Antykoncepcja awaryjna
Spis treści
Antykoncepcja awaryjna – na czym polega jej działanie?
Czy można zastosować „pigułkę po” na ciążę już istniejącą?
Kiedy wskazane jest zastosowanie antykoncepcji awaryjnej?
Antykoncepcja awaryjna – jak ją bezpiecznie stosować?
Czy można kupić „tabletkę dzień po” bez recepty?
Realizacja e-recepty na antykoncepcję awaryjną
Antykoncepcja awaryjna – na czym polega jej działanie?
Antykoncepcja awaryjna to preparat hormonalny stosowany do zapobiegania ciąży w sytuacjach nadzwyczajnych – po współżyciu. Ze względu na swoje silne działanie nie należy go stosować w sposób regularny. Służy tylko do przyjmowania w przypadkach, kiedy inne metody antykoncepcyjne okazały się nieskuteczne lub kiedy doszło do stosunku seksualnego bez zabezpieczenia. Jak sama nazwa wskazuje – antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana w sytuacjach awaryjnych. Chociaż antykoncepcję awaryjną stosuje się po zaistnieniu stosunku seksualnego, który mógł zakończyć się zapłodnieniem, nie jest to środek wczesnoporonny. Jej mechanizm działania zależy od rodzaju substancji czynnej, która znajduje się preparacie. Rezultatem zastosowania „pigułki po” jest jednokrotne wydzielenie do kobiecego organizmu odpowiedniej dawki hormonów, które opóźniają lub całkowicie stopują owulację. Działanie zabezpieczające preparatu polega więc na uniemożliwieniu zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej przez plemniki. Niektóre tabletki nadprogramowo doprowadzają do zmiany konsystencji śluzu, utrudniając w ten sposób plemnikom przechodzenie do komórki jajowej. Dlatego tak ważne jest, aby przyjąć „tabletkę po” we właściwym czasie. W przypadku preparatu Escapelle należy to zrobić w ciągu 72 godzin, a najlepiej w ciągu 12 pierwszych godzin od odbycia nieplanowanego lub niezabezpieczonego stosunku. Natomiast pigułkę ellaOne zaleca się przyjąć w ciągu 120 godzin od współżycia, jednak najlepiej zażyć ją już w pierwszej dobie.Czy można zastosować „pigułkę po” na ciążę już istniejącą?
Ponieważ działanie antykoncepcji awaryjnej polega przede wszystkim na zatrzymaniu procesu uwolnienia komórki jajowej, w przypadku wystąpienia prawidłowej owulacji, podczas której dojdzie do niezabezpieczonego stosunku płciowego, istnieje zagrożenie, że „pigułka po” nie zadziała zgodnie ze swoim przeznaczeniem. W momencie zażycia tabletki po skutecznym zapłodnieniu i zagnieżdżeniu zarodka, nie dojdzie do zakończenia ciąży. Trzeba również pamiętać, że skorzystanie z preparatu nie pozwala w 100% zapobiec zajściu w ciążę – chociaż jego efektywność ocenia się wysoko. Duże znaczenie ma czas przyjęcia pigułki.Kiedy wskazane jest zastosowanie antykoncepcji awaryjnej?
Zastosowanie antykoncepcji awaryjnej jest zasadne w przypadku, kiedy kobieta przypuszcza, że podczas ostatniego stosunku płciowego mogło dojść do zapłodnienia, np. z powodu niezastosowania lub nieskuteczności używanego zabezpieczenia. Przykładem może być uszkodzona prezerwatywa lub przeoczenie dawki stosowanej na co dzień antykoncepcji hormonalnej. Ze względu na dużą zawartość hormonów ten rodzaj antykoncepcji powinien być traktowany jako opcja ratunkowa i nie należy go traktować jako jedną z regularnie stosowanych metod na zapobieganie nieplanowanej ciąży. Może bowiem negatywnie wpłynąć na zdrowie pacjentki.Antykoncepcja awaryjna – jak ją bezpiecznie stosować?
Antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza oraz w oparciu o informacje zawarte w ulotce dołączonej do opakowania preparatu. Przeznaczona jest do stosowania u kobiet w wieku rozrodczym, które nie są aktualnie w ciąży i z różnych powodów nie chcą w niej być. Z przyjmowania „pigułki po” powinny zrezygnować przede wszystkim osoby nadwrażliwe, na którykolwiek składnik tego leku. Ze względu na wysokie stężenie hormonów zawartych w tabletce awaryjnej nie należy jej stosować często i traktować jako tradycyjną metodę zapobiegania ciąży. Wyjątkiem jest sytuacja, w której po zażyciu pigułki doszło do zwrócenia jej wraz z treścią pokarmową. Wówczas należy ją przyjąć powtórnie, aby mieć pewność, że zadziała w sposób właściwy.Czy można kupić „tabletkę dzień po” bez recepty?
Chociaż antykoncepcja awaryjna – jak sama nazwa wskazuje – jest potrzebna w sytuacjach niecierpiących zwłoki, nie jest to preparat dostępny w Polsce „od ręki”. Podobnie jak w przypadku tradycyjnej antykoncepcji hormonalnej, aby wykupić „tabletkę po” w aptece konieczne jest posiadanie ważnej recepty wystawionej przez lekarza – niekoniecznie ginekologa. Farmaceuta nie może wydać pigułki bez okazania przez pacjentkę tego dokumentu. Istotne jest jednak to, że w tego typu sytuacjach, zgodnie z prawem receptę na antykoncepcję awaryjną mogą wystawić różni specjaliści. Chociaż jest to z pewnością udogodnienie, w niektórych miastach nadal istnieje duży problem z szybkim dostaniem się na wizytę lekarską. W takiej sytuacji pomocne okazują się konsultacje lekarskie online, podczas których na podstawie wywiadu medycznego lekarz może przepisać potrzebny preparat.Realizacja e-recepty na antykoncepcję awaryjną
Zamówienie zdalnej porady lekarskiej to z pewnością jeden ze skutecznych sposobów na szybkie uzyskanie potrzebnej e-recepty na antykoncepcję awaryjną. W jaki sposób można zrealizować ją w aptece? Przed wybraniem się po preparat, warto zadzwonić wcześniej do punktów aptecznych z zapytaniem, czy posiadają konkretną „tabletkę dzień po” na miejscu. W takiej sytuacji ważne jest szybkie zażycie tabletki, więc nie warto tracić swojego czasu na stanie w kolejkach. Antykoncepcję awaryjną przepisaną w elektronicznej recepcie wystawionej podczas e-wizyty nabywa się dokładnie tak samo, jak preparat zalecony do stosowania na recepcie wystawionej w sposób tradycyjny – podczas standardowej wizyty u lekarza. Obie recepty wyglądają tak samo. Aby zrealizować e-receptę w aptece należy podać farmaceucie 4-cyfrowy kod, który można uzyskać również na skrzynkę e-mailową lub SMS-em na telefon. Dla potwierdzenia personaliów pacjenta, dla którego wystawia się e-receptę podaje się również jego numer PESEL. Istotne jest to, że pacjent nie musi wykupywać osobiście swojej recepty. Może to za niego zrobić bliska osoba, która zna te dane. W przypadku kiedy pacjentka nie chce podawać swoich danych wrażliwych farmaceucie lub zwyczajnie nie pamięta swojego numeru PESEL, na swoim profilu IKP lub w skrzynce e-mailowej może odnaleźć wydruk informacyjny dokumentu, na którym znajduje się kod kreskowy, który można albo okazać na urządzeniu mobilnym, np. smartfonie, albo wydrukować. Dzięki temu można szybko zrealizować swoją e-receptę na antykoncepcję awaryjną.Zobacz również: