Tabletki antykoncepcyjne a libido

Jedną z najczęściej stosowanych form zapobiegania niechcianym ciążom przez kobiety są tabletki antykoncepcyjne. Skuteczność ich działania sięga nawet 99%, zaś poza ochroną przed zapłodnieniem, niektóre pacjentki decydują się na rozpoczęcie […]

tabletki antykoncepcyjne a libido

Jedną z najczęściej stosowanych form zapobiegania niechcianym ciążom przez kobiety są tabletki antykoncepcyjne. Skuteczność ich działania sięga nawet 99%, zaś poza ochroną przed zapłodnieniem, niektóre pacjentki decydują się na rozpoczęcie antykoncepcji hormonalnej w przypadku innych problemów związanych z hormonami, np. dokuczliwego trądziku albo bolesnej menstruacji. Oprócz magicznych efektów stosowania tabletek antykoncepcyjnych, wiązać się z nimi może także szereg skutków ubocznych, o czym informuje nas ginekolog przed wypisaniem recepty. Jedną z często powtarzanych informacji na ten temat jest obwinianie antykoncepcji hormonalnej o spadek libido. Jak to wygląda w praktyce?

Co warto wiedzieć na temat działania leków antykoncepcyjnych? Tabletki antykoncepcyjne a libido

Głównym zadaniem tabletek antykoncepcyjnych jest zapobiegnięcie ciąży, co dzieje się poprzez zatrzymanie owulacji i zahamowanie plemników w drodze przez jajowody. Leki antykoncepcyjne zawierają wysokie stężenie kobiecych hormonów, wywołujących na każdą pacjentkę wpływ zależny od jej indywidualnej gospodarki hormonalnej i stanu zdrowia. W związku z tym odmienne mogą być także skutki uboczne ich stosowania. Tabletki antykoncepcyjne a libido – jak ingerencja w gospodarkę hormonalną wpływa na popęd seksualny?

Czym jest libido? Jak interpretować jego spadek?

Libido oznacza po prostu popęd seksualny, a więc chęć i dążenie do podejmowania aktywności seksualnej. Jego występowaniu odpowiada nie tylko sfera emocjonalna, ale i reakcje fizyczne. Libido to kwestia indywidualna, w dodatku zmienia się w trakcie dnia oraz pod wpływem różnych czynników, np. cyklu menstruacyjnego lub spożywania alkoholu.

Zobacz też  Skuteczna antykoncepcja w zasięgu ręki, czyli jakie tabletki antykoncepcyjne polecacie 2022

Obniżenie popędu seksualnego jest typowe w konkretnych okresach życia, np. po urodzeniu dziecka, na skutek choroby albo problemów natury psychicznej. Do spadku libido u kobiet prowadzą też zmiany hormonalne występujące po owulacji, kiedy zmniejsza się poziom estrogenów i progesteronu, z czym wiąże się gorsze samopoczucie i różne dolegliwości fizyczne. Mogą być one powodem obniżenia popędu seksualnego.

Bez względu na powód obniżenia libido, w kwestii tej nie ma ogólnie uznawanej normy. Zarówno osoby z niskim, jak i wysokim popędem seksualnym mogą nie odczuwać z tego powodu żadnego dyskomfortu. Problem pojawia się dopiero, gdy poziom libido przeszkadza danej osobie. Wówczas należy skonsultować się z odpowiednim specjalistą.

Czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej obniża popęd seksualny?

Badania wykazują, że wśród skutków ubocznych zażywania tabletek antykoncepcyjnych pojawia się obniżenie libido, jednakże u mniej niż połowy pacjentek stosujących antykoncepcję hormonalną. Okazuje się, że jest to domena leków o działaniu antyandrogennym, czyli obniżających poziom androgenów. Wpływa to pozytywnie na wygląd skóry i włosów, ale także obniża stężenie testosteronu, co prowadzi do spadku libido.

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie musi więc prowadzić do obniżenia popędu seksualnego. Często okazuje się, że spadek libido jest tylko efektem gorszego samopoczucia związanego z rozpoczęciem terapii hormonalnej. Jeżeli bierzemy pod uwagę stosowanie antykoncepcji w postaci leków, lecz martwimy się o spadek libido, szczególnie powinniśmy zainteresować się tabletkami, które w składzie zawierają octan chlormadinonu – hormon steroidowy pochodzący od progesteronu. Według lekarzy leki te nie wpływają negatywnie na libido.

Tabletki antykoncepcyjne a libido – kwestia indywidualna, którą należy omówić z ginekologiem

Dobór odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych należy do najważniejszych zadań lekarza, z którym konsultuje się pacjentka pragnąca rozpocząć antykoncepcję hormonalną. Należy podkreślić, że odpowiednio przypisane leki nie powinny powodować dotkliwych skutków ubocznych, w znacznym stopniu upośledzających funkcjonowanie pacjentki. Jeżeli zatem odczuwamy spadek popędu seksualnego i podejrzewamy, że winę za to ponoszą nasze tabletki antykoncepcyjne, obawy te należy omówić z lekarzem. Obecnie jest to tym łatwiejsze, że do naszej dyspozycji mamy konsultacje online, nawet przez całą dobę.

Zobacz też  Tabletki antykoncepcyjne mają swoje wady i zalety. Jakie skutki uboczne mogą wystąpić przy antykoncepcji hormonalnej?

Tabletki antykoncepcyjne a libido – jak utrzymać poziom popędu seksualnego?

Jeżeli obniżone libido nie jest efektem ubocznym nieodpowiednio dobranej antykoncepcji hormonalnej i zmiana leków przynosi niewielkie skutki, istnieją inne sposoby na doprowadzenie popędu seksualnego do pożądanego poziomu. Jedne z nich obejmują stosowanie suplementów diety, które w przypadku kobiet powinny zawierać związki roślinne zbliżone do estrogenów, mające unormować gospodarkę hormonalną.

Innym sposobem jest dieta, szczególnie gdy spadek libido wiąże się z występowaniem chorób zależnych od odpowiedniego odżywiania, np. cukrzycy. Jadłospis na poprawienie poziomu libido powinien zawierać produkty roślinne bogate w przeciwutleniacze, szczególnie warzywa i owoce.

Nierzadko spadek popędu seksualnego wynika z prowadzonego przez nas stylu życia – negatywnie na libido wpływa stosowanie używek (alkoholu, tytoniu), niewysypianie się, przemęczenie fizyczne i psychiczne, a także brak aktywności.

Jednakże bez względu na powód obniżenia libido, wszystkie obawy powinniśmy konsultować z lekarzem, który pomoże nam odkryć przyczyny spadku popędu seksualnego oraz odnaleźć na niego odpowiedni ratunek.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.