań uniemożliwiających rozpoczęcie kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi. Aby mieć pewność, że ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej jest niskie, warto wykonać niezbędne badania przed rozpoczęciem stosowania tego typu leków, a także kontrolnie badać się w trakcie trwania kuracji. 

Dlaczego ta forma antykoncepcji wiąże się z występowaniem skutków ubocznych?

Wyjaśnienia wymaga również kwestia dotyczące tego, dlaczego w ogóle w trakcie kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi pojawiają się skutki uboczne. Okazuje się, że ich występowanie wynika głównie z działania składników czynnych zawartych w tego typu preparatach, a także z zaawansowanego i kompleksowego działania samego leku. Tabletki antykoncepcyjne zawierają jedną lub dwie substancje czynne, które należą do damskich hormonów. Oddziałują one nie tylko na układ rozrodczy kobiety poprzez hamowanie owulacji oraz zmianę konsystencji wytwarzanego śluzu, ale także na funkcjonowanie jej całego organizmu. W efekcie może dojść do zaburzenia niektórych funkcji poprzez zmianę stężenia wspomnianych składników w organizmie. W wielu przypadkach organizm w krótkim czasie adaptuje się do wspomnianego działania, a tym samym eliminuje powstałe skutki uboczne. 

Zobacz też  Do jakiego wieku można brać tabletki antykoncepcyjne? Przedstawiamy pacjentki, które mogą skorzystać z antykoncepcji hormonalnej

Tabletki antykoncepcyjne skutki uboczne – czy jednym z nich faktycznie jest tycie?

Wśród wielu obecnie krążących faktów i mitów dotyczących stosowania tabletek antykoncepcyjnych pojawia się teza, że tego typu preparaty powodują tycie i przybieranie na wadze. Warto wyjaśnić czy w trakcie kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi faktycznie może dojść do tego typu powikłania. 

Okazuje się, że działanie tabletek antykoncepcyjnych faktycznie może powodować wzrost masy ciała pacjentki. Stan ten pojawia się głównie dlatego, że:

  • tabletki antykoncepcyjne zwiększają apetyt i łaknienie,
  • w trakcie kuracji hormonami kobiecy organizm jest bardziej podatny na zatrzymywanie wody,
  • hormony mogą powodować opuchliznę. 

W efekcie kobietom stosującym tabletki antykoncepcyjne wydaje się, że tyją w dość szybkim tempie. Ponadto często zdarza się, że nagromadzone kilogramy są trudne do zrzucenia. W takiej sytuacji warto zgłosić się do lekarza i poprosić o zmianę stosowanego środka, ponieważ przybieranie na wadze może wynikać np. ze zbyt dużego stężenia substancji czynnych w preparacie. 

Jak zadbać o swoją formę w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Wiele kobiet zastanawia się co zrobić, aby zminimalizować ryzyko przybrania na wadze w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych. W przypadku zatrzymywania się wody oraz pojawienia się opuchlizny powinna pomóc wspomniana już wcześniej zmiana stosowanego środka. Pomimo to, większy apetyt i wyczuwalne łaknienie nadal może pozostać i doskwierać pacjentce. Istnieje kilka reguł, których warto przestrzegać, aby zminimalizować ryzyko przytycia w trakcie kuracji tabletkami antykoncepcyjnymi. Radzimy, aby:

  • zwracać uwagę na jakość przygotowywanych posiłków, wybierać zdrowe i zbilansowane produkty, z których możliwe będzie przygotowanie niskokalorycznych i lekkich potraw,
  • wprowadzić codzienną aktywność fizyczną, może ona opierać się na lekkich ćwiczeniach, ale ważne jest zachowanie systematyczności, 
  • zrezygnować z kalorycznych przekąsek, takich jak chipsy i czekolada, na rzecz zdrowych zamienników – na przykład owoców oraz warzyw. 
Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne – rodzaje i ich działanie

Tabletki antykoncepcyjne mogą wywoływać skutki uboczne, jednak ich występowanie często wynika z nieprawidłowego stosowania lub zignorowania występujących przeciwskazań. W razie zaobserwowania u siebie jakichkolwiek reakcji niepożądanych warto skonsultować się z lekarzem. Tabletki antykoncepcyjne to przede wszystkim wysoka skuteczność, której nie gwarantują żadne inne metody!

Jeżeli nie zakupiłaś jeszcze E-recepty na tabletki antykoncepcyjne, to już teraz możesz zrobić to całkowicie Online nawet w kilka minut !


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.