» Strona główna » Ból podbrzusza » Ból podbrzusza w ciąży. Czy jest powodem do niepokoju?
Ból podbrzusza w ciąży to częsta dolegliwość, która niektórym towarzyszy kobietom niemal od samego zapłodnienia. Mimo wszystko nie należy jej bagatelizować, ponieważ może świadczyć również o niepokojących zmianach, zachodzących w organizmie. Co warto wiedzieć?
Ból podbrzusza w ciąży może pojawić się na każdym jej etapie. Dolegliwości bólowe zwykle wiążą się z rozwojem płodu oraz przygotowaniem organizmu kobiety do zbliżającego się porodu. Należy jednak zachować czujność i nie lekceważyć takiego symptomu, ponieważ w ten sposób przejawiają się również stany patologiczne. Wyjaśniamy, w jakiej sytuacji wizyta u lekarza stanowi konieczność.
Odczuwanie bólu podbrzusza w ciąży zazwyczaj zależy od jej etapu. Najczęściej stanowi sygnał zmian, jakie zachodzą w organizmie ciężarnej i są normalną fizjologiczną reakcją. Do 22. tygodnia ciąży mogą jednak oznaczać poronienie – bólowi zwykle wtedy towarzyszy plamienie lub krwawienie z pochwy. Natomiast do 37. tygodnia należy obawiać się ryzyka przedwczesnego porodu. Ból podbrzusza podczas ciąży może świadczyć o zapaleniu pęcherza moczowego, będącego wynikiem ucisku płodu na drogi moczowe. Do leczenia dolegliwości potrzebna jest oczywiście konsultacja lekarska oraz e-recepta.
Warto pamiętać, że w czasie ciąży mogą pojawić się przypadłości, które nie są z nią bezpośrednio związane. To między innymi choroby narządów jamy brzusznej i przewodu pokarmowego, w tym:
Jakie objawy towarzyszące bólowi podbrzusza w ciąży są szczególnie niepokojące? Interwencji wymaga pojawienie się wspomnianych już krwawień oraz plamień. Poza tym do lekarza należy udać się również wtedy, gdy ciężarna zacznie gorączkować, a także odczuwać dreszcze i nudności. Alarmujące są też wydzielina z pochwy, omdlenia, zawroty głowy i ból w trakcie oddawania moczu. W innych przypadkach odczuwany dyskomfort w podbrzuszu nie powinien być groźny.
Ból brzucha, jaki odczuwa kobieta w ciąży, zazwyczaj spowodowany jest przez rozwijający się płód. Zaczyna naciskać na inne organy, takie jak jelita i żołądek – wtedy dodatkowo bólowi mogą towarzyszyć wzdęcia i gazy. Z kolei silny ból podbrzusza po obu stronach oraz dyskomfort głęboko w pachwinie to efekt rozciągania się wiązadeł, które podtrzymują macicę w miednicy. Jeśli dolegliwości są przykre dla kobiety, warto skorzystać z L4 online.
Co oznacza ból brzucha, który pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży? Jest to jeden z objawów wczesnej ciąży, łatwo go przy tym pomylić z bólami miesiączkowymi. Kiedy komórka jajowa zagnieżdża się, kobieta może odczuwać łagodne skurcze macicy. W kolejnych dniach i tygodniach te odczucia będą bardziej intensywne, a wywoła je oczywiście rozciąganie się macicy pod wpływem rosnącego płodu. Musi „zrobić miejsce” także na worek owodniowy oraz łożysko. Ten wzrost jest niezwykle szybki, co przyszła mama odczuwa niezwykle intensywnie. W tym czasie na jej organizm działa burza hormonów, co zwykle jest powodem skorzystania z rozwiązania, jakim jest zwolnienie lekarskie online.
Ból podbrzusza w ciąży – na jej początku – może świadczyć również o patologicznych zjawiskach. Około 6. lub 7. tygodnia od zapłodnienia pojawiają się symptomy ciąży pozamacicznej. Jest to silny ból oraz plamienie lub krwawienie z dróg rodnych. Kobieta wymaga wtedy natychmiastowej pomocy lekarskiej – taki stan stanowi zagrożenie dla życia matki. W pierwszym trymestrze częstą przypadłością są również infekcje dróg moczowych. W takim przypadku ból brzucha zogniskowany jest w okolicy miednicy. Oprócz tego do zestawu charakterystycznych objawów należy zmiana zabarwienia, a także nieprzyjemny zapach moczu.
Pierwszy trymestr to krytyczne tygodnie dla ciężarnej, ponieważ w tym czasie największe jest ryzyko poronienia. Zmniejsza się ono około 22. tygodnia ciąży – do tego czasu kobieta powinna uważnie obserwować swój organizm. Jeśli w tym czasie pojawi się ból podbrzusza, warto skonsultować się z lekarzem. Wizyta nie zaszkodzi, nawet jeśli dolegliwości nie są intensywne. Typowym objawem poronienia jest m.in. silny ból, krwawienie, skurcze i ucisk w podbrzuszu.
Ból podbrzusza w drugim trymestrze ciąży wiąże się z dalszym rozciąganiem macicy. Dziecko ma już wykształcone narządy, teraz „skupia się” na szybkim wzroście. Dlatego dodatkowo pojawia się też ból miednicy oraz bóle pachwin, które występują okresowo. Po pierwszych 20 tygodniach wyczuwalne powinny być ruchy dziecka, co również może przyczynić się do odczuwania przez kobietę bólu w podbrzuszu lub skurczów. Oprócz tego ból podbrzusza w często wiąże się z porodem, który zbliża się wielkimi krokami. Już w połowie ciąży odczuwane mogą być skurcze Braxtona-Hicksa.
Czy jest się czego obawiać w drugim trymestrze, kiedy zmniejsza się niebezpieczeństwo poronienia? Silny ból podbrzusza w ciąży na jej środkowym etapie powinien być powodem do niepokoju. Ryzyko nie minęło bowiem zupełnie! Dlatego, jeśli kobieta odczuwa tego typu dyskomfort, a dodatkowo widzi, że jej brzuch zrobił się twardy i pojawiło się krwawienie (może być nawet delikatne), koniecznie musi skonsultować się z lekarzem.
Trzeci trymestr wiąże się z pojawieniem się dość bolesnych skurczów przepowiadających. Dziecko jest już na tyle duże, że przyszła mama odczuwa jednocześnie ból pleców oraz ból brzucha. Wiąże się to z rozmiarami płodu i naciskiem na narządy, które znajdują się w jamie brzusznej, zwłaszcza gdy towarzyszą temu energiczne ruchy malucha. Koniec tego trymestru to oczywiście dolegliwości związane z porodem. Symptomy to nie tylko ból podbrzusza oraz dolnej części pleców (okolice krzyża), ale również:
Kiedy z powodu stale rosnącej macicy mięśnie brzucha rozciągają się, co również powoduje ból podbrzusza w ciąży, kobieta może sięgać do sprawdzonych sposobów łagodzenia tych dolegliwości. Zwykle dzieje się to instynktownie – ulgę przynosi przyjęcie wygodnej pozycji na lewym boku (można zastosować specjalną poduszkę). Warto również nieco unieść nogi, by znalazły się wyżej niż reszta ciała. Najlepiej unikać bardzo obcisłych ubrań oraz pasków, które będą mocno naciskać na rosnący brzuch ciężarnej. Lekarze zalecają również zmianę nawyków żywieniowych – sprawdzi się jedzenie mniejszych porcji, ale częściej niż wcześniej.
Jako że ból podbrzusza w ciąży może świadczyć o potencjalnym poronieniu, przyszła mama zawsze powinna skonsultować się z lekarzem. To konieczne zwłaszcza na początkowych etapach, kiedy to ryzyko jest największe. Niedopuszczalne będzie przyjmowanie środków rozkurczowych lub przeciwbólowych na własną rękę. O farmakoterapii za każdym razem musi zdecydować specjalista! Poza tym, mimo że w innych przypadkach takie działanie przynosi ulgę, ciężarna powinna zrezygnować z gorących kąpieli czy rozgrzewania termoforem. Badania wykazują, że przegrzanie organizmu matki może powodować wady rozwojowe u dzieci!
Ból podbrzusza w ciąży pojawia się z wielu różnych przyczyn. Zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju – dolegliwości bólowe są najczęściej spowodowane rozciąganiem się macicy oraz ruchami dziecka. Trzeba przy tym pamiętać, że zwłaszcza na początku ciąży istnieje niebezpieczeństwo poronienia lub ujawnienia się ciąży pozamacicznej. Za każdym razem wymaga to interwencji lekarskiej i udzielenia pomocy kobiecie.
Formularz zamówienia jest niedostępny. Trwają prace modernizacyjne. Przepraszamy za utrudnienia. Spróbuj ponownie później.