EllaOne

Nazwa: ellaOne (tabletka awaryjna, lek na receptę)
Kategoria: tabletka antykoncepcyjna, awaryjna
Substancja czynna: octan uliprystalu
Dawka: 30 mg
Opakowanie: 1 tabletka
Źródło: https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/ellaone-epar-product-information_pl.pdf

EllaOne - opis i informacje o leku

Kończy Ci się lek na receptę, którego potrzebujesz? Wypełnij formularz i odbierz swoją e-receptę, którą zrealizujesz w każdej aptece!

Chcesz uchronić się przed przypadkową ciążą? Skorzystaj z tabletki awaryjnej ellaOne, która uniemożliwia zajście w ciążę po współżyciu bez zabezpieczenia. Skontaktuj się ze specjalistą i dowiedz się więcej na temat ochrony, którą gwarantuje ten lek hormonalny. Zapoznaj się z opisem "pigułki dzień po" ellaOne i zarezerwuj e-wizytę u lekarza, podczas której w kilka minut otrzymasz e-receptę, której potrzebujesz.

Pigułka ellaOne – antykoncepcja hormonalna na szczególne okoliczności

Tabletka ellaOne to antykoncepcyjny lek awaryjny do stosowania w sytuacjach, kiedy istnieje ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę z powodu braku lub nieskuteczności zastosowanego zabezpieczenia. Można ją przyjąć najpóźniej 120 godzin (5 dni) po współżyciu.

Kto może skorzystać z antykoncepcji awaryjnej ellaOne?

"Tabletka po" ellaOne jest dedykowana kobietom (również młodocianym) w wieku rozrodczym, u których występuje owulacja. Z antykoncepcji awaryjnej może skorzystać każda kobieta, która nie chce być w ciąży, a która współżyła bez zabezpieczenia lub u której stosowana antykoncepcja okazała się nieskuteczna. Warto wiedzieć, że ellaOne jest preparatem wydawanym wyłącznie na receptę, więc przed zakupem leku konieczna jest konsultacja lekarska.

Kiedy ellaOne skutecznie zabezpiecza przed zapłodnieniem?

EllaOne to preparat stosowany w nagłych okolicznościach w celu uniknięcia nieplanowanej ciąży. W sytuacji kiedy doszło do stosunku bez zabezpieczenia lub kiedy zastosowana metoda antykoncepcyjna zawiodła, tabletka powinna zostać użyta bez zbędnej zwłoki. Należy podkreślić, że "tabletka po" nie jest jednym ze sposobów antykoncepcji długoterminowej. Nie można jej przyjmować w sposób ciągły, ponieważ może to wpłynąć niekorzystnie zarówno na jej działanie, jak i na układ rozrodczy kobiety.

Jak oceniana jest skuteczność leku hormonalnego ellaOne?

EllaOne, nazywana "tabletką / pigułką po", jest lekiem o wysokiej skuteczności. Szacuje się, że wynosi ona aż 98%. W praktyce na 100 kobiet tylko 2 mogą zajść w ciążę mimo korzystania z tego preparatu. Stosując antykoncepcję awaryjną trzeba pamietać, że nie zawsze daje ona oczekiwane rezultaty. Dlatego jeśli kobieta nie chce lub nie powinna zachodzić w ciążę, wskazane jest, by zdecydowała się na antykoncepcję długoterminową.

Kiedy tabletka ellaOne jest nieskuteczna?

Pigułka ellaOne nie zadziała prawidłowo w dwóch przypadkach: kiedy owulacja miała już miejsce lub kiedy doszło do zapłodnienia. Celem tego środka antykoncepcyjnego jest zahamowanie procesu owulacji i niedopuszczenie do zajścia w ciążę. Dlatego w przypadku kiedy doszło do jednej z tych sytuacji lek przestaje być użyteczny.

Czy można otrzymać lek ellaOne bez recepty?

Chociaż w wielu krajach Unii Europejskiej ellaOne można otrzymać bez recepty to w Polsce, w związku ze zmianą aktów prawnych, lek ten jest dostępny wyłącznie z przepisu lekarza. Lekarz może wystawić receptę na antykoncepcję awaryjną po konsultacji z pacjentką.

W jakim czasie od stosunku należy przyjąć "pigułkę dzień po" ellaOne?

Antykoncepcję awaryjną należy przyjąć jak najszybciej i chociaż ellaOne można zastosować nawet w 5 dniu po stosunku, wskazane jest, aby zrobić to w ciągu pierwszej doby, by mieć jak największą pewność, że "pigułka dzień po" zadziała. Dzień cyklu menstruacyjnego nie jest w tym przypadku istotny. Może to być dowolny dzień cyklu.

Jak tabletka ellaOne oddziałuje na organizm kobiety?

W skład antykoncepcyjnej tabletki awaryjnej ellaOne wchodzi substancja czynna o nazwie octan uliprystalu, która oddziałuje na naturalnie występujący w organizmie kobiety progesteron, konieczny do zaistnienia owulacji. Substancja czynna zawarta w leku opóźnia jajeczkowanie i w ten sposób uniemożliwia zajście w ciążę w sytuacji, w której stosunek płciowy zaistniał bez udziału skutecznego zabezpieczenia.

Jak prawidłowo przyjmować pigułkę awaryjną ellaOne?

EllaOne jest tabletką doustną. Należy ją zastosować najpóźniej w 120 godzinie od odbycia stosunku seksualnego w sytuacji nagłej, czyli kiedy kobieta obawia się zajścia w ciążę np. z powodu braku lub nieskuteczności użytej formy antykoncepcji. Przed zastosowaniem tabletki pacjentka powinna skonsultować zasadność jej przyjęcia z lekarzem. Nie jest istotne w jakim momencie cyklu menstruacyjnego i o jakiej porze dnia pigułka zostanie zażyta. Ważne, aby odbyło się to bez opóźnień, ponieważ jej skuteczność zależy od czasu.

Czy ellaOne może wywierać wpływ na właściwości antykoncepcji stałej?

Tak, tabletka ellaOne może wpływać na zmniejszenie skuteczności działania antykoncepcji hormonalnej stosowanej w sposób regularny (tabletki, plastry). Dlatego po przyjęciu pigułki ellaOne, oprócz kontynuowania przyjmowania dotychczasowej antykoncepcji hormonalnej, wskazane jest, by do końca aktualnego cyklu miesiączkowego skorzystać z dodatkowego sposobu zabezpieczenia – prezerwatywy.

Czy ellaOne to tabletka aborcyjna?

Nie, tabletka ellaOne, ze względu na swoje działanie i czas użycia, jest metodą antykoncepcji awaryjnej. Jej zadaniem jest uniemożliwienie wystąpienia owulacji. Jeśli jednak doszło do owulacji, tabletka nie jest w stanie ani zapobiec, ani przerwać ciąży.



Kończy Ci się lek na receptę, którego potrzebujesz? Wypełnij formularz i odbierz swoją e-receptę, którą zrealizujesz w każdej aptece!

Inne leki o podobnym działaniu