Wybierz swoją dolegliwość i dowiedz się jakie leki będą najskuteczniejsze

BAZA LEKÓW:

Opóźnienie miesiączki

Konsultacja lekarska bez rejestracji i bez wychodzenia z domu? Sprawdź teraz! Wypełnij formularz i otrzymaj diagnozę na podstawie formularza i wywiadu lekarskiego!

Opóźnienie miesiączki bywa powodem do niepokoju dla wielu kobiet w różnym wieku. U tych, które są aktywne seksualnie zwykle wiąże się z zapłodnieniem, jednak w wielu przypadkach może być symptomem zaburzeń hormonalnych lub chorób układu rozrodczego. Dlatego nie można lekceważyć tego problemu – zwłaszcza jeśli notorycznie się powtarza. Dlaczego może dochodzić do opóźnień wystąpienia okresu? Jak postępować w przypadku nieregularnych miesiączek? Czy kobieta może sama wpłynąć na wstrzymanie miesiączkowania?


Spis treści

Opóźnienie miesiączki – dlaczego mamy z nim do czynienia?
Pierwotny i wtórny brak miesiączki – czym się różnią?
Ile dni może spóźniać się miesiączka?
Opóżnienie miesiączki – jaki wpływ ma stres?
Wpływ zaburzeń hormonalnych na opóźnienie okresu
Jak należy postępować w przypadku spóźniającego się okresu?
Czy kobieta może sama opóźnić swoją miesiączkę?

Opóźnienie miesiączki – dlaczego mamy z nim do czynienia?

Ponieważ najczęstszą przyczyną opóźnienia miesiączki jest zapłodnienie, zanim kobieta rozpocznie poszukiwania innych powodów tego zaburzenia, powinna wykonać test potwierdzający lub wykluczający możliwość zajścia w ciążę. Jeśli test ciążowy ma wynik negatywny, wówczas można podejrzewać, że zaburzenie cyklu menstruacyjnego występuje na skutek, m.in.: przemęczenia, stresu, zaburzeń hormonalnych (np. zespołu policystycznych jajników), nadmiernej aktywności fizycznej i związanej z tym utraty wagi, infekcji, nieprawidłowości w pracy gospodarki węglowodanowej, możliwej menopauzy, niewydolności wątroby lub nerek, a nawet przyjmowania konkretnych leków. Opóźnienie miesiączki może być również objawem choroby przewlekłej lub nowotworu. Dlatego, jeśli kobieta często narzeka na nieregularność menstruacji, powinna udać się z tym problemem do swojego ginekologa.

Pierwotny i wtórny brak miesiączki – czym się różnią?

O pierwotnym braku miesiączki można mówić w przypadku 16-18-letnich kobiet, które nie doświadczyły jeszcze ani razu krwawienia menstruacyjnego. W takim przypadku powinny niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem – przede wszystkim wtedy, kiedy nie zaobserwowały jeszcze u siebie innych oznak świadczących o dojrzewaniu płciowym, np. owłosienia w okolicach intymnych lub rozwoju piersi. Za wtórny brak miesiączki uważa się natomiast sytuację, w której kobieta, u której do tej pory cykl menstruacyjny występował regularnie, z niewyjaśnionych przyczyn nie ma comiesięcznych krwawień lub ich występowanie jest zaburzone. Wówczas również wskazana jest konsultacja lekarska w celu znalezienia przyczyny tego stanu.

Ile dni może spóźniać się miesiączka?

Przyjęło się, że prawidłowy cykl menstruacyjny kobiety trwa ok. 28 dni, jednak w niektórych przypadkach (zazwyczaj u kobiet młodych) może trwać między 21 a 35 dni. Tego typu odchylenia od normy nie powinny nikogo niepokoić i skłaniać do poszukiwania przyczyny chorobowej tego stanu, ponieważ jest to kwestia indywidualna, zależna w głównej mierze od organizmu i predyspozycji fizycznych kobiety. Warto zaznaczyć, że u kobiety dopiero rozpoczynającej miesiączkowanie, musi dojść do uregulowania czynności hormonalnych układu rozrodczego, więc na początku występujące krwawienia mogą cechować się swoistą nieregularnością, co jest w zupełności normalne. Natomiast jeśli kobieta regularnie miesiączkująca, nagle doświadcza niezdiagnozowanych opóźnień miesiączki, wówczas powinna rozpocząć diagnostykę ginekologiczną, ukierunkowaną na znalezienie przyczyny tego problemu i jego leczenie.

Opóżnienie miesiączki – jaki wpływ ma stres?

Przyczyną zaburzeń cyklu menstruacyjnego i związanych z tym opóźnień miesiączki mogą być nie tylko niezdiagnozowane schorzenia, ale również tryb życia, na który kobieta ma duży wpływ. Jednym z tego typu czynników jest niewątpliwie stres i poczucie niepokoju, które mogą wiązać się np. z problemami w rodzinie lub w pracy. Czynniki psychogenne wpływają na podwyższenie poziomu kortyzolu we krwi, który uaktywnia współczulny układ nerwowy, a w konsekwencji osłabia działanie progesteronu w organizmie kobiety. Ten aspekt z kolei wpływa na pojawienie się zaburzeń cyklu menstruacyjnego (np. opóżnienie miesiączki) i intensyfikuje dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym. Wysoki poziom kortyzolu przyczynia się także do gromadzenia tkanki tłuszczowej, zanikania mięśni i częstych zmian poziomu glukozy we krwi. To wszystko wpływa na zaburzenia odporności i na niewystępowanie okresu w planowanym terminie.

Wpływ zaburzeń hormonalnych na opóźnienie okresu

Jeśli kobieta w ostatnim czasie nie wdrożyła nowych sposobów żywieniowych, intensywnego treningu i nie doświadcza stresujących sytuacji w życiu codziennym, można podejrzewać, że opóźnienie miesiączki jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi w organizmie. Nieprawidłowo funkcjonujące hormony mogą być wynikiem m.in. niedoczynności i nadczynności tarczycy, zespołu policystycznych jajników, zespołu Cushinga lub zespołu Addisona, a także wielu innych chorób autoimmunologicznych. W takim przypadku wskazane są dokładne badania hormonalne i wdrożenie odpowiedniej terapii pod kontrolą specjalisty.

Jak należy postępować w przypadku spóźniającego się okresu?

Jednorazowe, kilkudniowe spóźnienie okresu nie powinno wzbudzać niepokoju. Powodem tego może być codzienny stres, przemęczenie lub niewłaściwa dieta. Natomiast notorycznie pojawiających się opóźnień w wystąpieniu krwawienia miesiączkowego nie powinno się bagatelizować, ponieważ mogą one świadczyć o problemach zdrowotnych kobiety. Aby zdiagnozować przyczynę tego stanu należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który w oparciu o wywiad medyczny i badanie fizykalne, zaproponuje dalszą diagnostykę w kierunku zlokalizowania podłoża występujących opóźnień, np. USG, wykazujące stan macicy, jajowodów i jajników, oznaczenie poziomu hormonów i testy czynnościowe. Po zdiagnozowaniu przyczyny zaburzeń menstruacji, lekarz może zalecić wdrożenie odpowiedniej kuracji, polegającej na stosowaniu specjalnych preparatów na receptę, a w przypadku kiedy powodem dolegliwości jest podejrzenie innej choroby – wówczas skieruje pacjentkę do odpowiedniego specjalisty, np. endokrynologa.

Czy kobieta może sama opóźnić swoją miesiączkę?

Czasem planowany termin wystąpienia krwawienia miesiączkowego może stanowić dla kobiety kłopot. Wtedy może zastosować jedną ze sprawdzonych metod na opóźnienie okresu. Jest nią opóźnienie miesiączki w wyniku zastosowania tabletek antykoncepcyjnych (hormonalnych), które zatrzymują owulację oraz przerastanie i złuszczanie się błony śluzowej macicy, wydalanej co miesiąc właśnie pod postacią krwawienia menstruacyjnego. W przypadku kiedy kobieta zażywa tabletki jednofazowe, by nie dopuścić do wystąpienia okresu, powinna po zakończeniu pigułek wyznaczonych na jeden cykl od razu rozpocząć nowe opakowanie preparatu (bez robienia 7-dniowej przerwy). Stosując tę metodę można powstrzymać występowanie miesiączki nawet na kilka miesięcy. Przed wdrożeniem takiej praktyki należy skonsultować ten pomysł z lekarzem.

Konsultacja lekarska bez rejestracji i bez wychodzenia z domu? Sprawdź teraz! Wypełnij formularz i otrzymaj diagnozę na podstawie formularza i wywiadu lekarskiego!