Wybierz swoją dolegliwość i dowiedz się jakie leki będą najskuteczniejsze

BAZA LEKÓW:

Egzema

Problem z dostępem do lekarza? Brak terminów w przychodni? Zarejestruj się i umów e-wizytę u specjalisty gdziekolwiek jesteś!

Egzema(inaczej wyprysk atopowy) to schorzenie naskórne, powodujące stan zapalny zewnętrznej powłoki skórnej. Główne objawy dermatologiczne tej choroby to: zaczerwienienie, opuchnięcie, występowanie pęcherzków z ropą, grudek i wyprysków. W przypadku egzemy istotna jest nie tylko odpowiednia pielęgnacja skóry, ale również właściwie dobrane leczenie, ukierunkowane przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Jakie konkretnie preparaty zaleca się stosować w kuracji egzemy? Czy można korzystać z konwencjonalnych metod łagodzenia zmian skórnych, spowodowanych wypryskiem atopowym? Kiedy wskazany jest kontakt z lekarzem i czy możliwe jest całkowite wyleczenie tego schorzenia?


Spis treści

Egzema – przyczyny powstania stanu zapalnego skóry
Jak objawia się wyprysk atopowy, czyli egzema?
Egzema a atopowe zapalenie skóry – różnice
Egzema – rozpoznanie schorzenia i jego leczenie
Jak można wspomóc leczenie egzemy?

Egzema – przyczyny powstania stanu zapalnego skóry

Egzema to choroba skórna, charakteryzująca się pojawianiem się objawów wypryskowych na wierzchniej warstwie skóry. To schorzenie dermatologiczne dotyczy nawet 30% światowej populacji – najczęściej występuje wśród dzieci, ale nie omija również osób dorosłych. Nie jest to jednak przeciętna choroba skórna – pojawia się w wyniku nadmiernego pobudzenia układu odpornościowego człowieka, co wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia. Egzema to nie przypadłość, którą można się zarazić poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub z rzeczami, których dotykała. Przyczyną powstania egzemy nie są infekcje spowodowane przez drobnoustroje chorobotwórcze, lecz alergia wywołana podczas kontaktu alergika z czynnikiem, wyzwalającym reakcję alergiczną (alergen). Co ciekawe, nie jest to jedyna przyczyna powstania stanu zapalnego na skórze. Choroba ta może mieć również podłoże genetyczne. Pojawiające się przy egzemie objawy zintensyfikować mogą inne czynniki takie jak: wzmożone drapanie miejsc chorobowo zmienionych, mycie się gorącą wodą, niewłaściwa dieta, obfitująca w fast-foody i pikantne jedzenie, kontakt z pyłami i roztoczami, a także nadmierny stres w życiu codziennym.

Jak objawia się wyprysk atopowy, czyli egzema?

Zmiany skórne spowodowane wystąpieniem egzemy pojawiają się zazwyczaj na dłoniach i twarzy, jednak mogą również wystąpić na nogach, stopach lub innych częściach ciała. Nie u każdego pacjenta egzema objawia się więc w taki sam sposób – dolegliwości i przebieg schorzenia mogą wyglądać u każdego inaczej. Najczęstsze objawy, wskazujące na wystąpienie egzemy, to silne zaczerwienienie i opuchnięcie skóry, ostre swędzenie i pieczenie oraz pojawienie się wykwitów w postaci grudek i ropnych pęcherzy. W związku z dalszym rozwojem choroby pojawić się może wyciek płynu, który w wyniku zasychania zamienia się w strupki. Może również dojść do złuszczania się suchego naskórka.

Egzema a atopowe zapalenie skóry – różnice

Chociaż atopowe zapalenie skóry często nazywa się egzemą, nie są to do końca te same pojęcia. Egzema to przede wszystkim ogólna kategoria schorzeń. Jest więc pojęciem szerszym od atopowego zapalenia skóry, które uważa się za jedną z jej odmian. W przypadku egzemy objawy skórne mogą występować zarówno na tle alergicznym, jak i niealergicznym. Natomiast występowanie atopowego zapalenia skóry jest głównie uwarunkowane genotypowo. To właśnie czynniki wrodzone, a nie środowiskowe, w większości przypadków powodują, że skóra u danej osoby traci swoje cechy ochronne i staje się podatna na działanie alergenów i innych determinantów podrażniających i wywołujących chorobę.

Egzema – rozpoznanie schorzenia i jego leczenie

Podczas rozpoznawania egzemy (wywiad lekarski) bierze się pod uwagę zwłaszcza objawy chorobowe, które występują u pacjenta, ale również jego historię medyczną (problemy skórne, które miały miejsce w przeszłości, możliwe alergie, praktykowaną dietę). Aby uszczegółowić diagnozę lekarz rodzinny może skierować chorego do specjalisty, zajmującego się chorobami skóry – dermatologa lub w przypadku podejrzeń, że zmiany skórne są wynikiem występowania alergii – do alergologa. Niestety współczesna medycyna nie dysponuje obecnie rzeczowymi badaniami laboratoryjnymi, pozwalającymi na jednoznaczne stwierdzenie występowania przypadków egzemy, jednak na ogół duże możliwości w tym zakresie dają testy, które wykazują obecność konkretnego rodzaju uczulenia u pacjenta. W przypadku kiedy czynnik, powodujący egzemę atopową zostanie rozpoznany, leczenie schorzenia jest prostsze. Poza zastosowaniem miejscowego łagodzenia zmian skórnych, duże znaczenie ma skuteczne przeciwdziałanie, polegające na unikaniu kontaktu z czynnikiem alergizującym. Jeśli u pacjenta występuje egzema o podłożu wewnętrznym, a ustalenie jej przyczyny sprawia trudności, wówczas wyleczenie może być bardziej skomplikowane. Na ogół w neutralizacji nienasilonych objawów egzemy sprawdzają się kremy i maści do stosowania miejscowego, które w aptece można otrzymać bez recepty. Jednak w przypadku, kiedy pacjent doświadcza poważniejszych dolegliwości, z którymi sobie nie radzi, niezbędne jest leczenie oparte na preparatach przepisanych przez lekarza. Kiedy mamy do czynienia z ostrymi, przewlekłymi zmianami skórnymi, specjalista może zalecić stosowanie leków na bazie kortykosteroidów w formie kremu, maści lub aerozolu do spryskiwania miejsc chorobowo zmienionych. W przeciwdziałaniu świądu pomagają leki o działaniu przeciwhistaminowym. Jeśli tego typu preparaty nie zdają egzaminu, wówczas lekarz może zalecić rozpoczęcie kuracji przy użyciu leków z glikokortykosteroidami do przyjmowania doustnego, a jeśli zmiana skórna została zainfekowana, np. w wyniku rozdrapania pęcherza, konieczne może być wdrożenie odpowiedniej antybiotykoterapii.

Jak można wspomóc leczenie egzemy?

W celu uniknięcia objawów egzemy ważne jest, aby nie dopuszczać do kontaktu osoby podatnej na alergię z alergenami, na które jest uczulona. Przykładem może być wyeliminowanie alergenów pokarmowych z diety (np. skorupiaków) lub nieużywanie proszku do prania, który wywołuje podrażnienia skóry, itp. Niestety nie zawsze osoba, która zmaga się z zapaleniem skóry wie, co dokładnie powoduje u niej te objawy. Wtedy leczenie jest trudniejsze. Można również postawić na naturalne metody, które wpływają na zmniejszenie objawów egzemy. Wśród nich można wymienić stosowanie okładów na miejsca chorobowo zmienione, które odpowiednio nawilżają skórę i koją jej ból i dokuczliwy świąd. Ponieważ częstą przyczyną pojawienia się egzemy jest używanie silnie skondensowanych kosmetyków, warto zmienić nawyki higieniczne i postawić na właściwą pielęgnację, opartą na specjalistycznych produktach z niską, a najlepiej zerową zawartością składników alergizujących. Warto zadbać o nawilżanie, zmiękczenie i natłuszczenie skóry. Do tego celu zaleca się stosowanie emolientów, które dodatkowo redukują stany zapalne i uporczywe swędzenie. Aby zwalczyć egzemę od wewnątrz można pić napary ziołowe i zredukować czynniki wywołujące nadmierny stres, ponieważ on również przyczynia się do nasilenia objawów chorobowych skóry.

Problem z dostępem do lekarza? Brak terminów w przychodni? Zarejestruj się i umów e-wizytę u specjalisty gdziekolwiek jesteś!