Wybierz swoją dolegliwość i dowiedz się jakie leki będą najskuteczniejsze

BAZA LEKÓW:

Grzybica penisa

E-konsultacja lekarska 7 dni w tygodniu! Skorzystaj dziś i zamów e-receptę szybko i bezpiecznie!

Drożdżakowe zapalenie błon śluzowych okolic intymnych u mężczyzn, zwane grzybicą penisa, to wstydliwa dolegliwość, która nie zawsze skłania ich do zasięgnięcia porady lekarskiej. To błąd, ponieważ w takich przypadkach konieczne jest stosowanie specjalistycznych leków na receptę. Dolegliwości związane z grzybicą penisa nie można bagatelizować, nie tylko z powodu uporczywego świądu czy pieczenia, ale również dlatego, że mogą wiązać się z ciężkimi powikłaniami zdrowotnymi w przyszłości. Jak objawia się grzybica penisa i jakimi preparatami można ją leczyć? Kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty i jakie przykre skutki w przyszłości może przynieść nieleczone zakażenie narządów płciowych u mężczyzny?


Spis treści

Grzybica penisa – charakterystyka zakażenia intymnego
Jak rozpoznać objawy grzybicy penisa i jaka jest przyczyna ich występowania?
Czy leczenie infekcji preparatami bez recepty może być skuteczne?
Leki z flukonazolem w składzie – czy są skuteczne na grzybicę penisa?
Jak zapobiegać powstawaniu grzybicy penisa?

Grzybica penisa – charakterystyka zakażenia intymnego

Ze względu na budowę anatomiczną mężczyzn infekcje układu moczowego i płciowego (w tym grzybica penisa) bardzo rzadko ich dotyczą. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju choroby w ogóle u nich nie występują. Dlatego warto wiedzieć, czym charakteryzuje się zakażenie grzybicze męskiego narządu płciowego, by w przypadku wystąpienia objawów zgłosić się z tym do odpowiedniego specjalisty i wprowadzić skuteczne leczenie. Nieleczona grzybica może bowiem przenieść się na najądrza i jądra, a także spowodować zapalenie gruczołu krokowego i stulejki, a nawet nieodwracalną bezpłodność. Ponadto infekcja może przenieść się drogą stosunku płciowego do układu rozrodczego partnerki i wywołać w nim spustoszenie. Dlatego nie wolno lekceważyć nawet początkowych symptomów grzybicy penisa.

Jak rozpoznać objawy grzybicy penisa i jaka jest przyczyna ich występowania?

Za rozwój grzybicy penisa w głównej mierze odpowiadają drożdżaki z grupy Candida. Mężczyzna może zakazić się nimi w drodze współżycia, ale również podczas stosunku analnego bez zabezpieczenia mechanicznego w postaci prezerwatywy. Przyczyną powstania grzybicy penisa może być również brak właściwej higieny miejsc intymnych oraz noszenie zbyt opiętej bielizny lub spodni. Na wystąpienie objawów infekcji grzybiczej prącia bardziej narażeni są mężczyźni z nadwagą lub zmagający się z osłabieniem odpornościowym, spowodowanym cukrzycą i chorobami przewlekłymi. Problem może również dotyczyć panów, którzy przyjmują sterydy i doznają dużego stresu. Do wystąpienia zakażenia grzybiczego może doprowadzić długoterminowa antybiotykoterapia – dlatego istotne jest, aby podczas leczenia tego typu lekami równocześnie zażywać doustne probiotyki. Sprzyjające warunki do rozwoju i przenoszenia się drożdżaków daje również korzystanie z jacuzzi i publicznych basenów oraz stosowanie środków plemnikobójczych. Czasem pacjent może nawet nie wiedzieć, że choruje na grzybicę penisa, ponieważ choroba może nie dawać żadnych widocznych objawów i w ten sposób może zarazić swoją partnerkę. Jednak w niektórych przypadkach chorobowych zauważa się widoczne i charakterystyczne zarumienienie penisa, świąd i pieczenie, a także zmiany skórne okolic żołędzi i pojawienie się pęcherzyków ropnych na prąciu. Ponieważ uszkodzoną i podrażnioną tkankę skórną trudniej jest leczyć, należy powstrzymać się od drapania i pocierania chorych miejsc. W niektórych przypadkach na penisie może pojawić się biały nalot i wydzielina w tym samym kolorze wypływająca z prącia, która charakteryzuje się grudkowatą konsystencją. Mężczyzna może odczuwać dolegliwości bólowe – zwłaszcza podczas oddawania moczu lub współżycia. Zmiany zapalne mogą wystąpić nie tylko na napletku czy żołędziach, ale również wokół całego trzonu penisa, a także mogą przedostać się w głąb cewki moczowej i gruczołu krokowego. Dlatego po zweryfikowaniu pierwszych objawów grzybicy penisa konieczna jest wizyta lekarska, podczas której specjalista dobierze odpowiednie leki zwalczające zakażenie.

Czy leczenie infekcji preparatami bez recepty może być skuteczne?

Leczenie grzybicy penisa jest niezbędne niezależnie od tego, czy wiąże się ona z dolegliwościami, czy przebiega w sposób bezobjawowy. Jest to istotne, ponieważ namnażające się drożdżaki mogą spowodować wystąpienie infekcji u partnerki chorego. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów bez recepty, np. maści przeciwgrzybicze do smarowania miejsc chorobowo zmienionych, olejki o właściwościach przeciwgrzybiczych oraz płukanki, które działają przeciwzapalnie. Jednak w przypadku wystąpienia poważnych objawów grzybicy penisa zaleca się zgłoszenie do lekarza w celu ustalenia terapii farmakologicznej dla mężczyzny oraz jego partnerki seksualnej. Podczas konsultacji lekarskiej pacjent może zostać skierowany na badania laboratoryjne, np. posiew na grzyby, dzięki czemu ukierunkowanie terapii będzie łatwiejsze i zapewni większą skuteczność leczenia. Sprecyzowanie przyczyn zakażenia pozwala również na wybranie odpowiedniego preparatu – maści lub kremu przeciwgrzybiczego z klotrimazolem, mikonazolem lub flukonazolem w składzie, a jeśli środki te okażą się nieskuteczne, pacjent będzie miał możliwość otrzymania recepty na specjalne leki doustne, których sam nie otrzymałby w aptece.

Leki z flukonazolem w składzie – czy są skuteczne na grzybicę penisa?

Walka z grzybicą penisa oznacza zwykle stosowanie leków z substancją czynną w postaci flukonazolu, należącą do grupy triazoli. Jej działanie przypomina działanie bardziej znanego klotrimazolu, bo polega na spowalnianiu syntezy ergosterolu, który jest istotnym czynnikiem budującym błonę komórkową grzyba. Preparat z flukonazolem w składzie destruuje więc błonę komórkową drożdzaka, co hamuje jego namnażanie i finalnie doprowadza do jego obumarcia. Preparat o takim działaniu można otrzymać wyłącznie w postaci tabletek, a nie maści, która poprzez działanie miejscowe może nie dawać takich skutecznych rezultatów. Ponieważ zwykle lekarz przepisuje jedną, "uderzeniową" dawkę tego leku, wymagane jest ścisłe trzymanie się zaleceń medycznych dotyczących jego stosowania. Leczenie flukonazolem może wywołać skutki uboczne w organizmie pacjenta takie jak: ból i zawroty głowy, zmiany skórne (np. w postaci wysypki) i biegunkę.

Jak zapobiegać powstawaniu grzybicy penisa?

Aby zapobiec pojawieniu się grzybicy penisa w przyszłości warto zadbać o skuteczną profilaktykę. Wskazane jest m.in. ograniczenie stosunków seksualnych z wieloma różnymi partnerkami oraz stosowanie prezerwatyw podczas zbliżenia. Nie można przeceniać ważności higieny ciała, a przede wszystkim higieny miejsc intymnych. Do tego celu warto używać dedykowanych środków. Mężczyzna powinien używać również czystej bielizny wykonanej z przewiewnych materiałów oraz luźnych spodni. Ryzyko pojawienia się infekcji zmniejszy się, jeśli mężczyzna zatroszczy się o swoje zdrowie i odpowiednią dietę, redukując spożywanie cukrów prostych, które wpływają na rozwój grzybów w organizmie człowieka.

E-konsultacja lekarska 7 dni w tygodniu! Skorzystaj dziś i zamów e-receptę szybko i bezpiecznie!