Disulone (Dapsonum)

Kategoria choroba Duhringa, leki dermatologiczne
Status dostępny na receptę
Forma tabletki
Substancja czynna dapson, szczawian żelaza
Dawka 100 mg
Opakowanie [ilość kapsułek] 100, 1000

Źródło: https://bipold.aotm.gov.pl/assets/files/zlecenia_mz/2021/044/RPT/44_OT.4211.12.2021_Disulone_BIP.pdf

Disulone (Dapsonum) - opis i informacje o leku


Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie! Disulone (Dapsonum)to lek o działaniu przeciwbakteryjnym, zawierający dapson jako substancję czynną oraz szczawian żelazowy. Stosowny jest w leczeniu licznych zakażeń, niszcząc i hamując namnażanie się bakterii. Lek ten otrzymać można wyłącznie za okazaniem recepty. Jeżeli pacjent nie może lub nie ma czasu udać się po nią do lekarza, może zdobyć receptę online. W tym celu wystarczy wypełnić formularz internetowy, który posłuży odpowiedniemu lekarzowi do wystawienia e-recepty.

Disulone (Dapsonum) – w jakim celu stosuje się ten lek?

Disulone (Dapsonum) znajduje zastosowanie w leczeniu zakażeń bakteryjnych o charakterze dermatologicznym. Wykorzystuje się go w zwalczaniu trądu, opryszczkowego zapalenia skóry (pęcherzykowej choroby skóry), niektórych typów dermatozy neutrofilowej, zanikowego zapalenia wielochrząstkowego oraz autoimmunologicznych dermatoz pęcherzowych. Lek ten wykorzystuje się też przeciw chorobie Duhringa – przewlekłej chorobie autoimmunologicznej, objawiającej się m.in. pęcherzami skórnymi. Disulone (Dapsonum) stosuje się również w profilaktyce pierwotnej i wtórnej pneumocystozy, czyli pasożytniczej choroby płuc, w przypadku nietolerancji kotrimoksazolu.

Co znajduje się w składzie leku Disulone (Dapsonum)?

Jako substancję czynną Disulone (Dapsonum) zawiera dapson (antybiotyk stosowany głównie w leczeniu trądu), a także dwuwodny szczawian żelaza. Substancje pomocnicze w składzie leku stanowią stearynian magnezu oraz skrobia pszenna.

Jak wygląda mechanizm działania substancji czynnej Disulone (Dapsonum)?

Dapson opiera swój mechanizm działania o hamowanie syntezy kwasu foliowego, którego brak zakłóca wzrost oraz replikację bakterii. Dzięki temu Disulone (Dapsonum) wykazuje działanie bakteriostatyczne (hamujące rozwój mikroorganizmów).

Jak stosować Disulone (Dapsonum)?

Disulone (Dapsonum) występuje w formie tabletek, które przed podaniem można dzielić na równe dawki. Lek najlepiej popić niewielką ilością wody. W przypadku pacjentów poniżej 6 roku życia zaleca się rozgnieść tabletkę i wymieszać ją dokładnie z płynem, który następnie podaje się dziecku.

Jak należy dawkować Disulone (Dapsonum)?

Dawkowanie leku zależy od czynników indywidualnych, w tym od rodzaju dolegliwości oraz wieku pacjenta. W przypadku trądu i zanikowego zapalenia wielochrząstkowego u osób dorosłych leczenie ma charakter długotrwały, a początkowa dawka wynosi zazwyczaj 100 mg dziennie. Mniejszą dawkę – 50 mg na dobę – stosuje się przy dermatozach lub w ramach profilaktyki pneumocystozy. Podobne dawki stosuje się u dzieci powyżej 14 roku życia. U młodszych pacjentów dozy początkowe są zwykle mniejsze. Trąd u dzieci od lat 10 do 14 leczy się dawką 50 mg na dobę.

Czy Disulone (Dapsonum) można łączyć z innymi lekami?

Disulone (Dapsonum) może wchodzić w interakcję z zydowudyną i prylokainą, wpływając na stan krwi pacjenta. Przed przepisaniem leku należy poinformować lekarza o wszystkich innych przyjmowanych środkach.

Czy Disulone (Dapsonum) może wywoływać działania niepożądane?

Każdy lek może wywoływać działania niepożądane, a szansa na ich wystąpienie jest kwestią w pełni indywidualną. W przypadku stosowania Disulone (Dapsonum) częstymi efektami ubocznymi są: hemoliza (rozpad krwinek czerwonych), niedokrwistość hemolityczna i methemoglobinemia (występowanie dużej ilości methemoglobiny zamiast hemoglobiny).

Jakie są przeciwwskazania do zażywania leku Disulone (Dapsonum)?

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania Disulone (Dapsonum) jest uczulenie na dapson lub inne substancje obecne w składzie leku. Disulone (Dapsonum) nie powinien być też zażywany przez pacjentów cierpiących na niedokrwistość, niewydolność wątroby lub nerek czy z wysokim poziomem methemoglobiny (utlenionej formy hemoglobiny) we krwi.

Kto powinien zachować środki ostrożności przy stosowaniu Disulone (Dapsonum)?

Pewne grupy pacjentów powinny zachować ostrożność i poradzić się lekarza przed rozpoczęciem kuracji lekiem Disulone (Dapsonum). Należą do nich m.in osoby: chore na cukrzycę, cierpiące na schorzenia wątroby czy nerek, z podwyższonym poziomem żelaza czy ze stwierdzoną nietolerancją kotrimoksazolu. Należy też zwrócić uwagę na obecną w składzie skrobię pszenną, na którą pacjent może mieć alergię. Uczulenie na pszenicę stanowi przeciwwskazanie do stosowania tego leku.

Czy Disulone (Dapsonum) mogą stosować pacjenci poniżej 18 roku życia?

Tak, Disulone (Dapsonum) może być stosowany nawet przez dzieci poniżej 6 roku życia. W przypadku młodszych pacjentów stosuje się mniejsze dawki leku, natomiast młodzież powyżej 14 roku życia może zażywać dozy leku równie wysokie, co pacjenci pełnoletni.

Czy Disulone (Dapsonum) można stosować w ciąży lub karmiąc piersią?

Disulone (Dapsonum) przenika do mleka kobiecego. Zarówno w przypadku karmienia piersią, jak i u pacjentek ciężarnych lek powinien być stosowany tylko w razie konieczności i po uprzedniej konsultacji z lekarzem.




Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Inne leki o podobnym działaniu