Przelewanie w brzuchu i ból podbrzusza. Czy bulgotanie w jelitach jest objawem choroby?

Przelewanie w brzuchu i ból podbrzusza mogą świadczyć o nadmiernych ilościach gazów jelitowych, czy towarzyszyć uczuciu głodu. Niekiedy wskazują na zaburzenia pracy jelit i choroby układu pokarmowego. Sprawdź, z czym związane jest burczenie w brzuchu!

przelewanie w brzuchu i ból podbrzusza

Uczucie przelewania, bulgotania w brzuchu jest znane niemal każdemu. Często pojawia się wraz z uczuciem głodu i jako takie raczej nie wzbudza niepokoju. Głośnemu przelewaniu mogą jednak towarzyszyć ból czy nudności, wzdęcia, gazy, uczucie pełności. Zespół takich objawów świadczy czasami o chorobach układu trawiennego. Jeśli bulgotanie i przelewanie z bólem brzucha pojawiają się często, trwają długo, powodują dyskomfort i niepokój, należy skonsultować się z lekarzem. Konieczna jest diagnostyka i znalezienie przyczyny dolegliwości.

Bulgotanie i przelewanie w brzuchu – skąd się bierze?

Bulgotanie i przelewanie w jelitach, odgłosy burczenia mogą mieć wiele przyczyn – bywają zjawiskiem naturalnym, ale czasem są symptomem choroby. Dlaczego może bulgotać w brzuchu, skąd biorą się dziwne odgłosy? Trzeba pamiętać, że jelita pracują cały czas, także wtedy, gdy są puste, dlatego przelewanie w brzuchu często towarzyszy uczuciu głodu; pojawia się również po posiłku, kiedy treść pokarmowa miesza się z kwasami żołądkowymi. Głośne burczenie bywa efektem nagromadzenia się gazów w jelitach, które wydają dźwięki pod wpływem naturalnych ruchów robaczkowych jelit. Tego rodzaju zjawisko nie powinno wzbudzać niepokoju.

Przelewanie w brzuchu połączone z dolegliwościami bólowymi, wzdęciami może świadczyć o niestrawności i pojawia się w wyniku spożycia źle tolerowanego pokarmu, niezdrowej żywności – wykluczenie takich błędów dietetycznych wystarczy, aby zapobiec występowaniu nieprzyjemnego zjawiska. 

Przelewanie w brzuchu i ból podbrzusza – choroby układu pokarmowego

Przelewanie w brzuchu i ból podbrzusza mogą wskazywać na nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego. Mogą świadczyć o konkretnych chorobach jak:

  • choroba Leśniowskiego-Crohna;
  • zespół jelita drażliwego;
  • nietolerancja pokarmowa, np. laktozy;
  • choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy;
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
  • celiakia.
Zobacz też  Ból podbrzusza w ciąży. Czy jest powodem do niepokoju?

Bulgotanie i ból podbrzusza towarzyszą również biegunkom. Jeśli dolegliwości ze strony układu pokarmowego powtarzają się, konieczna jest konsultacja lekarska. Jeśli nie możesz osobiście stawić się w przychodni, skorzystaj z telekonsultacji. Lekarz przeprowadzi wywiad, zleci badania, a jeśli to konieczne wystawi zwolnienie lekarskie online. Gdy niezbędne będzie podanie leków, zostanie wypisana e-recepta

Bulgotanie w jelitach a zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego jest przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego, polegającą na zaburzeniach pracy jelit i ich nadreaktywności. Do najczęstszych objawów choroby należy ból w dole brzucha, zmiana rytmu wypróżnień i konsystencji stolca, wzdęcia, uczucie pełności w brzuchu po jedzeniu, bulgotanie i przelewanie. Mogą pojawić się również inne niespecyficzne objawy jak odbijanie, wymioty, ból głowy, pleców, pieczenie w nadbrzuszu, biegunki. W leczeniu dolegliwości stosuje się farmakoterapię, jednak duże znaczenie może mieć psychoterapia (choroba często wiązana jest z emocjami). W przypadku zaobserwowania niepokojących symptomów należy skorzystać z porady lekarskiej. Specjalista może przepisać:

Przelewanie w brzuchu i ból podbrzusza – celiakia

Jednym ze schorzeń, które może wywoływać częste bulgotanie i dolegliwości bólowe jest celiakia. To choroba trzewna o podłożu genetycznym, w której przebiegu dochodzi do nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na gluten. Prowadzi to do rozwoju stanu zapalnego w jelicie cienkim, uszkodzenia błony śluzowej i zniszczenia kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wchłanianie składników odżywczych. Jakie są objawy choroby?

  • przewlekłe biegunki;
  • utrata masy ciała;
  • bóle podbrzusza;
  • wzdęcia;
  • zgaga;
  • wymioty;
  • niedokrwistość z niedoboru żelaza;
  • bulgotanie w jelitach.

Celiakia wymaga wprowadzenie diety bezglutenowej, całkowitej zmiany nawyków żywieniowych. Choroba może znacznie osłabić, dlatego czasem warto skorzystać z L4 online i przeznaczyć ten czas na odzyskanie zdrowia.

Głośne przelewanie w brzuchu a alergia

Najczęściej bulgotanie w brzuchu związane jest z procesem trawienia, pracą jelit, dzięki której możliwe jest opróżnienie układu pokarmowego z resztek jedzenia. Jednak, gdy dodatkowo pojawia się ból żołądka, czy wzdęcia, można podejrzewać nieprawidłowości, np. alergię. W przypadku alergii chory może zaobserwować także problemy skórne – różnego rodzaju wysypki. W takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem, który potwierdzi bądź wykluczy chorobę. Leczenie alergii pokarmowej polega na zastosowaniu diety eliminacyjnej oraz podawaniu leków przeciwalergicznych. 

Zobacz też  Ból podbrzusza promieniujący do odbytu – najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia

Alergii pokarmowej nie należy bagatelizować, ponieważ nieleczona może skutkować rozwojem stanów zapalnych, a nawet zniszczeniem jelit. 

Bulgotanie w brzuchu a ciąża

Przyczyny bulgotania w brzuchu w ciąży to zazwyczaj zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy. Na późniejszym etapie ciąży za dolegliwości odpowiedzialny jest ucisk macicy na narządy, ich przesunięcie i zaburzenie przepływu treści przez jelita. Przelewanie w brzuchu jest wówczas zjawiskiem normalnym, jeśli jednak towarzyszą mu bóle brzucha i inne dolegliwości, warto porozmawiać z ginekologiem. Badania kontrolne pozwolą potwierdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. 

Przelewanie w brzuchu i ból podbrzusza mogą być objawami chorób, dlatego, jeśli pojawiają się często, warto porozmawiać z lekarzem. W zdiagnozowaniu przyczyny pomogą badania – USG jamy brzusznej, testy alergiczne, gastroskopia i kolonoskopia, badania laboratoryjne z krwi, analiza kału. Na podstawie wyników lekarz zleci odpowiednie postępowanie. W przypadku problemów z układem pokarmowym duże znaczenie ma dobrze zbilansowana dieta, wykluczenie niektórych produktów, dlatego zaleca się również odwiedzenie dietetyka.


Warning: Trying to access array offset on value of type null in /alt/home/webmaster.clinicmed/www/domeny/e-lekarz24h.pl/wp-content/themes/betheme/includes/content-single.php on line 286
Jacek Górecki
Jacek Górecki
Lekarz medycyny, absolwent prestiżowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego pasją jest praca naukowa oraz pomaganie pacjentom w poprawie ich zdrowia i jakości życia.

Dział "Blog" na stronie e-lekarz24h.pl zawiera informacje wyłącznie o charakterze informacyjno-edukacyjnym. Treści oraz porady, które się tam znajdują, nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Wydawca serwisu e-lekarz24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.