Fostex

Nazwa Fostex
Kategoria lek na astmę, lek na chorobę obturacyjną płuc
Substancja czynna beklometazon dipropionian, formoterol fumaran dwuwodny
Dawka 100 µg + 6 µg lub 200 µg + 6 µg
Opakowanie pojemnik zawierający 120 dawek

Źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/17731/leaflet

Fostex - opis i informacje o leku

Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Astma jest chorobą, która potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jeśli więc potrzebujesz leku, który pomoże na ten dolegliwość i rozszerzy oskrzela, Fostex jest odpowiednim wyborem na rynku. Jakie jest jego działanie, kto może go przyjmować, jaka jest odpowiednia dzienna dawka i z czym może wiązać się jego stosowanie można dowiedzieć się z opisu poniżej oraz ulotki od producenta. Umów się na e-wizytę i zdobądź lek już dziś!

Czym jest lek Fostex i jakie jest jego zastosowanie?

Lek Fostex przeznaczony jest dla dorosłych pacjentów, którzy stosują go w leczeniu astmy oraz u których objawy nie są wystarczająco kontrolowane z pomocą doraźnie stosowanych leków rozszerzających oskrzela czy kortykosteroidów wziewnych. Przyjmowany może być również w przypadku leczenia objawów ciężkiej postaci przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Sprzedawany jest w postaci roztworu aerozolu, dzięki któremu dostaje się bezpośrednio do płuc i rozszerza oskrzela, rozkurczając mięśnie na drogach oddechowych, a tym samym ułatwiając pacjentom oddychanie. Substancja czynna znajdująca się w leku pomaga także w zmniejszeniu obrzęku i podrażnienia w obrębie płuc.

Kto nie może stosować tego leku? Jakie są środki ostrożności?

Leku tego nie mogą stosować pacjenci, u których stwierdzono uczulenie bądź podejrzenie reakcji alergicznej na którykolwiek ze składników znajdujących się w leku. Przeciwwskazaniem jest także uczulenie na inne podobne produkty służące leczeniu astmy. Należy także skonsultować przyjmowanie leku Fostex w przypadku wystąpienia chorób serca, w szczególności niedawno przebytego ataku serca, niewydolności bądź zwężenia jego tętnic. Ostrzeżeniem do zażywania leku powinny być także zaburzenia rytmu serca, nadczynność tarczycy, niski poziom potasu we krwi, choroby nerek czy wątroby. Przeciwwskazaniem u pacjenta może być także cukrzyca ze względu na prawdopodobieństwo zwiększenia poziomu glukozy we krwi w wyniku inhalacji lekiem. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku ciężkiej astmy oraz zażywania dużych dawek kortykosteroidów wziewnych przez długi czas. Pełna lista przeciwwskazań oraz środków ostrożności co do przyjmowania leku Fostex znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.

Jakie jest prawidłowe dawkowanie lek Fostex?

Fostex jest lekiem wziewnym. Jego dawkowanie oraz długość kuracji ustalana jest przez lekarza podczas wywiadu medycznego. Na nim uzgadnia on z pacjentem najmniejszą dawkę, która będzie w stanie przeciwdziałać objawom astmy. Zazwyczaj stosuje się lek codziennie i przyjmuje się Fostex wraz z innymi medykamentami przynoszącymi ulgę w leczeniu objawów astmy. Może być on jednak przyjmowany jako jedyny lek na tę dolegliwość. W przypadku wybrania pierwszej formy zazwyczaj zażywaną dawką jest jedno bądź dwa rozpylenia 2 razy na dobę, dając maksymalną dawkę czterech rozpyleń w ciągu dnia. W przypadku, gdy jest to jedyny lek na astmę, zaleca się jedną aplikację rano i wieczorem, a w przypadku wystąpienia objawów astmy, jeśli po pierwszym rozpyleniu nie nastąpi poprawa, można zastosować kolejne. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku można przyjąć maksymalnie sześć rozpyleń w ciągu doby. Maksymalną dobową dawką jest 8 rozpyleń. Nie należy zwiększać dawki, a w przypadku, gdy nie będzie ona wystarczająca w ciągu doby, należy zwrócić się do lekarza. Przedawkowanie leku może doprowadzić do takich skutków ubocznych jak nudności, wymioty, zaburzenia rytmu serca czy spowodować krótkotrwałe zaburzenia czynności nadnerczy.

Jakie mogą być skutki uboczne stosowania leku?

Podobnie jak w przypadku innych leków stosowanie Fostex może doprowadzić do pojawienia się szeregu działań niepożądanych. Nie muszą one jednak wystąpić u każdego pacjenta. Do szczególnie niebezpiecznych należy paradoksalny skurcz oskrzeli, objawiający się nasileniem duszności i świszczącym oddechem po zażyciu leku. Po jego zaobserwowaniu należy natychmiast przerwać stosowanie Fostex i skontaktować się z lekarzem. Podobnie należy przystąpić w przypadku wystąpienia reakcji anafilaktycznych. Zażycie leku Fostex może doprowadzić także do innych skutków ubocznych, takich jak zakażenia grzybicze, ból gardła, ból głowy, gorączka, nasilenie kaszlu czy trudności w oddychaniu. Pojawiać się mogą także nudności, niestrawność, biegunka, bóle mięśni czy pokrzywka. Pełna lista działań niepożądanych i częstotliwości ich występowania znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania.

Skład leku Fostex

Lek Fostex zawiera dwie substancje czynne: dipropionian beklometazonu i fumaran formoterolu dwuwodny w stosunku 100 mikrogramów do 6 mikrogramów. Substancjami pomocniczymi są etanol bezwodny, gaz nośny w postaci norfluranu oraz kwas solny. Lek ten sprzedawany jest w postaci roztworu służącego do inhalacji z dozownikiem. Jedno opakowanie umożliwia przyjęcie 120 dawek leku.



Potrzebujesz E-recepty Online? Już dziś zamów ją i otrzymaj kod sms nawet w 5 minut w naszym serwisie!

Inne leki o podobnym działaniu