Ból z lewej strony podbrzusza – co oznacza? Przyczyny bólu brzucha

Kłujący, piekący, rozlewający się ból z lewej strony podbrzusza – to tylko część sposobów zgłaszania dolegliwości przez pacjentów. Podobne objawy pojawiają się w wielu różnych stanach i przypadłościach zdrowotnych. Zobacz, że skonsultowanie się z lekarzem to najlepsze wyjście!

ból z lewej strony podbrzusza

Pojedynczy objaw to za mało, by określić stan zdrowia pacjenta. Lekarze potrzebują znacznie więcej informacji, by ustalić, co spowodowało zgłaszane symptomy. Bóle z lewej strony podbrzusza najczęściej oznaczają problem z dolnym odcinkiem przewodu pokarmowego, układem moczowym lub narządami miednicy. Przede wszystkim schorzenia jelita cienkiego i grubego, nerek, pęcherza i dróg moczowych oraz organów układu rozrodczego. Nie sposób całkowicie wykluczać patologii układu ruchu (mięśni, kości łonowych, biodrowych, krzyżowego odcinka kręgosłupa), nerwobóli czy dolegliwości psychosomatycznych.

Jak zlokalizować silny ból brzucha – w nadbrzuszu, śródbrzuszu czy podbrzuszu?

Jama brzuszna sąsiaduje od góry z klatką piersiową, a od dołu z jamą miednicy. Według jednego z przyjętych systemów dzieli się na 3 części. Nadbrzusze obejmuje rejony podżebrzy, śródbrzusze sięga do linii pępka, a podbrzusze znajduje się poniżej tej granicy – niektórzy zaliczają do niego również część pachwin i okolic nadłonowych. Jednak istnieje również inny wariant tej klasyfikacji. Część lekarzy i naukowców preferuje podział brzucha na dwa fragmenty:

  • piętro gruczołowe – ponad okrężnicą, z żołądkiem, śledzioną, trzustką i wątrobą;
  • piętro jelitowe z jelitami cienkim i grubym.

Trudno oczekiwać od pacjentów, by znali i ściśle trzymali się medycznej terminologii – czasami lepiej dokładnie pokazać, gdzie boli, niż o tym pisać czy opowiadać. Nawet najdokładniejsza lokalizacja bólu (śródbrzusze, lewa strona to dość ogólne określenia i pojemne pojęcia) nie przesądza o ostatecznej diagnozie. Ma jednak niebagatelne znaczenie dla wstępnego rozpoznania oraz decyzji o dalszych działaniach – pierwszych zaleceniach lekarskich czy kolejnych badaniach diagnostycznych.

Zobacz też  Kłucie w pochwie i ból podbrzusza – przyczyny, leczenie

Różne przyczyny bólu brzucha powodują promieniowanie i przeniesienie dolegliwości

Nie zawsze boli dokładnie w tym samym miejscu, w którym znajduje się pierwotne źródło problemów ze zdrowiem. Odczuwanie bolesności różnego rodzaju wiąże się z przekazywaniem odpowiednich sygnałów przez układ nerwowy. Wiele narządów ludzkiego ciała jest unerwionych w tym samym odcinku rdzenia kręgowego. Taka budowa anatomiczna przekłada się na wiele różnych zjawisk:

  • jedna dolegliwość daje o sobie znać w kilku miejscach jednocześnie;
  • ból stale „pokonuje określoną trasę”;
  • boli w jednym punkcie, a „chory” jest zupełnie inny narząd.

Niektóre bolesności są całkowicie naturalne. Przykładem mogą być bóle z lewej strony podbrzusza, które promieniują do pleców. Są charakterystyczne dla owulacji lewego jajnika – i analogicznie jest z prawej strony. Jednoczesne bóle dolnej części brzucha i pleców pojawiają się także podczas menstruacji. A przecież to tylko dwa przykłady! Podobnych zależności jest o wiele więcej. Jeżeli regularnie odczuwasz silne bóle brzucha, zlokalizowane w jakimkolwiek miejscu, weź zwolnienie lekarskie online i zapisz się na wizytę u lekarza oraz badania. Być może to nic groźnego, ale nie można wykluczać poważnej choroby.

Bóle z lewej strony podbrzusza mogą świadczyć o wielu przypadłościach

Nerki to parzyste, symetryczne narządy – pełnią funkcje istotne dla układu moczowego i płciowego. Ból w lewej (lub prawej) nerce może świadczyć o jej odmiedniczkowym zapaleniu lub kamicy nerkowej. Zaburzenia układu krwionośnego mogą spowodować powstanie, a później pęknięcie tętniaka. Najczęściej diagnozowane przyczyny bólu w podbrzuszu po stronie lewej związane są jednak z układem pokarmowym. Należą do nich:

  • zespół jelita drażliwego;
  • choroba wrzodowa dwunastnicy;
  • przewlekłe zaparcia i zapalenie uchyłków jelita grubego;
  • zespół nadwrażliwości jelita grubego;
  • niedrożność i niedokrwienie jelit;
  • nieswoiste choroby i stany zapalne w jelitach.

Konieczna może okazać się wizyta u gastrologa.

Co jeszcze może być źródłem bólu?

Kolejne możliwości, które trzeba brać poważnie pod uwagę, to m.in. przepuklina pachwinowa, rozstęp spojenia łonowego, schorzenia kręgosłupa w odcinku krzyżowym czy uszkodzenie neuronów. Neuralgie powstają pod wpływem zapaleń, stresu, niedoborów żywieniowych (zbyt mało witaminy B), czynników fizycznych (ucisk, uszkodzenia mechaniczne) czy chemicznych (toksyny). Bóle z lewej strony podbrzusza nigdy nie są łatwe do zdiagnozowania. Osobną kategorię stanowią problemy andrologiczne mężczyzn i ginekologiczne kobiet. Te drugie rozpoznawane są częściej.

Zobacz też  Kłujący ból podbrzusza – objawy, przyczyny, leczenie dolegliwości

Skurczowy ból podbrzusza u kobiet zwykle wskazuje na schorzenia przydatków 

Przydatki to wspólne określenie jajowodów, jajników i otrzewnej miednicy. Na gonadach mogą tworzyć się cysty (torbiele). Może dojść do skrętu jajnika lub jajowodu, a najczęściej obu tych narządów jednocześnie. Podczas zapalenia przydatków występują m.in. skurcze i rozlane bóle podbrzusza (z lewej strony albo po prawej), upławy o nieprzyjemnym zapachu, gorączka, wzdęcia, nudności i wymioty. Bolesności zwykle promieniują do pleców, nasilają się podczas stosunku, a długotrwały stan zapalny może prowadzić do niepłodności. Nigdy nie wolno lekceważyć pierwszych objawów!

Chcesz mieć pewność, co się dzieje w organizmie? Idź na L4 online i badania! Kobiece bóle z lewej strony podbrzusza mogą być związane również z zakażeniami okolic intymnych, ciążą pozamaciczną i licznymi schorzeniami macicy.  Na liście dolegliwości, które wymagają dokładnej diagnostyki, są między innymi:

  • polipy;
  • mięśniaki;
  • endometrioza;
  • nowotwory złośliwe (rak).

Zwróć uwagę na objawy towarzyszące bólowi z lewej strony podbrzusza

Objawy niektórych schorzeń mogą nasilać się podczas kaszlu czy kichania. Intensyfikacja symptomów przepukliny ma miejsce również w trakcie głębokiego oddychania i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Jeżeli w drogach moczowych doszło do gromadzenia się złogów, w moczu może pojawiać się krew. Do oznak choroby Leśniowskiego-Crohna, czyli jednej z chorób zapalnych jelita grubego, zalicza się m.in. rozwolnienie i śluz w stolcu. Nie sposób wymienić wszystkie możliwe schorzenia i ich symptomy. Jeżeli objawy są silne, przewlekłe lub towarzyszą im dodatkowe dolegliwości, w każdym przypadku bóle z lewej strony podbrzusza należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi.

Poważnym powodem do niepokoju są też objawy ogólne:

  • wysoka gorączka;
  • poważne osłabienie, brak energii;
  • dreszcze, zimne poty, nadmierna potliwość;
  • bóle i zawroty głowy;
  • zaburzenia świadomości;
  • gwałtowna, mimowolna utrata masy ciała.

Ostry lub przewlekły ból z lewej strony podbrzusza? Szukaj kontaktu z lekarzem!

Sposób leczenia zależy od przyczyny – czasami wystarczy zmienić pewne nawyki i prowadzić zdrowszy tryb życia, w innych przypadkach konieczna może być natychmiastowa operacja. W wielu schorzeniach stosuje się farmakoterapię, jako główną formę usuwania choroby albo wspomaganie leczenia zasadniczego lub rekonwalescencji. Wiele leków przepisywanych przez specjalistów wymaga okazania zlecenia farmaceucie.

Zobacz też  Ból podbrzusza po okresie – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Nie ma konieczności, by po każdy taki dokument udawać się do gabinetu lekarza. Internetowa e-recepta pozwala załatwić niezbędne formalności szybko i bez zajmowania miejsca w kolejkach w przychodniach. Odpowiednie leki na bóle z lewej strony podbrzusza zostaną przepisane tylko wtedy, gdy zaistnieją odpowiednie wskazania medyczne. Warto pamiętać też o Internetowym Koncie Pacjenta, gdzie znajdują się indywidualne zalecenia – np. aby przypomnieć sobie o dawkowaniu.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.